Free Porn

Resultat från RD-event SM-kval

Date:

Filippa Montan [Ófeigur] – Röst frá Lækjamóti. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle. Foto: Sofie Lahinen Carlsson. 

I dag hölls årets första SM-kval på Margaretehof i Skåne. Denna tävling arrangerades av RD-event och domare var Barbro Bäckström, Otto Bäckström, Julius Petursson , Anna Jonsson och Trine R Lassen. Flera snygga ritter resulterade i några SM-kval. Högsta poängen i dag gick till Filippa Montan och Röst frá Laekjamóti i T1 på 7,30.  Grattis Filippa! 

T1 Tölt – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: A klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 031 Filippa Montan
Röst frá Lækjamóti 7,30
UTTA 7,2 (2) 7,8 (1) 7,3 (1) 7,3 (1) 7,3 (1)
02 022 James Faulkner
Flans fra Vidivöllum-Fremri 7,07
UTTA 7,2 (2) 7,5 (2) 7,0 (2) 7,0 (2) 7,0 (2)
03 167 Josefin Birkebro
Orri från Mörtö 6,67
UTTA 7,3 (1) 6,8 (3) 6,7 (3) 6,5 (3) 6,5 (3)
04 054 Hanne Lysö [YR]
Somi från Olsbacken 5,70
UTTA 6,0 (4) 6,2 (4) 5,8 (4) 5,2 (5) 5,3 (5)
05 146 Kajsa Lundgren [J]
Teita från Stormsund 5,57
UTTA 5,8 (5) 5,2 (6) 5,7 (5) 5,3 (4) 5,7 (4)

06 108 Gustav Andersson
Kolfinnur från Margaretehof 5,07
UTTA 4,5 (6) 5,3 (5) 5,0 (6) 5,2 (5) 5,0 (6)
07 092 Tinna Lindsten
Vidar från Askagården 3,30
UTTA 3,0 (7) 3,7 (7) 3,2 (7) 2,7 (7)

T2 Tölt – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: A klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 158 Karin Gunnarsson
Gella från Tullatorp 6,50
UTTA 6,4 (1) 6,6 (1) 7,1 (1) 6,5 (1) 6,2 (1)

T3 Tölt – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 123 Daniel Sundin
Sörli fra Husavik 6,67
UTTA 6,8 (1) 6,3 (4) 6,5 (2) 7,0 (1) 6,7 (2)
02 163 Ida Persson
Tónn frá Melkoti 6,60
UTTA 6,7 (2) 6,3 (4) 7,0 (1) 6,2 (5) 6,8 (1)
03 015 Mette Lund Lindberg
Hreyfill från Skáneyland 6,37
UTTA 6,7 (2) 6,7 (1) 6,2 (4) 6,2 (5) 5,8 (8)
04 035 Josefin Birkebro
Tristan Frá Hasaeti 6,33
UTTA 6,7 (2) 6,5 (2) 6,0 (7) 6,3 (4) 6,2 (4)
05 142 Niels Lund-Lindbberg
Isold fra Skaneyland 6,27
UTTA 6,3 (5) 6,5 (2) 5,5 (10) 6,5 (3) 6,0 (6)

06 111 James Faulkner
Vikar fra Laekjamoti 6,20
UTTA 6,2 (6) 5,5 (11) 6,2 (4) 6,7 (2) 6,2 (4)
07 151 Viveca Montan
Mön fra Laekjamoti 6,03
UTTA 6,0 (9) 5,7 (9) 6,3 (3) 5,8 (7) 6,5 (3)
08 012 Paula Johnsson
Hektor från nedergården 5,90
UTTA 6,2 (6) 6,3 (4) 5,7 (8) 5,8 (7) 5,2 (12)
09 006 Sandra Orwén
Eygló Från Margaretehof 5,83
UTTA 6,2 (6) 6,0 (7) 5,5 (10) 5,5 (12) 6,0 (6)
09 155 Emmi Svärd
Rima från Kruagården 5,83
UTTA 5,7 (11) 6,0 (7) 6,2 (4) 5,8 (7) 5,7 (10)

11 013 Humlan Milton
Silfri från Kättilsmåla 5,53
UTTA 6,0 (9) 5,3 (13) 5,3 (15) 5,5 (12) 5,8 (8)
12 033 Jane Simonsen
Soldan fra Bakkeholm 5,50
UTTA 5,5 (13) 5,5 (11) 5,5 (10) 5,2 (15) 5,7 (10)
13 004 Evelin Stenberg
Eskil från Sundbakka 5,40
UTTA 5,7 (11) 5,3 (13) 5,7 (8) 5,2 (15) 5,2 (12)
13 156 Moa Sjögren
Hrollur fra Magaretehofi 5,40
UTTA 5,3 (14) 5,7 (9) 4,8 (16) 5,7 (10) 5,2 (12)
15 149 Karin Denckert
Katla fra Litlalandi 5,10
UTTA 4,8 (15) 5,0 (15) 5,5 (10) 5,7 (10) 4,8 (16)

16 027 Catharina Jernse
Oddgeir från Gåvetorp 4,93
UTTA 4,5 (16) 3,5 (17) 5,5 (10) 5,3 (14) 5,0 (15)
17 021 Camilla Gustafsson
Nattrun Från bredsund 4,00
UTTA 3,8 (17) 4,0 (16) 4,2 (17) 4,5 (17) 3,6 (17)

T4 Tölt – Uttagning

Provisorisk resultatlista
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 010 Johanna Ralsmark
Geysir från Vildmarken 5,37
UTTA 5,8 (1) 5,5 (1) 5,0 (2) 5,6 (1) 5,0 (1)
02 025 Johanna Kärrbrand
Hreinn fra Leysingjastödum 4,77
UTTA 4,9 (2) 4,6 (2) 4,5 (3) 5,3 (2) 4,8 (2)
03 019 Julia Andersson
Magnús fra Bakkeholm 2 4,70
UTTA 4,3 (3) 2,9 (3) 5,4 (1) 5,0 (3) 4,8 (2)
T8 Tölt – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 154 Gustav Andersson
Dugur fra Stykkisholmi 5,77
UTTA 5,5 (1) 5,8 (1) 5,0 (1) 6,0 (1) 6,0 (1)
02 153 Ida Ericson
Heikir fra Leysingjastödum 5,10
UTTA 5,5 (1) 5,3 (2) 3,8 (2) 5,0 (2) 5,0 (2)
03 169 Marie Jacobsson
Fenja från Lidan 2,53
UTTA 2,0 (3) 1,0 (3) 2,8 (3) 4,5 (3) 2,8 

V1 Fyrgång – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: A klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 031 Filippa Montan
Röst frá Lækjamóti 7,17
UTTA 6,8 (1) 7,4 (1) 7,5 (1) 7,1 (1) 7,0 (1)
02 022 James Faulkner
Flans fra Vidivöllum-Fremri 6,67
UTTA 6,1 (3) 6,9 (2) 6,7 (2) 6,9 (2) 6,4 (2)
03 054 Hanne Lysö [YR]
Somi från Olsbacken 6,13
UTTA 6,3 (2) 6,0 (3) 5,4 (3) 6,8 (3) 6,1 (3)
04 108 Gustav Andersson
Kolfinnur från Margaretehof 5,33
UTTA 5,3 (4) 5,7 (4) 5,4 (3) 5,3 (4) 4,8 (4)
V2 Fyrgång – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 015 Mette Lund Lindberg
Hreyfill från Skáneyland 6,47
UTTA 6,7 (1) 6,6 (2) 6,4 (2) 6,2 (5) 6,4 (3)
02 035 Josefin Birkebro
Tristan Frá Hasaeti 6,37
UTTA 6,7 (1) 6,4 (3) 6,1 (4) 5,8 (9) 6,6 (2)
02 163 Ida Persson
Tónn frá Melkoti 6,37
UTTA 6,4 (4) 6,7 (1) 6,0 (6) 6,6 (1) 6,1 (5)
04 123 Daniel Sundin
Sörli fra Husavik 6,30
UTTA 6,3 (5) 6,3 (4) 6,0 (6) 6,6 (1) 6,3 (4)
05 023 James Faulkner
Vikar fra Laekjamoti 6,27
UTTA 6,2 (6) 6,2 (5) 6,5 (1) 6,4 (3) 6,0 (6)

06 012 Paula Johnsson
Hektor från nedergården 6,13
UTTA 6,5 (3) 6,2 (5) 6,1 (4) 6,1 (6) 6,0 (6)
07 004 Evelin Stenberg
Eskil från Sundbakka 6,03
UTTA 5,7 (9) 6,0 (7) 6,0 (6) 6,1 (6) 6,7 (1)
08 006 Sandra Orwén
Eygló Från Margaretehof 6,00
UTTA 5,5 (12) 5,7 (9) 6,3 (3) 6,3 (4) 6,0 (6)
09 155 Emmi Svärd
Rima från Kruagården 5,97
UTTA 6,1 (7) 5,9 (8) 6,0 (6) 5,9 (8) 6,0 (6)
10 033 Jane Simonsen
Soldan fra Bakkeholm 5,70
UTTA 5,8 (8) 5,4 (12) 5,5 (12) 5,8 (9) 5,9 (10)

11 149 Karin Denckert
Katla fra Litlalandi 5,63
UTTA 5,7 (9) 5,7 (9) 5,8 (10) 5,3 (12) 5,5 (11)
12 027 Catharina Jernse
Oddgeir från Gåvetorp 5,47
UTTA 5,6 (11) 5,5 (11) 5,5 (12) 4,9 (13) 5,4 (12)
13 166 Daniel Sundin
Isar fra Gljufurarholti 5,43
UTTA 5,4 (13) 5,1 (13) 5,7 (11) 5,6 (11) 5,3 (13)
14 021 Camilla Gustafsson
Nattrun Från bredsund 4,87
UTTA 5,0 (14) 5,0 (14) 4,3 (14) 4,6 (14) 5,1 (14)

V5 Fyrgång – Uttagning
Provisorisk resultatlista
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 162 Sebastian Benje
Goliat från Smedjan 6,20
UTTA 6,2 (1) 5,5 (2) 6,0 (1) 6,8 (1) 6,4 (1)
02 165 Daniel Sundin
Tillberi fra Raudabae 5,60
UTTA 5,8 (2) 5,8 (1) 6,0 (1) 4,9 (3) 5,2 (3)
03 153 Ida Ericson
Heikir fra Leysingjastödum 5,57
UTTA 5,7 (3) 5,5 (2) 5,4 (3) 5,8 (2) 5,5 (2)

Share post:

Related articles

Christina med Nori vann T2. Beatrice och Hördur på andra plats.

Ledande Hans Christian Løwes häst Falinn fra Vivildgård blev övertaggad i finalen och de valde att utgå. Istället...

Junioren Saga med Snekkja vann T2 för Juniorer och young rider

Det är fascinerande att se hur stabilt hästarna går i tygelsläppet i A-finalen i T2 junior och young...

Kraftfullt beskriver A-finalen i T1. Vinst till Katie och Salvar!

Katie Sundin Brumpton med Salvar frá Klukku gjorde en fantastisk final i T1. Vilken kraft. Så snyggt! De fick hela 8.83...

Danmark tog segern i T1 Young rider genom Mathilde oxh Taktur

Eftermiddagens första final var A-finalen i Tölt T1 YR. Vinsten gick till Mathilde Storgaard Mehlsen med Taktur frá Vakurstödum med poängen 7.28....