Resultat och bilder från Hesthagas SM-kval

Andrea Sloth Nielsen och Teitur från Solbacka.
Vinnare av T4, Lina Karlsson och Trausti från Pellagården.
Evelin Stenberg och Eskil från Sundabakka.
Sara Pettersson och Saga från Dahlgården.
Food Trucken på plats.
Boel Gamst och Perla från Olsbacken.
Hanna Nilsson och Uggi frá Hamrarendum.
Domartälten.
Eva-Karin Bengtsson och Ögri frá Kirkjuferjuhjáleigu.
Marcus Johansson och Kjarnorka från Brösarpsgården.

I helgen hölls Hesthagas Påsk tävling med SM-kval (i 2-grenarna) i skånska Bjuv. Vädergudarna var på gott humör och solen värmde gott för både hästar och ryttare. Domare för dagen var Thorir Steindorson, Jennifer Erlandsson Nathalie Andersson, Julius Petursson och Trine R Lassen. Tävlingsledare Jennie Filipsson Eriksson sammanfattade dagen såhär:
Tävlingssäsongen är igång och Påsktävlingen med SM-kval var först ut. Vädret var ett orosmoment dag innan, men det vände från snöblandat regn och minusgrader till strålande sol på tävlingsdagen. 120 starter blev det trots många strykningar denna dag. Många fina hästar var på plats och vi provade även ett nytt koncept med Food truck och det gjorde ingen besviken. Nästa tävling blir Sommar special 22-23 juli, två dagars tävling för alla, säger Jennie.

Gren Häst Ryttare Uttagn.poäng Placering
F2 Tófa Thorvardottír från Stall Vitavillan Sandra Marin Stefánsson 5,93 1
F2 Sága från Dahlgården Sara Pettersson 5,67 2
F2 Hrollur frá Margretarhofi Moa Sjögren 5,50 3
F2 Ess från Hökebo Emma Eson Magnusson 5,37 4
F2 Trausti  från Pellagården Lina Karlsson 5,13 5
F2 Erikur-Fjalar från stall vita villan Emma Snygg 5,03 6
F2 Andvari från Väbylund Ida Lindqvist 4,53 7
F2 Ótrauđur från Bergshill Julia Bengtsson 4,33 8
F2 Dagur  Elinehof Kristina Kallen 4,17 9
F2 Samherji Från Skeppargården Julia Lockman 3,93 10
F2 Rökkvadis från  Olsbacken Anneli Lysö 3,50 11
F2 Faersell från Vallerödslund Alice Larsson 3,33 12
F2 Stella från Hallerby Johanna Hellberg 3,03 13
T3 Efridis från Stall Vita Villan Sandra  Marin Stefánsson 6,43 1
T3 Geisli fra Efri-Raudalaek Eva-Karin Bengtsson 6,17 2
T3 Uggi Fra Hamraendum Hanna Nilsson 6,10 3
T3 Krummi  Fra Stall Lerbrua Matilda Jeppsson 6,07 4
T3 Perla från Olsbacken Boel Gamst 6,03 5
T3 Teitur  från Solbacka Andrea Sloth Nielsen 5,83 6
T3 Hrappur från Råknahult Ebba Karlsson 5,73 7
T3 Ögri fra Kirkjuferjuhjáleigu Eva-Karin Bengtsson 5,70 8
T3 Eygló  Från Margaretehof Sandra Orwén 5,67 9
T3 Sága från Dahlgården Sara Pettersson 5,60 10
T3 Sara från Hässleberga Sofie Sjölin 5,43 11
T3 Eskil från Sundbakka Evelin Stenberg 5,40 12
T3 Fljót fra Suistog Berdal Kajsa Magnusson 5,37 13
T3 Hrollur frá Margretarhofi Moa Sjögren 5,37 13
T3 Saela från Norrkåsa Emilie Adolfsson 5,17 15
T3 Ösp från Prästgården Tindra Vestman 5,13 16
T3 Embla från Aagerup Kajsa Magnusson 5,07 17
T3 Andvari från Väbylund Ida Lindqvist 4,50 18
T3 Draumur från Ekastorp Ida Lindqvist 4,43 19
T4 Trausti  från Pellagården Lina Karlsson 5,93 1
T4 Rós fra Laugabóli Gundel Wetter 5,77 2
T4 Geysir  från Vildmarken Johanna Ralsmark 5,50 3
T4 Pila från Tarstad Boel Gamst 5,50 3
T4 Kjanorka från Brösarpsgården Marcus Johansson 5,40 5
T4 Stella från Hallerby Johanna Hellberg 4,53 6
T5 Ösp frá Hofi Sandra Engström 4,77 1
T5 Abba från Gårdeby Eva Follin Stenlund 4,53 2
T5 Glampi  Stòru-Àsgeirsà Emma Johansson 4,53 2
T7 Sol från Äppellunde Ulrika Magnusson 5,37 1
T7 Gaefa fra Katknös Daniela Rosetti 5,20 2
T7 Hressa   Lagetorp Camilla Munk Spur 4,53 3
T7 Vilda från Sallerup Ann-Christin Cederquist 4,27 4
T7 Vargur från Boarp Agneta Karlsson 2,93 5
T8 Victoria från Stall Vitavillan Sandra Marin Stefánsson 5,93 1
T8 Tinna från Dalhem Eva-Karin Bengtsson 5,53 2
T8 Trölla fra Katknös Carina Scharff 5,47 3
T8 Rökkvadis från  Olsbacken Anneli Lysö 4,50 4
T8 Kolvidur Frá Hofi Karin Larsson 4,00 5
T8 Náttur Från Östergård Camilla Franchell 3,50 6
T8U Mökkur   Stoura asgerisa Tekla Petersson 5,67 1
T8U Stirnir fra Hrafnsstödum Malin Ekwurtzel 5,37 2
T8U Kvika   Från Stjärneld Jill Boistrup 5,20 3
T8U Gleðra   från Stall Vitavillan Agnes Pamp 5,03 4
T8U Drifandi  från Hässleberga Anna Skansjö 5,00 5
T8U Glói från Solum Tova Skansjö 4,67 6
T8U Hrekkur Från Västraby Tekla Petersson 4,63 7
T8U Jónas från Ekbacken 1 Ella Klintheim 4,47 8
T8U Geisla  Från  Kulla gunnarstorp Emelie Wennberg 4,43 9
T8U Stormur fra  St.Restrup Julia Bengtsson 4,20 10
T8U Hekla från Stormsund Emelie Wennberg 3,67 11
T8U Jarpur från Väbylund Hanna Lundstedt 3,33 12
T8U Fimur fra Johannelyst Wilma Andersson 3,00 13
V2 Eidur frá Ármóti Jennie Filipsson Eriksson 6,30 1
V2 Efridis från  Stall Vitavillan Sandra  Marin Stefánsson  6,20 2
V2 Geisli fra Efri-Raudalaek Eva-Karin Bengtsson 6,10 3
V2 Ögri fra Kirkjuferjuhjáleigu Eva-Karin Bengtsson 6,07 4
V2 Krummi  Fra Stall Lerbrua Matilda Jeppsson 6,00 5
V2 Uggi Fra Hamraendum Hanna Nilsson 6,00 5
V2 Perla från Olsbacken Boel Gamst 5,83 7
V2 Eskil från Sundbakka Evelin Stenberg 5,80 8
V2 Teitur  från Solbacka Andrea Sloth Nielsen 5,70 9
V2 Hrappur från Råknahult Ebba Karlsson 5,60 10
V2 Eygló  Från Margaretehof Sandra Orwén 5,50 11
V2 Embla från Aagerup Kajsa Magnusson 5,43 12
V2 Fljót fra Suistog Berdal Kajsa Magnusson 5,30 13
V2 Saela från Norrkåsa Emilie Adolfsson 5,10 14
V2 Ösp från Prästgården Tindra Vestman 4,90 15
V2 Draumur från Ekastorp Ida Lindqvist 4,73 16
V2 Pila från Tarstad Boel Gamst 4,47 17
V2 Lysa från Björktorp Moa Sjögren 4,17 18
V2 Mozart från Sundsberg Monica Björsell 3,33 19
V3 Ösp frá Hofi Sandra Engström 5,03 1
V3 Gaefa fra Katknös Daniela Rosetti 5,03 1
V5 Tinna från Dalhem Eva-Karin Bengtsson 5,37 1
V5 Sol från Äppellunde Ulrika Magnusson 5,23 2
V5 Vilda från Sallerup Ann-Christin Cederquist 5,07 3
V5 Kolvidur Frá Hofi Karin Larsson 4,87 4
V5 Tryggur från Halahult Sara Åkerberg 4,70 5
V5 Abba från Gårdeby Eva Follin Stenlund 4,63 6
V5 Náttur Från Östergård Camilla Franchell 4,63 6
V5 Hressa Från Lagetorp Susanne Baldauf 4,20 8
V5 Vargur från Boarp Agneta Karlsson 4,10 9
V5 Káta  från Skogstjärnan Ann-Charlott Norbart 3,87 10
V5 Trölla fra Katknös Carina Scharff 3,83 11
V5 aska från åskgård gunilla malmquist 3,77 12
V5 Jón  från Slätterne Maria Pettersson 3,00 13
V5U Hrekkur Från Västraby Tekla Petersson 5,53 1
V5U Mökkur   Stoura asgerisa Tekla Petersson 5,37 2
V5U Glói från Solum Tova Skansjö 5,33 3
V5U Gleðra   från Stall Vitavillan Agnes Pamp 5,27 4
V5U Drifandi  från Hässleberga Anna Skansjö 5,10 5
V5U Jónas från Ekbacken 1 Ella Klintheim 5,00 6
V5U Blida Från Naffentorp Ebba Löndahl 4,90 7
V5U Gustur från Lysebjär Ida  Kristensson 4,90 7
V5U Stormur fra  St.Restrup Julia Bengtsson 4,73 9
V5U Geisla  Från  Kulla gunnarstorp Emelie Wennberg 4,50 10
V5U Mimir från Smedjan Wilma Kristenson 4,47 11
V5U Fimur fra Johannelyst Wilma Andersson 4,43 12
V5U Stirnir fra Hrafnsstödum Malin Ekwurtzel 4,20 13
V5U Hekla från Stormsund Emelie Wennberg 3,67 14