Biljetterna släppta till World Tölt Cup

Den årliga Wold Tölt Cup-tävlingen går i vanlig ordning av stapeln i Danmark. Den 22-23/2 2013 slår man upp portarna till detta populära evenemang som är världens största inomhustävling för islandshästar. Inför 2013 års evenemang ser vi världens bästa ekipage komma och göra upp om prispengarna. Särskilt roligt att se ekipage från både England och Färöarna på deltagarlistan.
Förutom ett dussin svenska toppryttare ser vi även flera svenskuppfödda hästar i startfältet. B la Korpa från Mesch, Hektor från Bråtorpsgård, Hrimur frá Jupitertorp och Smári från Askagården.
Biljetterna är nu släppta och går att köpa via www.sporti.dk.
Domare blir Einar Ragnarsson, Hörður Hákonsson, Pia Hansen, Nicolai Thye, Högni Froðason och Åsa William. Man kommer även att ha en hingstshow som redan är fullbokad. Här kan man se vilka hingstar som kommer att visas upp.

Här är deltagarlistan (ej startlista) till 2013 års World Cup tölt:
Svenska ekipage i fet stil.

4.1:

Agnes Helga Helgadóttir Gná fra Jakobsgården Norway
Annika Skrubbeltrang Goði frá Hvoli Denmark
Elias Arnason Kristall fra Jarðbrú Denmark
Elise Lundhaug Hrynjandi fra Fagerang Norway
Ellen Pedersen Örn fra Grimshusum Denmark
Ellen Pedersen Spakur fra Dyrfinnurstödum Denmark
Emilie Sofie Ternvalt Helmingur frá Bratthólti Denmark
Emma Johansson Bjartur frá Mosfellsbæ Sweden
Frauke Schenzel Tigull vom Kronshof Germany
Frauke Schnezel Óskadís vom Habichtswald Germany
Freija Puttkammer Blettur von Ellenbach Germany
Irene Reber Brjánn frá Reykjavik Germany
Jeanette Holst Jósep fra Skarði Denmark
Jóhann Rúnar Skúlasson Hnokki frá Fellskoti Iceland
Jóhann Rúnar Skúlasson Snugg fra Grundet Hus Iceland
Johanna Beuk Merkur vom Birkenlund Germany
Johanna Wingstrand Herkules fra Pegasus Sweden
Jolly Schrenk Kiljan vom Kranichtal Germany
Jonas Hassel Blær vom Birkenhof Germany
Katharina Fritsch Gina vom Pfaffenbuck Germany
Katrine Langvad Magnùs fra Dalur Denmark
Ladina Sigurbjörnsson- Foppa Korpa fran Mesch Switzerland
Ladina Sigurbjörnsson- Foppa Sörli frá Pjórsarholti Switzerland
Maria Berg Svartur vom Hochwald Sweden
Mia Eckhoff Pór fra Ketu Norway
Mildrid Musdalslien Tango frá Hjallanesi ll Norway
Nils-Christian Larsen Moli fra Skridu Norway
Nils-Christian Larsen Reyr fra Dalbæ Norway
Steffi Kleis Háfeti fra Ågreneset Germany
Stian Pedersen Globus fra Jakobsgården Norway
Stine Holmgaard Christensen Gullfeti fra Árbakka Denmark
Stymir Árnason Sædis frá Árbæ Germany
Sys Pilegaard Óskar frá Akureyri Denmark
Søren Madsen Nemó frá Hlemmiskeiði Denmark
Theresia Kristoffersson Tristan från Jarde Sweden
Thomas Rørvang Peyr fra Akranesi Denmark
Tine Johansen Hrímbakur frá Hólshúsum Norway
Uli Reber Dröfn frá Litla-Moshvoli Germany
Unn Kroghen Adalsteinsson Hrafndynur frá Hákoti Sweden
Vignir Jónasson Bragi frá Kópavogi Sweden
Þórður Þorgeirsson Maxi frá Blesastöðum 1A Iceland

T.1

Agnes Helga Helgadóttir Gná fra Jakobsgården Norway
Caspar Hegardt Stormur frá Svalbarðseyri Sweden
Elise Lundhaug Hrynjandi fra Fagerang Norway
Ellen Pedersen Örn fra Grimshusum Denmark
Ellen Pedersen Spakur fra Dyrfinnurstödum Denmark
Emilie Sofie Ternvalt Helmingur frá Bratthólti Denmark
Fabienne Zimmermann Magni Von Nordsternhof Switzerland
Felicia Lindblom Spói frá Hrólfsstaðahelli Sweden
Frauke Schenzel Tigull vom Kronshof Germany
Helena Kroghen Adalsteinsdottir Silfri fra Litlu-Sandvik Sweden
Irene Reber Brjánn frá Reykjavik Germany
Johan Häggberg Hrimur frá Jupitertorp Sweden
Jóhann Rúnar Skúlasson Hnokki frá Fellskoti Iceland
Jóhann Rúnar Skúlasson Snugg fra Grundet Hus Iceland
Johanna Beuk Merkur vom Birkenlund Germany
Johanna Wingstrand Herkules fra Pegasus Sweden
Jolly Schrenk Kiljan vom Kranichtal Germany
Jonas Hassel Blær vom Birkenhof Germany
Juha Matti Kontio Rödull fra Holtsmula Finland
Julie Christiansen Odda fra Gultentorp Denmark
Kaia Valand Baldur fra Skreppestad Norway
Katharina Fritsch Gina vom Pfaffenbuck Germany
Katie Brumpton Smári från Askagården Hrimur frá Jupitertorp Sweden
Katrine Langvad Magnùs fra Dalur Denmark
Katrine Skrubbeltrang Þóra frá Kjarri Denmark
Ladina Sigurbjörnsson- Foppa Korpa fran Mesch Switzerland
Mia Eckhoff Pór fra Ketu Norway
Mildrid Musdalslien Tango frá Hjallanesi ll Norway
Nils-Christian Larsen Moli fra Skridu Norway
Rasmus Møller Jensen Fjarki fra Breiðholti Denmark
Steffi Kleis Háfeti fra Ågreneset Germany
Stian Pedersen Globus fra Jakobsgården Norway
Stine Holmgaard Christensen Gullfeti fra Árbakka Denmark
Stymir Árnason Sædis frá Árbæ Germany
Theresia Kristoffersson Tristan från Jarde Sweden
Uli Reber Dröfn frá Litla-Moshvoli Germany
Ulrika Backan Nátthrafn frá Dallandi Sweden
Unn Kroghen Adalsteinsson Hrafndynur frá Hákoti Sweden
Vignir Jónasson Berserkur fra Stykkishólmi Sweden
Vignir Jónasson Bragi frá Kópavogi Sweden
Þórður Þorgeirsson Fláki frá Blesastöðum 1A Iceland

T.2

Anne Sofie Nielsen Örn f. Efri-Gegnisholum Denmark
Annika Skrubbeltrang Goði frá Hvoli Denmark
Arnella Alexandra Emilia Nyman Skarði frá Kvistum Finland
Caroline Wangen Oliver fra Austurkoti Norway
Charlotte Cook Sol fra Bakkeholm Great Britain
Diddi Sigurbjörnsson Tvinni fra Grafarkoti Iceland
Dörte Mitgau Ilmur vom Ellenbach Germany
Elin Tindskard Hölkvir fra Ytra-Dalsgerði Faroe Islands
Emilie Thunem Dama frá Sauðárkróki Denmark
Emma Magnusson Nasi fra Akurgerdi Sweden
Frauke Schnezel Óskadís vom Habichtswald Germany
Freija Puttkammer Blettur von Ellenbach Germany
Jeanette Holst Jósep fra Skardi Denmark
Johan Häggberg Fjörnir frá Hólum Sweden
Jóhann Rúnar Skúlasson Meyvant frá Feti Iceland
Johanna Beuk Dyri von Fjallaborg Germany
Jolly Schrenk Bjalli von Berlar Germany
Josefin Birkebro Sleipnir frá Þorbergsstöðum Sweden
Juha Matti Kontio Álfur fra Rettarholti Finland
Ladina Sigurbjörnsson- Foppa Tór frá Audsholtshjáleigu Switzerland
Magnus Skúlason Aspar fra Froni Sweden
Maria Berg Svartur vom Hochwald Sweden
Mie Hedebo Knudsen Kristall fra Ketilsstöðum Denmark
Ralf Wohllaib Eldur vom Schwäbischen Wald Germany
Sara Arboe Prinsessa fra Pegasus Denmark
Sofie Panduro Hreinn frá Votmúla Sweden
Stine Holmgaard Christensen Valva fra Rosenlund Denmark
Stymir Árnason Hrani vom Schloßberg Germany
Sys Pilegaard Óskar frá Akureyri Denmark
Søren Madsen Arður frá Þúfu Denmark
Uli Reber Skorri frá Hófi Germany
Þórður Þorgeirsson Maxi frá Blesastöðum 1A Iceland

5.1:

Agnar Snorri Stefánsson Rómur frá Búðardal Iceland
Anna Karlsson Katla från Stormsund Sweden
Anne Sofie Nielsen Örn f. Efri-Gegnisholum Denmark
Cassandra Westlie Baldur vom Hrafnsholt Norway
Cecilie Catharina Langvad Gjóla frá Tungukoti Denmark
Diana Juhl Mars fra Ragnheidarstödum Denmark
Diddi Sigurbjörnsson Tvinni fra Grafarkoti Iceland
Dörte Mitgau Ilmur vom Ellenbach Germany
Elias Arnason Karri fra Kálfsstödum Denmark
Elise Lundhaug Tindur fra Varmalæk Norway
Frauke Schenzel Fannar /Fylkir Germany
Fredrik Rydström Krokur fra Efri-Raudalæk Denmark
Gry Hagelund Tvistur fra Brædratungu Norway
Iben Katrine Andersen Runi fra Bråtorpsgård Denmark
Ida Marie Ulbæk Þorgunn fra Feti Denmark
Johan Häggberg Fjörnir frá Hólum Sweden
Jóhann Rúnar Skúlasson Valur frá Keldudal Iceland
Jolly Schrenk Bjalli von Berlar Germany
Josefin Birkebro Kjarni vom Wallberg Germany
Juha Matti Kontio Álfur fra Rettarholti Finland
Katie Brumpton Smári från Askagården Sweden
Kristin Elise Andersen Grandi frá Laugardal Norway
Magnus Skúlason Aspar fra Froni Sweden
Maxi Wagner Seifur vom Birkenhof Germany
Mie Hedebo Knudsen Kristall fra Ketilsstöðum Denmark
Mille Kyhl Sjóður fra Galtastöðum Denmark
Ralf Wohllaib Eldur vom Schwäbischen Wald Germany
Rasmus Møller Jensen Arnþór fra Auðsholtshjáleigu Denmark
Steffi Kleis Gráður vom Wiesenhof Denmark
Stian Pedersen Lettir fra Hellesylt Norway
Stymir Árnason Hrani vom Schloßberg Germany
Søren Madsen Arður frá Þúfu Denmark
Uli Reber Skorri frá Hófi Germany
Vicky Eggertsson Herbert fra Halakoti Germany
Þórður Þorgeirsson Fláki frá Blesastöðum 1A Iceland

;