Storshower i helgen

Date:

20130417-213403.jpg

Nu börjar säsongen komma i gång på allvar. I helgen arrangeras två stora ridhusshower på Island. En i Akureyri på norra Island, Fàkar og Fjör, där stjärnhingstar som Trymbill frà Stóra-Àsi, Eldur frà Torfunesi och Hrannar frà Flugumýri är de största dragplåstren. I Fàkurs stora ridhus i Reykjavík kommer showen ”Á Fákspori”går av stapeln.  Det stora affischnamnet är det fantastiska stoet Vornótt frà Stóra-Hofi som rids av Víðar Ingólfsson.

Bägge showerna är årliga och är oftast fullsatta och består av, förutom stjärnhingstar, allt från barnkadrilj till barbröstade karlar som tävlar i speedpass. Ishestnews kommer att besöka Fàkar och Fjör showen och publicera referat kommer efter helgen.

20130417-213421.jpg

 

Share post:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related articles

De kom, de sågs i passage, de segrade! Olil och Glampi vann kvällens gædingalist

Och inte bara passage utan även ökad tölt, samlad tölt, explosiv galopp och tillbaka till samling. I kvällens...

Islandshästens dag är tillbaka den 26 mars i Helsingborg

  Äntligen är det dags för Islandshästens dag i Helsingborg igen. Liksom många andra event fick tävlingen ställas in...

En pratstund med Jenny Mandal om Gædingalist. ”Grenen ska visa islandshästens genuina särart med uttrycksfulla rörelser och bra gångarter!”.

Som vi redan tidigare kunnat läsa har Gædingafimi bytt namn till Gædingalist. Om vi översätter till svenska så...

Sofia Hallin funderar – Känslig, lugn eller bara missförstådd häst och vad är skillnad mellan Sverige och Island?

Jag fick en fråga om vad som är dom största skillnaderna mellan hästarna som kommer från Island och...
sv_SESvenska