Resultat från Skånes islandshästyra

Under helgen arrangerades den sista deltävlingen på Skånes Islandshästyra.
Magnús Skúlason på hingsten Aspar frá Fróni eröll  helgens högsta poäng, 7,42 i T2-finalen som  får anses som en mycket god merit inför kommande utomhussäsong.

T1 Tölt Svala gård
A-final

01  Anna Stenbeck
Orri f Mörtö 6,89

02  Helena Kroghen Adalsteinsdottir
Silfri f Litlu- Sandvik 6,89

03  Katie Brumpton
Smari f Askagården 6,83

03 Karin Gunnarsson
Bogatyr f Rooslunda 6,83

05  Caroline Poulson
Helgi f Stafholti 6,78

F1 Femgång Lövängen
A-final

01 001 Magnus Skulason
Aspar Froni 7,03

02 007 Eva-Karin Bengtsson
Nör f Bucherbach 6,48

03 012 Anna Stenbeck
Amor f Dallandi 5,84

04 066 Katie Brumpton
Littla-Min f Löjtnantsgården 5,81

05 009 Amalie Möller-san Pedro
Heikir f Kjartansstödum 5,79

T2 Tölt Brösarpsgården
A-final

01  Magnus Skulason
Aspar Froni 7,42

02 Maria Gustavsson
Sleipnir f Pórbergsstödum 6,92

03  Linda Antonsson
Isak f Dirhuvud 6,50

04 Jennie Filipsson
Hektor f Bråtorpsgård 6,38
05 Juliane Klink
Humall Skaneyland 6,13

Ása och hingsten Kopar frá Bólstad red upp sig till seger i V1 med poängen 6.77.

V1 Fyrgång Simon fra Efri-Raudalaeks

A-final
01  Ása Gunnarsdottir
Kopar f Bólstad 6,77

02  Magnus Skulason
Aradis f Brösarpsgården 6,60

02 Anna Stenbeck
Orri f Mörtö 6,60

04  Sara Rosenberg Asmussen
Saevar f Mosfellsbae 6,33

05 024 Caroline Poulson
Helgi f Stafholti 6,27

V5 Fyrgång Nökkvi Frá Efri-Raudalaek
A-final

01 Susanne Persson
Snotra f Holmeja 5,78

02 Alberte Möller-San Pedro
Fruma f Kjartansstödum 5,63

02  Jennifer Fredriksson
Saedis f Kvistum 5,63

04 045 Åsa Justad
Flugar f Njardvik 5,53

05 054 Stina Hauschildt
Bakkus f Móeidarhvoli 4,12

T8 Tölt Mjölnir frá Dalbae
A-final

01 Åsa Justad
Randver f Gudenådalen 5,97

02 Jennifer Fredriksson
Saedis f Kvistum 5,95

03 Hanna Hermasson
Gola f Mörtö 5,80

04 Ingrid Lindsten
Safir f Vänedal 5,73

05  Josefin Ronnerhall
Saela f Norrkåsa 5,69

06 Åsa Rydiander
Hrafnketill f Bråaskog 5,67

07 Anna-Lisa Lundkvist
Tekla f Bröden 5,49

T8 Tölt Mjölnir frá Dalbae
B-Final

06  Josefin Ronnerhall
Saela f Norrkåsa 5,64

06 Ingrid Lindsten
Safir f Vänedal 5,64

08  Marie Agace
Hrönn f Hemmesta 5,57

09 Annika Rydiander
Gullver f Bråaskog 5,47

10 043 Ann-Sofi Friberg
Felia f Väbylund 5,25

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 264 times, 1 visits today)