Vintermästerskapen 2013 på Strömsholm -Anmälda ekipage

Tre numera Sverigestationerade killar; Nàtthrafn frà Dallandi, Rökkvi frà Hàrlaugsstöðum och Tumi frà Stóra-Hofi. Nàtthrafn och Tumi är anmälda till Vintermästerskapen. Foto: Sandra Marin/ishestnews.

Tre numera Sverigestationerade snyggingar; Nàtthrafn frà Dallandi, Rökkvi frà Hàrlaugsstöðum och Tumi frà Stóra-Hofi. Nàtthrafn och Tumi är anmälda till Vintermästerskapen.
Foto: Sandra Marin/Ishestnews. 

Här är listan (dock ej startlista) på de anmälda ekipagen till Vintermästerskapen 2103. Vintermästerskapen är en ny tävling som kommit till genom några eldsjälars samverkan och den kommer säkerligen ge tävlingssäsongen en kickstart då första tävlingen går av stapeln den 26 januari på Strömsholm. Följande tävlingar i cupen går den 9 februari och 2 mars . Många duktiga och meriterade ekipage är anmälda och det är också ett utmärkt initiativ att ha lätt klasser med. Dessutom finns det en del prispengar i potten.

Du kan läsa mer här.

V2 FYRGÅNG

Ryttare / Häst / Varv

Jamila Berg    Medúsa frá Vestri-Leirárgörðum    IS2002235467    v
Johanna Berg    Tyr från Agersta    SE2005104637    v
Maria Berg    Svartur vom Hochwald    DE1996104184    v
Jamila Berg    Djákni från Skogstjärnan    SE2004103787    v
Louise Löfgren    Gloi från Nöddegården    DK1999105307    v
Malin Wikander    Eros fra Dallandi    IS2005125114    h
Madelen Johanson    Oskadis från Tallbacken    SE2001200406    h
Jexie Eriksson    Freydir från Jex    SE1996107158    v
Agneta Camnerus     Andvari från Snällbyn     SE2006106625    h
Frida Lindström     Kyndill frá Lytingsstödum     IS2005181778    v
Anne Fornstedt    Gumi fra Dallandi    IS2004125115    v
Elin Runnquist    Snorri frá Hnappavöllum 5    IS1992177705    h
Nike Holmberg     Sörli frá Miðhjáleigu    IS2003184540    v
Sebastian Nordlander    Kempa från Lillebo    SE2006206401    v
Gunilla Jansson    Sif frá Kálfhóli 2    IS1998287849    h
Elsa Teverud    Kopar frá Sunnuhvoli    IS2006187138    v
Emily Hearne    Neisti frá Hvoli    IS2004182014    v
Johanna Asplund    Putti frá Tungu    IS1996166031    v
Fanny Melmblom    Prinsessa från Norregården    SE2007207399    h
Hjalti Gudmundsson    (ingen häst)
Camilla Hed    Thór från Järsta    SE2003104825    v
Tove Pahlman/Jenny Sjölund    Fylkir från Midgård    FI2006122003    v
Cecilia Hellberg    Blæja frá Skáney    IS2002235816    v
Marie Carlsson   Aaradis från Vitavillan se2005203867    v
Sofie Lindgren    Brenna från Slätterne    SE2004202834    h
Matilda Rolf    Birkir från Skáneyland    SE1997107321    h
Agneta Rolf    Hugin från Rök    SE2003102247    h
Emma Larson    Jökull frá Reykjarhóli    IS1997157602    v
Ante Eklund    Raell frá Vansleysa    IS1999158518    h
Desirée Joki    Vind från Östansäng    SE1999209006    v
Desirée Joki    Therna från Musö    SE2004203647    v

 

F2 FEMGÅNG

Ryttare / Häst / Varv

Michael Billow    Vél från Fors    SE2001200763    h
Felicia Barchaeus    Gledi från Smara      SE2000209868    h
Jamila Berg    Strákur från Kaggestorp    SE2000109430    v
Kelly Eriksson     Flugar frá Stora-Hofi     IS1995186018    h
Marica Westerholm     Samherji från Konga     SE2004104104    v
Elsa Teverud    Biða frá Ríp    IS2004257012    h
Helga Haraldsdottir    Stormur frá Hemlu    IS2006180500    v
Eyvindur Mandal Hreggvidsson    Gassi frá Audsholtshjáleigu    IS2003187016    h
Hreggvidur Eyvindsson    Ra från snäcksjön     SE2007108683    h
Tove Pahlman    Freyr från Midgård    FI2002122002    h
Ulrika Backan    Kvika frá Strandarhjáleigu    IS2005284880    v
Ragnar Augustsson    Steggur frá Halakoti    Is2003182462    v

 

T3 TÖLT

Ryttare / Häst / Varv

Jamila Berg    Strákur från Kaggestorp    SE2000109430    h
Johanna Berg    Tyr från Agersta    SE2005104637    h
Louise Löfgren    Gloi från Nöddegården    DK1999105307    h
Marita Aronsson Andersson    Gáski frá Bakkakoti      IS1997186186    h
Madelen Johanson    Oskadis från Tallbacken    SE2001200406    v
Jexie Eriksson    Freydir från Jex    SE1996107158    h
Agneta Camnerus     Andvari från Snällbyn     SE2006106625    v
Frida Lindström     Kyndill frá Lytingsstödum     IS2005181778    v
Anne Fornstedt    Gumi fra Dallandi    IS2004125115    v
Elin Runnquist    Snorri frá Hnappavöllum 5    IS1992177705    h
Nike Holmberg     Sörli frá Miðhjáleigu    IS2003184540    v
Kristina Pettersson     Sóllilja frá Álfhólum    IS2005284666    h
Sebastian Nordlander    Kempa från Lillebo    SE2006206401    h
Gunilla Jansson    Sif frá Kálfhóli 2    IS1998287849    h
Robin Haraldsen    Farao Från Storön    SE2007108719    h
Erika Vanhanen    Ólyst vom Forstwald    DE2003243994    h
Emily Hearne    Neisti frá Hvoli    IS2004182014    h
Elsa Teverud    Kopar frá Sunnuhvoli    IS2006187138    h
Fanny Melmblom    Prinsessa från Norregården    SE2007207399    h
Hjalti Gudmundsson    Reynir frá Hólshúsum    IS199665645    h
Hjalti Gudmundsson    Thufa från Håkansgården    SE2006206790    h
Hreggvidur Eyvindsson    Ra från snäcksjön     SE2007108683    h
Tove Pahlman    Freyr från Midgård    FI2002122002    v
Tove Pahlman/Jenny Sjölund    Fylkir från Midgård    FI2006122003    h
Ulrika Backan    Nátthrafn frá Dallandi    IS1999125111    h
Cecilia Hellberg    Blæja frá Skáney    IS2002235816    h
Marie Carlsson   Aaradis från Vitavillan se2005203867    h
Matilda Rolf    Birkir från Skáneyland    SE1997107321    v
Matilda Rolf    Tumi frá Stora-Hofi    IS1997186013    v
Emma Larson    Jökull frá Reykjarhóli    IS1997157602    h
Ante Eklund    Raell frá Vansleysa    IS1999158518    h
Desirée Joki    Vind från Östansäng    SE1999209006    v
Desirée Joki    Therna från Musö    SE2004203647    v

T4 TÖLT

Ryttare / Häst / Varv

Maria Berg    Svartur vom Hochwald    DE1996104184    h
Jamila Berg    Djákni från Skogstjärnan    SE2004103787    h
Johanna Asplund    Putti frá Tungu    IS1996166031    v
Helga Haraldsdottir    Stormur frá Hemlu    IS2006180500    h
Camilla Hed    Thór från Järsta    SE2003104825    h
Eyvindur Mandal Hreggvidsson    Gassi frá Audsholtshjáleigu    IS2003187016    h
Sofie Lindgren    Brenna från Slätterne    SE2004202834    h

 

V5 LÄTT FYRGÅNG

Ryttare / Häst / Varv

Michael Billow    Herjólfur frá Skuggabjörgum    IS2006158010    v
Lisa Rosell    Ljómi Frá Dýrfinnustödum    IS2007158709    h
Rebecca Määttä Johnson    Nótt från Lilla Sträckås    SE2008208632    h
Maria Berg     (ingen häst)    v
Jenny Vestlund    Diva från Frötuna    SE2008209107    v
Micaela Åhlberg    Tandri från Allemansängen    SE2006106610    v
Evelin Skogsberg    Silfur-Thokki från Hvidagården     SE2007107799    h
Vendela Riesenfeld Källskog    Móska från Nötbacken      SE2004202947    h
Susanne Åkerblom    Nótt från Edeby Gård     SE2007208227    v
Karin Mellin    Föstudagur från Fridhem    SE2004103265    v
Ida Fransson    Freyja frá Barkarstödum    IS1991256707    v
Sonja Strandberg    Garpur från Vika    SE1997101895    v
Carina Schön     Hersir från Fallet    SE2002101605    v
Annika Eriksson    Flakkari från Åstorp    SE2005105620    v
Eva Mofalk    Stjärnfaxi från Hyndevad    SE2006106853    h
Linda Ejlegård    Askur från Kartorp    SE2007108098    v
Håkan Pantzar    Nykur fra Sydra Kulagili    IS2002155177    v
Caroline Odebring    Dimbrá från Björsberg    SE2000201704    h

 

T8 LÄTT TÖLT

Ryttare / Häst / Varv

Michael Billow    Herjólfur frá Skuggabjörgum    IS2006158010    h
Lisa Rosell    Ljómi Frá Dýrfinnustödum    IS2007158709    v
Emma Gustafsson    Fluga fra stora-Dal     IS1999284167    h
Maria Berg     (ingen häst)    v
Jenny Vestlund     Diva från Frötuna    SE2008209107    v
Kelly Eriksson     Flugar frá Stora-Hofi     IS1995186018    h
Camilla Lindström    Tristan från Gröna Gången    SE2007107753    v
Micaela Åhlberg    Tandri från Allemansängen    SE2006106610    h
Evelin Skogsberg    Silfur-Thokki från Hvidagården     SE2007107799    h
Vendela Riesenfeld Källskog    Móska från Nötbacken      SE2004202947    h
Smaran Klevby    Vignir fra Sidu    IS2005155266    h
Karin Mellin    Föstudagur från Fridhem    SE2004103265    h
Ida Fransson    Freyja frá Barkarstödum    IS1991256707    v
Malin Högström    Mimir från Spelnästorp    SE1993105156    h
Sonja Strandberg    Garpur från Vika    SE1997101895    v
Carina Schön     Hersir från Fallet    SE2002101605    v
Mattias Holm    Dalmar frá Hrappstödum    IS1998138424    h
Ulrika Backan    Kvika frá Strandarhjáleigu    IS2005284880    v
Eva Mofalk    Stjärnfaxi från Hyndevad    SE2006106853    h
Håkan Pantzar    Nykur fra Sydra Kulagili    IS2002155177    v
Linda Ejlegård    Askur från Kartorp    SE2007108098    v
Caroline Odebring    Dimbrá från Björsberg    SE2000201704    h

V5U LÄTT FYRGÅNG UNGDOM

Ryttare / Häst / Varv

Freja Arnarson Lindström     Funi från Fallet     SE1993105521    h
Thomas D’Arcy    Stígur frá Skriðu    IS2005165301    h
Hanna Lindgren    Kolur från Storhagen    SE00109997    v
Clara Willborg    Audur från Järvsand    SE2005104838    v

 

T8U LÄTT TÖLT UNGDOM

Ryttare / Häst / Varv

Freja Arnarson Lindström     Funi från Fallet     SE1993105521    h
Thomas D’Arcy    Stígur frá Skriðu    IS2005165301    h
Elsa Teverud    Biða frá Ríp    IS2004257012    h
Clara Willborg    Audur från Järvsand    SE2005104838    v

<