De första heaten i 250 meter pass är klara

Charlotte Cook med sin alldeles egna stil
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

De två första heaten i P1 250 meter pass är klara. I täten ligger Charlotte Cook med sin alldeles egna stil att rida (typ passjocky) i passen. Den nya stilen som vi funderar på om den kan bli en trend verkar fungera alldeles utmärkt, för tiden var riktigt snabba 21,87. Världsrekordet i P1 är 21.41. Näst snabbaste tiden har Teitur Árnason med Tumi frá Borgarhóli 21,93. På tredje plats kommer första svenska ekipaget, rutinerade Thorvaldur Árnason och Thyrnir från Knubbo. Som alltid en fröjd att se dem.

Gudmundur Einarsson och Sproti frá Sjavarborg ligger på sjätte plats med 22.35 och strax efter på 22.37 Daniel Ingi Smárason med Hulda från Margaretehof, 22,37.

Tredejplatsen YR är än så länge Elsa Teveruds och Blida från Rips, 23.90. På fjärde plats YR ligger Elise Harrysson och Lilja från Horshaga, 24,70.

Going fast and strong!
Thorvaldur och Thyrnir
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Gummi och Sproti, alltid kul att se. Thomas Vilain Rørvang sparrar.
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Elsa och Bida på tredje plats YR
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Elise och Lilja i fullt ös
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Teitur Árnason och Tumi ligger tvåa
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Daniel Ingi och Hulda
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Åsa Nevander Holmen och Blaengur.
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

 

POS # RIDER / HORSE TOT
01: 120 Charlotte Cook [GB] – Sæla frá Þóreyjarnúpi [IS2006255474] 21,87″
    1ST 21,87  
    2ND 0,00  
02: 017 Teitur Árnason [WC] [IS] – Tumi frá Borgarhóli [IS2001158801] 21,93″
    1ST 21,93  
    2ND 0,00  
03: 166 Þorvaldur Árnason [SE] – Thyrnir från Knubbo [SE2001100506] 22,09″
    1ST 22,09  
    2ND 22,27  
04: 181 Markus Albrecht Schoch [CH] – Kóngur frá Lækjamóti [IS2002155124] 22,18″
    1ST 22,36  
    2ND 22,18  
05: 138 Lona Sneve [YR] [NO] – Stóri-Dímon frá Hraukbæ [IS1996165370] 22,25″
    1ST 22,25  
    2ND 0,00  
       
06: 159 Guðmundur Einarsson [WC] [SE] – Sproti frá Sjávarborg [IS1997157245] 22,35″
    1ST 22,35  
    2ND 22,67  
07: 153 Daníel Ingi Smárason [SE] – Hulda från Margaretehof [SE2002201834] 22,37″
    1ST 22,64  
    2ND 22,37  
08: 011 Konráð Valur Sveinsson [YR] [IS] – Sleipnir frá Skör [IS2009101486] 22,49″
    1ST 22,49  
    2ND 0,00  
09: 101 Helmut Bramesfeld [WC] [DE] – Blöndal vom Störtal [DE2001122960] 22,58″
    1ST 22,58  
    2ND 23,25  
10: 001 Ævar Örn Guðjónsson [IS] – Vaka frá Sjávarborg [IS2006257247] 22,62″
    1ST 22,62  
    2ND 23,29  
       
11: 016 Svavar Örn Hreiðarsson [IS] – Hekla frá Akureyri [IS2005265980] 22,88″
    1ST 22,88  
    2ND 0,00  
12: 114 Vicky Eggertsson [DE] – Salvör vom Lindenhof [DE2006241246] 23,47″
    1ST 0,00  
    2ND 23,47  
13: 146 Veronica Høgsveen Våland [NO] – Gáski frá Vindási [IS2003184949] 23,51″
    1ST 23,51  
    2ND 0,00  
14: 155 Elsa Teverud [YR] [SE] – Bíða frá Ríp [IS2004257012] 23,90″
    1ST 0,00  
    2ND 23,90  
15: 205 Nienke Schaafsma [NL] – Nátt frá Hefill [NL2001100016] 24,56″
    1ST 24,56  
    2ND 0,00  
       
16: 154 Elise Harryson [YR] [SE] – Lilja från Horshaga [SE2009200003] 24,70″
    1ST 24,70  
    2ND 0,00  
17: 097 Anna-Alice Kesenheimer [YR] [DE] – Vídalín frá Hamrahóli [IS2004186613] 25,30″
    1ST 25,77  
    2ND 25,30  
18: 150 Åsa Nevander Holmén [SE] – Blængur frá Árbæjarhjáleigu II [IS2003186990] 25,42″
    1ST 0,00  
    2ND 25,42  
19: 077 Desirée Alameri [YR] [FI] – Þeyr fra Guldbæk [DK2005107156] 25,78″
    1ST 25,78  
    2ND 26,30  
20: 075 Annika Kyrklund [FI] – Jara frá Horni I [IS2007277272] 26,27″
    1ST 0,00  
    2ND 26,27