Resultat från Eiðfaxi KM

 

Jenny Göransson och Kostur vann stort i F2
Foto: Åsa Eriksson.

Helgen 8-9 september gick Eiðfaxi´s KM af stapeln i Eskilstuna. Jenny Göransson hade fina framgångar på den danskfödde Kostur fra Dalur.
Ekipaget vann F2 med bra poäng och de tog även hem segern i speedpassen.

 

Här är resultatlistan:

 

 

 

KM 2012 9 sep 2012

 

F2 Femgång – A-final

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                D                E                       SUB                              

 

01      045        Jenny Göransson / Stormur

                        Kostur Dalur                                                                                                6,29

                                      TÖLT               6,0 (2)         6,5 (1)        6,0 (2)         6,0 (1)         6,0 (1)               6,00

                                      TROT               5,5 (4)         6,5 (1)        5,5 (3)         6,0 (1)         6,0 (1)               5,83

                                      WALK              6,5 (1)         7,0 (1)        6,5 (1)         7,0 (1)         6,5 (1)               6,67

                                      CANT              6,5 (1)         7,0 (1)        5,5 (4)         6,0 (1)         6,0 (1)               6,17

                                      PASS               6,0 (1)         6,5 (1)        6,5 (1)         7,0 (1)         7,5 (1)               6,67

02      100        Lovisa Enblom / Eidfaxi

                        Isadora Karlsro-Knalta                                                                               5,83

                                      TÖLT               6,0 (2)         6,0 (2)        6,5 (1)         6,0 (1)         5,5 (3)               6,00

                                      TROT               4,0 (6)         5,5 (5)        5,5 (3)         5,5 (5)         5,5 (3)               5,50

                                      WALK              5,0 (5)         5,5 (3)        6,0 (2)         6,0 (2)         6,0 (2)               5,83

                                      CANT              5,5 (4)         6,0 (4)        6,0 (1)         5,0 (5)         6,0 (1)               5,83

                                      PASS               5,5 (3)         6,0 (3)        6,0 (2)         5,5 (5)         6,5 (3)               5,83

03      032        Isa Gustafsson / Gladur

                        Glitnir Höskuldsstödum                                                                             5,71

                                      TÖLT               5,5 (4)         5,5 (4)        6,0 (2)         5,0 (5)         5,0 (4)               5,33

                                      TROT               6,5 (1)         6,0 (2)        6,0 (1)         6,0 (1)         5,5 (3)               6,00

                                      WALK              5,5 (2)         5,5 (3)        5,5 (5)         5,0 (5)         6,0 (2)               5,50

                                      CANT              6,5 (1)         6,5 (2)        6,0 (1)         6,0 (1)         6,0 (1)               6,17

                                      PASS               5,5 (3)         6,0 (3)        5,5 (4)         6,0 (3)         6,5 (3)               5,83

04      079        Louisa Wesström / Stormur

                        Embla Urberg                                                                                              5,48

                                      TÖLT               5,5 (4)         5,5 (4)        5,5 (4)         5,5 (4)         5,0 (4)               5,50

                                      TROT               6,0 (2)         6,0 (2)        6,0 (1)         6,0 (1)         5,5 (3)               6,00

                                      WALK              5,5 (2)         6,0 (2)        6,0 (2)         5,5 (4)         5,5 (5)               5,67

                                      CANT              5,5 (4)         6,0 (4)        5,5 (4)         5,0 (5)         5,0 (6)               5,33

                                      PASS               4,0 (5)         5,0 (5)        5,0 (5)         6,0 (3)         5,5 (5)               5,17

05      072        Kelly Eriksson [YR] / Eidfaxi

                        Flugar Stora-Hofi                                                                                        5,43

                                      TÖLT               4,5 (6)         5,0 (6)        4,5 (6)         4,5 (6)         4,5 (6)               4,50

                                      TROT               6,0 (2)         5,5 (5)        5,5 (3)         6,0 (1)         6,0 (1)               5,83

                                      WALK              5,0 (5)         5,0 (6)        5,0 (6)         4,5 (6)         5,0 (6)               5,00

                                      CANT              5,0 (6)         6,0 (4)        5,5 (4)         5,5 (3)         5,5 (4)               5,50

                                      PASS               6,0 (1)         6,5 (1)        6,0 (2)         6,5 (2)         7,0 (2)               6,33

06      038        Annika Sandsten / Eir

                        Hekla Karlsro                                                                                               4,93

                                      TÖLT               6,5 (1)         6,0 (2)        5,5 (4)         6,0 (1)         6,0 (1)               6,00

                                      TROT               5,5 (4)         6,0 (2)        5,5 (3)         5,5 (5)         5,5 (3)               5,50

                                      WALK              5,5 (2)         5,5 (3)        6,0 (2)         6,0 (2)         6,0 (2)               5,83

                                      CANT              6,0 (3)         6,5 (2)        6,0 (1)         5,5 (3)         5,5 (4)               5,83

                                      PASS               3,5 (6)         3,0 (6)        1,5 (6)         2,0 (6)         3,0 (6)               2,67

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;

                                                                                                                                                                                                         

 

 

P2 Speedpass –

Uttagning: A klass

 

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                            

                               HÄST                                                                                                                                 POÄNG      TID

                                                                                                                                                 SEK                                                 

 

01      045        Jenny Göransson / Stormur

                        Kostur Dalur                                                                                  5,48        8,71″

                                      HEAT 1                                                                                             8,71″

                                      HEAT 2                                                                                             9,25″

02      072        Kelly Eriksson [YR] / Eidfaxi

                        Flugar Stora-Hofi                                                                          4,32        9,41″

                                      HEAT 1                                                                                             9,47″

                                      HEAT 2                                                                                             9,41″

03      087        Eva Brun / Vallfari

                        Aron Barkarstödum                                                                     3,72        9,77″

                                      HEAT 1                                                                                             10,40″

                                      HEAT 2                                                                                             9,77″

 

—       001         Sandra-Alice Pettersson / Dis

Prúð  Ringeråd                                                                                  Struken

                                                                                                                                                                                                          

 

PP1 Stilpass –

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                D                TID                   SUB                              

 

01      072        Kelly Eriksson [YR] / Eidfaxi

                        Flugar Stora-Hofi                                                                                        5,96

                                      HEAT               5,5 (1)         4,5 (2)        5,5 (1)         6,0 (1)         9,7 (2)              

                                      HEAT               6,5 (1)         6,0 (1)        6,0 (1)         6,0 (1)         9,2 (2)              

02      087        Eva Brun / Vallfari

                        Aron Barkarstödum                                                                                    3,83

                                      HEAT               3,5 (2)         5,0 (1)        4,5 (2)         4,5 (2)         10,3 (1)           

                                      HEAT               0,0 (2)         5,0 (2)        5,0 (2)         2,0 (2)         10,4 (1)           

 

—       001         Sandra-Alice Pettersson / Dis

Prúð  Ringeråd                                                                                  DISKVALIFICERAD

                                      HEAT               0,0 (3)         0,0 (3)        0,0 (3)         0,0 (3)         0,0 (3)              

—       028         Birgitta Almqvist / Stormur

Gabriel Stav                                                                                      DISKVALIFICERAD

                                      HEAT               0,0 (3)         0,0 (3)        0,0 (3)         0,0 (3)         0,0 (3)              

—       045         Jenny Göransson / Stormur

Kostur Dalur                                                                                      DISKVALIFICERAD

                                      HEAT               0,0 (3)         0,0 (3)        0,0 (3)         0,0 (3)         0,0 (3)              

 

T2 Tölt – Uttagning

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

A-final

 

01      058        Elin Runnquist [J] / Hrimfaxi

                        Snorri Hnappavöllum 5                                                                              5,13

                                      UTTA               5,0 (1)         5,6 (2)        5,5 (1)         4,8 (2)         4,9 (2)              

02      073        Antonia Hardwick / Mörs

                        Karma Slätterne                                                                                          4,90

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

                                      UTTA               4,8 (2)         6,1 (1)        4,8 (2)         5,1 (1)         4,8 (3)              

03      087        Eva Brun / Vallfari

                        Aron Barkarstödum                                                                                    4,70

                                      UTTA               4,5 (3)         5,4 (3)        4,5 (3)         4,5 (3)         5,1 (1)              

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;

                                                                                                                                                                                                          

 

T3 Tölt – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

01      076        Ida Axelsson / Eidfaxi

                        Ida Marviken                                                                                                6,05

                                      LÅNG              5,5 (1)         5,5 (1)        6,0 (1)         5,5 (1)         5,5 (2)               5,50

                                      STEG               6,0 (1)         6,5 (1)        5,5 (3)         6,5 (1)         6,5 (1)               6,33

                                      ÖKAD              6,0 (2)         6,5 (1)        6,0 (2)         6,5 (1)         6,5 (2)               6,33

02      006        Agneta Camnerus / Eidfaxi

                        Andvari Snällbyn                                                                                        5,94

                                      LÅNG              5,5 (1)         5,5 (1)        5,5 (2)         5,0 (3)         5,5 (2)               5,50

                                      STEG               5,5 (2)         6,0 (2)        6,0 (1)         5,5 (3)         6,0 (2)               5,83

                                      ÖKAD              6,5 (1)         6,5 (1)        6,5 (1)         6,0 (2)         7,0 (1)               6,50

03      052        Joline Berg [YR] / Eidfaxi

                        Njall Isberga                                                                                                 5,78

                                      LÅNG              5,5 (1)         5,0 (3)        5,5 (2)         5,5 (1)         5,5 (2)               5,50

                                      STEG               5,0 (4)         5,5 (3)        6,0 (1)         6,0 (2)         6,0 (2)               5,83

                                      ÖKAD              5,5 (3)         6,0 (3)        6,0 (2)         6,0 (2)         6,5 (2)               6,00

04      082        Annie Nordqvist / Stormur

                        Hnata Efri Raudalaek                                                                                  5,17

                                      LÅNG              4,5 (4)         5,0 (3)        5,0 (4)         5,0 (3)         6,0 (1)               5,00

                                      STEG               5,5 (2)         5,0 (4)        5,0 (4)         5,0 (4)         5,5 (4)               5,17

                                      ÖKAD              5,5 (3)         5,0 (4)        5,0 (4)         5,5 (4)         5,5 (4)               5,33

 

—       012         Alexandra Selinus [YR] / Eidfaxi

Demantur Dalsmynni                                                                         Struken

—       037         Malin von Zweigbergk [YR] / Eidfaxi

Haleggur Hyndevad                                                                           Struken

—       079         Louisa Wesström / Stormur

Embla Urberg                                                                                    Struken

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;

                                                                                                                                                                                                         

 

T7 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                D                E                       SUB                              

 

A-final

 

01      031        Karin Nancke / Eidfaxi

                        Gletta Karlsro                                                                                              6,20

                                      UTTA               6,3 (1)         6,3 (1)        5,8 (1)         6,3 (1)         6,0 (1)              

02      083        Annie Nordqvist / Stormur

                        Ingolfur Katulabo                                                                                        5,50

                                      UTTA               5,5 (2)         5,5 (3)        5,5 (2)         6,0 (2)         5,5 (3)              

03      034        Ulla Sköldstam / stormur

                        Gymir Sanda                                                                                                5,37

                                      UTTA               5,3 (4)         5,3 (6)        5,5 (2)         5,5 (4)         5,0 (7)              

04      036        Malin Westin / Mörs

                        Háfeti Jex                                                                                                     5,30

                                      UTTA               5,5 (2)         5,3 (6)        5,3 (6)         5,3 (5)         5,3 (4)              

05      041        Pamela Tillman Tollezon / Vallfari

                        Hrodny Hvitanesi                                                                                        5,27

                                      UTTA               5,3 (4)         4,8 (15)       5,5 (2)         5,8 (3)         5,0 (7)              

05      064        Emma Barigård / Eidfaxi

                        Sveinn Sveinsstöðum                                                                                                       5,27

                                      UTTA               5,0 (8)         5,8 (2)        5,0 (9)         4,5 (13)       5,8 (2)              

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

07      013        Cecilia Wenebro Eriksson / Hrimfaxi

                        Dropi Segerbäck                                                                                         5,10

                                      UTTA               5,0 (8)         5,3 (6)        5,3 (6)         5,0 (6)         5,0 (7)              

07      074        Annica Gehrke / Hrimfaxi

                        Krummi Lermansbo                                                                                    5,10

                                      UTTA               5,3 (4)         5,0 (10)       4,8 (11)       5,0 (6)         5,3 (4)              

09      053        Håkan Pantzar / Eidfaxi

                        Nykur Sydra Kolugili                                                                                  5,03

                                      UTTA               5,0 (8)         5,0 (10)       5,5 (2)         4,8 (8)         5,1 (6)              

10      055        Anja Nilsson / Blidfari

                        Prins Elggreten                                                                                           4,87

                                      UTTA               4,8 (14)       5,5 (3)        4,8 (11)       4,8 (8)         5,0 (7)              

                                                                                                                                                                                                         

 

11      085        Pernilla Karlsson / Dyggur

                        Hafli Smedsbygget                                                                                     4,83

                                      UTTA               5,0 (8)         5,0 (10)       5,3 (6)         4,3 (18)       4,5 (13)            

12      009        Fenella Dunlop / Dís

                        Brá Uppsölum                                                                                             4,77

                                      UTTA               4,5 (20)       5,0 (10)       4,8 (11)       4,3 (18)       5,0 (7)              

13      054        Magnus Sjöberg / Dís

                        Píla Neder Söderby                                                                                     4,70

                                      UTTA               5,3 (4)         4,8 (15)       4,5 (14)       4,5 (13)       4,8 (12)            

14      008        Ingrid Cewers / Stormur

                        Bismark Vågsjölund                                                                                   4,60

                                      UTTA               4,8 (14)       5,3 (6)        4,5 (14)       4,5 (13)       4,3 (18)            

15      027        Elisabeth Johansson / Eidfaxi

                        Fylkir Falakoti                                                                                              4,53

                                      UTTA               4,5 (20)       4,8 (15)       4,3 (19)       4,8 (8)         4,3 (18)            

15      035        Kristina Magnusson / Stormur

                        Gymir Dalarö                                                                                               4,53

                                      UTTA               4,8 (14)       5,5 (3)        4,3 (19)       4,0 (23)       4,5 (13)            

15      063        Vicky Karlsson / Eidfaxi

                        Sveinn Grönåker                                                                                         4,53

                                      UTTA               5,0 (8)         4,5 (19)       4,3 (19)       4,8 (8)         4,0 (23)            

 

18      002        Susann Larsson / Eidfaxi

                        Abóti Västanåsen                                                                                        4,50

                                      UTTA               4,5 (20)       4,8 (15)       4,5 (14)       4,3 (18)       4,5 (13)            

18      010        Maria Strand / Eidfaxi

                        Brellir Erikstorp 1                                                                                       4,50

                                      UTTA               4,5 (20)       4,5 (19)       4,5 (14)       4,5 (13)       4,3 (18)            

20      061        Ann-Katrin Drevfjäll / Vatnalilja

                        Stirnir Lindnäs                                                                                            4,43

                                      UTTA               5,0 (8)         4,3 (24)       4,5 (14)       4,3 (18)       4,5 (13)            

 

21      015        Maria Ekstrand / Eidfaxi

                        Eldur Selfossi                                                                                              4,33

                                      UTTA               4,5 (20)       4,5 (19)       4,0 (22)       4,0 (23)       4,5 (13)            

22      069        Lizelotte Carlsson / Eidfaxi

                        Turi Ökna                                                                                                     4,30

                                      UTTA               4,8 (14)       5,0 (10)       3,8 (25)       3,5 (26)       4,3 (18)            

23      047        Christina Wikberger / Idun

                        List Lundby                                                                                                  4,27

                                      UTTA               4,8 (14)       4,3 (24)       4,0 (22)       4,5 (13)       4,0 (23)            

23      091        Lovisa Enblom /

                        Manadis Sundbo                                                                                         4,27

                                      UTTA               4,8 (14)       4,5 (19)       4,0 (22)       4,3 (18)       4,0 (23)            

25      018        Sofia Holmqvist / Eidfaxi

                        Fakur Vågsjölund                                                                                        4,13

                                      UTTA               3,8 (29)       4,3 (24)       3,8 (25)       4,8 (8)         4,3 (18)            

 

26      024        Sandra-Alice Pettersson / Dis

                        Fleygur Åckelsta                                                                                         4,00

                                      UTTA               4,5 (20)       4,0 (27)       3,5 (29)       4,0 (23)       4,0 (23)            

26      092        Lovisa Enblom /

                        Hölknir Vasängen                                                                                       4,00

                                      UTTA               4,0 (28)       4,5 (19)       5,0 (9)         3,0 (29)       3,5 (28)            

28      039        Sandra-Alice Pettersson / Dis

                        Hölknir Vasängen                                                                                       3,93

                                      UTTA               4,5 (20)       4,0 (27)       3,8 (25)       3,3 (27)       4,0 (23)            

29      086        Eva-Lena Karlsson / Dyggur

                        Hrappur Gävlestad                                                                                     3,77

                                      UTTA               4,5 (20)       4,0 (27)       3,8 (25)       3,3 (27)       3,5 (28)            

 

—       043         Isa Gustafsson / Gladur

Järnsaxa Galgbacken                                                                        Struken

—       071         Ragnhild Bramer Wahllöf / Stormur

Yra Björkgården                                                                                Struken

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;

                                                                                                                                                                                                        

T7U Tölt Ungdom – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                     

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                          

 

A-final

 

01      007        Caroline Westberg [YR] / Stormur

                        Askja Kvarnberga                                                                                       5,43

                                      UTTA               5,3 (2)         6,0 (1)        5,0 (4)         5,5 (1)         5,5 (1)              

02      030        Frida Bilberg [J] / Eidfaxi

                        Gimli Frälsegård                                                                                         5,37

                                      UTTA               4,8 (7)         5,5 (2)        5,3 (1)         5,5 (1)         5,3 (2)              

03      066        Joline Berg [YR] / Eidfaxi

                        Tofa Almbyholm                                                                                         5,23

                                      UTTA               5,5 (1)         5,3 (4)        5,3 (1)         4,8 (6)         5,1 (4)              

04      048        Matilda Larsson [YR] / Eidfaxi

                        Ljomi Gunnagården                                                                                    5,20

                                      UTTA               5,3 (2)         5,3 (4)        5,3 (1)         5,0 (4)         4,0 (15)            

05      004        Filippa Hammarlund [J] / Hrimfaxi

                        Alvar Ginsterhof                                                                                         5,10

                                      UTTA               5,3 (2)         5,0 (7)        5,0 (4)         5,5 (1)         4,8 (8)              

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

06      005        Nelly Englund [J] / Nattfari

                        Andi Nyhammar                                                                                          4,93

                                      UTTA               5,0 (6)         4,8 (9)        5,0 (4)         4,5 (8)         5,0 (5)              

07      014        Emma Hübbinette Sundström [J] / Hrimfaxi

                        Eir Klockarfallet                                                                                          4,80

                                      UTTA               4,8 (7)         4,8 (9)        4,8 (7)         4,3 (11)       4,8 (8)              

07      075        Jenny Gehrke [YR] / Hrimfaxi

                        Katla Rosenlund                                                                                         4,80

                                      UTTA               5,3 (2)         5,3 (4)        4,3 (13)       4,0 (13)       4,8 (8)              

09      060        Marie Karlsson [YR] / Eidfaxi

                        Stássa Nymö                                                                                               4,70

                                      UTTA               4,5 (9)         4,8 (9)        4,8 (7)         4,8 (6)         4,5 (12)            

10      062        Nike Holmberg [YR] / Hrimfaxi

                        Svásuður Sundsberg                                                                                 4,67

                                      UTTA               4,5 (9)         5,0 (7)        4,5 (11)       3,8 (16)       5,0 (5)              

                                                                                                                                                                                                         

 

11      016        Nathalie Ikonen [J] / Eidfaxi

                        Fáfnir Einholti                                                                                              4,60

                                      UTTA               4,5 (9)         4,8 (9)        4,8 (7)         4,3 (11)       4,5 (12)            

11      046        Hanna Andersson [YR] / Eidfaxi

                        Leiftur Vákarstöddum                                                                                4,60

                                      UTTA               4,5 (9)         4,8 (9)        4,5 (11)       4,5 (8)         5,3 (2)              

11      068        Julia Carlsson [YR] / Eiðfaxi

                        Trostan Allemansängen                                                                             4,60

                                      UTTA               4,5 (9)         5,5 (2)        4,3 (13)       5,0 (4)         4,3 (14)            

14      033        Amanda Tillman Tollezon [YR] / Vallfari

                        Grafik Holavatni                                                                                          4,53

                                      UTTA               4,3 (16)       4,8 (9)        4,3 (13)       4,5 (8)         5,0 (5)              

15      011        Petra Bortolini [YR] / Eidfaxi

                        Drifa Fornhem                                                                                             4,43

                                      UTTA               4,5 (9)         4,8 (9)        4,8 (7)         4,0 (13)       3,8 (16)            

 

16      022        Josefin Björk [J] / Hrimfaxi

                        Fidla Karlsro                                                                                                4,33

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

                                      UTTA               4,5 (9)         4,5 (16)       4,0 (16)       4,0 (13)       4,8 (8)              

 

—       026         Elin Rydén Öhman [J] / Eidfaxi

Forkur Lovö                                                                                      Struken

—       047         Christina Wikberger / Idun

List Lundby                                                                                       Struken

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;                 

V2 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

 

A-final

 

01      019        Pierre Sandsten Hoyos [J] / Eir

                        Falki Karlsro                                                                                                6,10

                                      UTTA               6,3 (3)         5,9 (4)        5,7 (3)         6,1 (3)         6,3 (1)              

01      037        Malin von Zweigbergk [YR] / Eidfaxi

                        Haleggur Hyndevad                                                                                    6,10

                                      UTTA               6,4 (1)         6,0 (3)        5,8 (2)         6,3 (1)         6,0 (3)              

03      006        Agneta Camnerus / Eidfaxi

                        Andvari Snällbyn                                                                                        5,97

                                      UTTA               6,4 (1)         6,4 (1)        5,4 (12)       5,9 (5)         5,6 (10)            

04      003        Åsa Andersson / Stormur

                        Alda Urberg                                                                                                 5,90

                                      UTTA               5,7 (9)         6,3 (2)        5,7 (3)         6,0 (4)         6,0 (3)              

04      082        Annie Nordqvist / Stormur

                        Hnata Efri Raudalaek                                                                                  5,90

                                      UTTA               5,8 (7)         5,8 (5)        5,9 (1)         6,2 (2)         6,0 (3)              

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

06      025        Felicia Gilbertsson / Mökkur RS

                        Flósi Solbacka                                                                                             5,80

                                      UTTA               5,9 (5)         5,6 (10)       5,7 (3)         5,9 (5)         5,8 (6)              

07      012        Alexandra Selinus [YR] / Eidfaxi

                        Demantur Dalsmynni                                                                                  5,73

                                      UTTA               5,7 (9)         5,8 (5)        5,7 (3)         5,8 (7)         5,6 (10)            

07      070        Desirée Joki / Eidfaxi

                        Vind Östanäng                                                                                            5,73

                                      UTTA               5,9 (5)         5,8 (5)        5,5 (10)       5,7 (9)         5,7 (7)              

07      076        Ida Axelsson / Eidfaxi

                        Ida Marviken                                                                                                5,73

                                      UTTA               5,7 (9)         5,7 (9)        5,6 (9)         5,8 (7)         6,1 (2)              

10      043        Isa Gustafsson / Gladur

                        Järnsaxa Galgbacken                                                                                 5,70

                                      UTTA               6,2 (4)         5,6 (10)       5,7 (3)         5,7 (9)         5,7 (7)              

                                                                                                                                                                                                         

 

11      081        Veronica Klint / Hrimfaxi

                        Tinna från Johanneslund                                                                           5,60

                                      UTTA               5,8 (7)         5,3 (14)       5,7 (3)         5,4 (11)       5,7 (7)              

12      042        Mikaela Enestam / Mökkur

                        Jara Fagerland                                                                                            5,47

                                      UTTA               5,3 (17)       5,8 (5)        5,5 (10)       5,2 (15)       5,6 (10)            

13      052        Joline Berg [YR] / Eidfaxi

                        Njall Isberga                                                                                                 5,40

                                      UTTA               5,4 (14)       5,4 (12)       5,4 (12)       5,3 (14)       5,5 (14)            

14      058        Elin Runnquist [J] / Hrimfaxi

                        Snorri Hnappavöllum 5                                                                              5,30

                                      UTTA               5,2 (19)       5,3 (14)       5,2 (14)       5,4 (11)       5,6 (10)            

14      078        Jennifer Everlönn / Taktur

                        Moggi Vena                                                                                                  5,30

                                      UTTA               5,6 (12)       5,3 (14)       5,2 (14)       5,4 (11)       5,2 (16)            

 

16      020        Marie Karlsson [YR] / Eidfaxi

                        Fantur Borna                                                                                               5,23

                                      UTTA               5,3 (17)       5,2 (18)       4,8 (18)       5,2 (15)       5,5 (14)            

17      004        Filippa Hammarlund [J] / Hrimfaxi

                        Alvar Ginsterhof                                                                                         5,17

                                      UTTA               5,5 (13)       5,4 (12)       5,0 (17)       5,1 (17)       5,0 (17)            

18      062        Nike Holmberg [YR] / Hrimfaxi

                        Svásuður Sundsberg                                                                                 5,13

                                      UTTA               5,4 (14)       5,3 (14)       4,6 (20)       5,1 (17)       5,0 (17)            

19      051        Ragnhild Bramer Wahllöf / Stormur

                        Mökkur Enni                                                                                                5,00

                                      UTTA               5,4 (14)       4,7 (20)       5,2 (14)       4,8 (19)       5,0 (17)            

20      056        Susanne Åkerblom / Sleipnir

                        Skuggi Lillebo                                                                                             4,67

                                      UTTA               4,5 (21)       5,2 (18)       4,8 (18)       4,4 (20)       4,7 (20)            

 

21      049        Pia Paulsén Hawée / Nattfari

                        Mánadis Bergstorp                                                                                     4,50

                                      UTTA               4,9 (20)       4,4 (21)       4,6 (20)       4,0 (21)       4,5 (21)            

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;

 

                        

V5 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

                                                                                                                           TOT

 

A-final

 

01      041        Pamela Tillman Tollezon / Vallfari

                        Hrodny Hvitanesi                                                                                        5,83

                                      UTTA               5,9 (1)         5,8 (2)        5,5 (4)         6,1 (1)         5,8 (2)              

02      036        Malin Westin / Mörs

                        Háfeti Jex                                                                                                     5,63

                                      UTTA               5,4 (3)         5,6 (4)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,8 (2)              

02      064        Emma Barigård / Eidfaxi

                        Sveinn Sveinsstöðum                                                                                                       5,63

                                      UTTA               5,5 (2)         5,8 (2)        5,6 (1)         5,3 (5)         5,9 (1)              

04      073        Antonia Hardwick / Mörs

                        Karma Slätterne                                                                                          5,57

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

                                      UTTA               5,3 (5)         5,5 (5)        5,6 (1)         5,7 (2)         5,6 (4)              

05      034        Ulla Sköldstam / stormur

                        Gymir Sanda                                                                                                5,53

                                      UTTA               5,4 (3)         5,9 (1)        5,5 (4)         5,7 (2)         5,4 (6)              

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

06      055        Anja Nilsson / Blidfari

                        Prins Elggreten                                                                                           5,23

                                      UTTA               5,1 (9)         5,4 (7)        5,4 (7)         5,2 (7)         5,1 (9)              

07      074        Annica Gehrke / Hrimfaxi

                        Krummi Lermansbo                                                                                    5,10

                                      UTTA               5,0 (13)       5,3 (9)        4,9 (14)       5,0 (10)       5,3 (7)              

08      088        Annie Nordqvist / Stormur

                        Ingolfur Katulabo                                                                                        5,07

                                      UTTA               5,0 (13)       4,9 (14)       5,5 (4)         5,1 (8)         5,1 (9)              

09      023        Maria Gustafsson / Eidfaxi

                        Fidla Eknäs                                                                                                  5,03

                                      UTTA               5,0 (13)       5,5 (5)        4,8 (17)       4,6 (17)       5,3 (7)              

09      024        Sandra-Alice Pettersson / Dis

                        Fleygur Åckelsta                                                                                         5,03

                                      UTTA               5,3 (5)         4,5 (25)       5,1 (9)         5,1 (8)         4,9 (18)            

09      067        Sara Samuelsson / Eidfaxi

                        Tor Skarholt                                                                                                5,03

                                      UTTA               5,0 (13)       5,0 (11)       5,0 (10)       5,3 (5)         5,1 (9)              

09      085        Pernilla Karlsson / Dyggur

                        Hafli Smedsbygget                                                                                     5,03

                                      UTTA               5,1 (9)         5,0 (11)       5,3 (8)         5,0 (10)       4,8 (20)            

                                                                                                                                                                                                         

 

13      027        Elisabeth Johansson / Eidfaxi

                        Fylkir Falakoti                                                                                              5,00

                                      UTTA               5,1 (9)         5,1 (10)       4,8 (17)       4,7 (14)       5,1 (9)              

14      029        Sara Samuelsson / Eidfaxi

                        Galsi Boänge                                                                                               4,97

                                      UTTA               5,0 (13)       4,9 (14)       5,0 (10)       4,8 (13)       5,5 (5)              

14      035        Kristina Magnusson / Stormur

                        Gymir Dalarö                                                                                               4,97

                                      UTTA               5,2 (8)         4,8 (19)       4,9 (14)       5,0 (10)       5,0 (14)            

 

16      009        Fenella Dunlop / Dís

                        Brá Uppsölum                                                                                             4,93

                                      UTTA               5,1 (9)         4,8 (19)       5,0 (10)       4,6 (17)       5,0 (14)            

16      015        Maria Ekstrand / Eidfaxi

                        Eldur Selfossi                                                                                              4,93

                                      UTTA               4,8 (21)       5,0 (11)       5,0 (10)       4,6 (17)       5,1 (9)              

18      017        Anna Messing Eriksson / Dís

                        Fagri Märtha                                                                                                4,87

                                      UTTA               4,9 (20)       4,8 (19)       4,9 (14)       4,6 (17)       5,0 (14)            

19      040        Sofia Lind / DIS

                        Hrekkur Himmelsrum                                                                                 4,77

                                      UTTA               4,8 (21)       4,9 (14)       4,6 (22)       4,3 (22)       4,9 (18)            

19      054        Magnus Sjöberg / Dís

                        Píla Neder Söderby                                                                                     4,77

                                      UTTA               4,5 (27)       4,9 (14)       4,8 (17)       4,7 (14)       4,8 (20)            

 

21      063        Vicky Karlsson / Eidfaxi

                        Sveinn Grönåker                                                                                         4,67

                                      UTTA               5,0 (13)       4,9 (14)       4,6 (22)       4,5 (21)       4,5 (25)            

22      008        Ingrid Cewers / stormur

                        Bismark Vågsjölund                                                                                   4,63

                                      UTTA               4,3 (28)       5,4 (7)        4,6 (22)       4,3 (22)       5,0 (14)            

23      013        Cecilia Wenebro Eriksson / Hrimfaxi

                        Dropi Segerbäck                                                                                         4,60

                                      UTTA               4,6 (24)       4,8 (19)       4,4 (27)       4,2 (25)       4,8 (20)            

23      018        Sofia Holmqvist / Eidfaxi

                        Fakur Vågsjölund                                                                                        4,60

                                      UTTA               4,6 (24)       4,5 (25)       4,6 (22)       4,7 (14)       4,6 (23)            

23      091        Lovisa Enblom /

                        Manadis Sundbo                                                                                         4,60

                                      UTTA               5,3 (5)         4,8 (19)       4,4 (27)       3,7 (27)       4,6 (23)            

 

26      069        Lizelotte Carlsson / Eidfaxi

                        Turi Ökna                                                                                                     4,57

                                      UTTA               5,0 (13)       4,4 (28)       4,8 (17)       4,3 (22)       4,5 (25)            

27      039        Sandra-Alice Pettersson / Dis

                        Hölknir Vasängen                                                                                       4,47

                                      UTTA               4,8 (21)       4,4 (28)       4,5 (26)       3,8 (26)       4,5 (25)            

27      092        Lovisa Enblom /

                        Hölknir Vasängen                                                                                       4,47

                                      UTTA               4,6 (24)       4,5 (25)       4,8 (17)       3,2 (32)       4,3 (29)            

29      002        Susann Larsson / Eidfaxi

                        Abóti Västanåsen                                                                                        4,23

                                      UTTA               4,0 (29)       4,6 (24)       4,3 (29)       3,7 (27)       4,4 (28)            

30      053        Håkan Pantzar / Eidfaxi

                        Nykur Sydra Kolugili                                                                                  3,80

                                      UTTA               3,9 (30)       3,6 (30)       4,0 (30)       3,7 (27)       3,8 (30)            

 

31      061        Ann-Katrin Drevfjäll / Vatnalilja

                        Stirnir Lindnäs                                                                                            3,53

                                      UTTA               3,8 (33)       3,4 (32)       3,3 (34)       3,6 (30)       3,6 (31)            

32      010        Maria Strand / Eidfaxi

                        Brellir Erikstorp 1                                                                                       3,50

                                      UTTA               3,9 (30)       3,5 (31)       3,5 (32)       3,5 (31)       3,1 (33)            

33      047        Christina Wikberger / Idun

                        List Lundby                                                                                                  3,47

                                      UTTA               3,9 (30)       3,0 (34)       4,0 (30)       2,6 (34)       3,5 (32)            

34      086        Eva-Lena Karlsson / Dyggur

                        Hrappur Gävlestad                                                                                     3,27

                                      UTTA               3,6 (34)       3,3 (33)       3,4 (33)       2,8 (33)       3,1 (33)            

 

—       083         Annie Nordqvist / Stormur

Ingolfur Katulabo                                                                               Struken

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Tove Pahlman;

                              

 

V5U Fyrgång Ungdom – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

A-final

 

01      007        Caroline Westberg [YR] / Stormur

                        Askja Kvarnberga                                                                                       5,67

                                      UTTA               5,8 (1)         5,9 (1)        5,5 (1)         5,7 (1)         5,4 (1)              

02      033        Amanda Tillman Tollezon [YR] / Vallfari

                        Grafik Holavatni                                                                                          5,07

                                      UTTA               5,0 (4)         4,8 (6)        5,1 (5)         5,1 (3)         5,1 (2)              

03      005        Nelly Englund [J] / Nattfari

                        Andi Nyhammar                                                                                          5,00

                                      UTTA               4,9 (9)         5,0 (3)        5,3 (2)         4,6 (4)         5,1 (2)              

04      066        Joline Berg [YR] / Eidfaxi

                        Tofa Almbyholm                                                                                         4,97

                                      UTTA               5,0 (4)         4,8 (6)        5,3 (2)         3,8 (12)       5,1 (2)              

05      046        Hanna Andersson [YR] / Eidfaxi

                        Leiftur Vákarstöddum                                                                                4,93

                                      UTTA               4,9 (9)         4,9 (5)        5,3 (2)         4,1 (11)       5,0 (5)              

05      068        Julia Carlsson [YR] / Eiðfaxi

                        Trostan Allemansängen                                                                             4,93

                                      UTTA               5,0 (4)         5,3 (2)        4,9 (8)         4,6 (4)         4,9 (8)              

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

07      077        Charlotte Barkelius / Eidfaxi

                        Prins Oviksfjällen                                                                                        4,90

                                      UTTA               5,1 (2)         4,6 (9)        4,8 (9)         5,6 (2)         4,8 (9)              

08      022        Josefin Björk [J] / Hrimfaxi

                        Fidla Karlsro                                                                                                4,87

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

                                      UTTA               5,1 (2)         5,0 (3)        4,6 (11)       4,6 (4)         5,0 (5)              

08      030        Frida Bilberg [J] / Eidfaxi

                        Gimli Frälsegård                                                                                         4,87

                                      UTTA               5,0 (4)         4,5 (10)       5,0 (7)         4,6 (4)         5,0 (5)              

10      016        Nathalie Ikonen [J] / Eidfaxi

                        Fáfnir Einholti                                                                                              4,57

                                      UTTA               4,6 (12)       4,8 (6)        4,3 (13)       4,2 (10)       4,8 (9)              

10      060        Marie Karlsson [YR] / Eidfaxi

                        Stássa Nymö                                                                                               4,57

                                      UTTA               4,8 (11)       4,4 (12)       5,1 (5)         4,3 (9)         4,5 (12)            

                                                                                                                                                                                                         

 

12      014        Emma Hübbinette Sundström [J] / Hrimfaxi

                        Eir Klockarfallet                                                                                          4,53

                                      UTTA               5,0 (4)         4,5 (10)       4,5 (12)       4,5 (8)         4,6 (11)            

13      011        Petra Bortolini [YR] / Eidfaxi

                        Drifa Fornhem                                                                                             4,40

                                      UTTA               4,4 (14)       4,4 (12)       4,8 (9)         3,6 (13)       4,4 (13)            

14      075        Jenny Gehrke [YR] / Hrimfaxi

                        Katla Rosenlund                                                                                         3,87

                                      UTTA               4,6 (12)       4,4 (12)       3,6 (14)       3,2 (14)       3,6 (14)            

15      048        Matilda Larsson [YR] / Eidfaxi

                        Ljomi Gunnagården                                                                                    3,23

                                      UTTA               3,3 (15)       3,6 (15)       2,9 (15)       3,0 (15)       3,4 (15)            

 

—       047         Christina Wikberger / Idun

List Lundby                                                                                       Struken

                                                                                                                                                                                                         

Domare:

A: Annelie Nylen; B: Ewa Wikström; C: Tove Pahlman; D: Nadja Andrewich; E: Malin Schön;