Bilder & resultat från Tölt.nu kvällskval

Sebastian&Kempa
Kvällens snyggaste kavaj! Sebastian Norlander på Kempa från Lillebo
Jenny&Embla
Jenny Koivisto och Embla från Boskovhus

I går kväll hölls det kvaltävling hos Sigfús och Josefine på tolt.nu i Björsbo i Altuna. Vädret var minst sagt varierande, allt från sol till hagelstorm. Jenny Kovisto på  Embla från Boskovhus går från klarthet till klarhet och de hade en bra kväll och A-klassades i tölt med poängen 6.53 som tillika var kvällens högsta poäng.

Hreggi&Vaka
Hreggvidur Eyvindsson och Vaka från Smara
Pierre&Tota
Pierre Sandsten Hoyos och Tóta frá Audsholtshjaleigu
Gunilla&Embla
Gunilla Jakobsson och Embla från Basna
sofie&Gassi
Sofie Fältsjö och Gassi frá Audsholtshjaleigu
Eyvi&Seifur
Eyvi Mandal och Seifur frá Strönd
Ostadigt
Ostadigt väder minst sagt!
Moa&Teitur
Moa Karlsson och Teitur från Bäsna

Resultat Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

T3 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

 

01      009        Jenny Koivisto / Járnhestur

                        Embla Boskovhus                                                                                       6,53

                                      UTTA               6,3 (2)         6,8 (1)        6,5 (2)                                                    

02      028        Eyvindur Mandal / Gladur

                        Seifur Strönd                                                                                               6,47

                                      UTTA               6,5 (1)         6,2 (2)        6,7 (1)                                                    

03      029        Sofie Fältsjö / Gladur

                        Gassi Audsholtshjalegu                                                                             6,00

                                      UTTA               6,0 (3)         5,7 (4)        6,3 (3)                                                    

04      041        Martin Eriksson / Jarnhestur

                        Olympia Frötuna Gård                                                                               5,73

                                      UTTA               5,7 (5)         5,8 (3)        5,7 (5)                                                    

05      010        Gunilla Jakobsson / Járnhestur

                        Embla Basna                                                                                               5,70

                                      UTTA               5,7 (5)         5,7 (4)        5,7 (5)                                                    

 

06      037        Sebastian Nordlander / Gladur

                        Kempa Lillebo                                                                                             5,67

                                      UTTA               5,7 (5)         5,5 (7)        5,8 (4)                                                    

07      045        Amanda Strandberg U /

                        Fjola Forsen                                                                                                 5,63

                                      UTTA               6,0 (3)         5,7 (4)        5,2 (8)                                                    

08      031        Carina Jylebäck / Idunn

                        Láki Bredhall                                                                                               5,57

                                      UTTA               5,7 (5)         5,5 (7)        5,5 (7)                                                    

09      019        Thorvaldur Arnason / Stormur

                        Frisk Knubbo                                                                                               5,33

                                      UTTA               5,5 (9)         5,3 (9)        5,2 (8)                                                    

10      018        Katharina Ekman / Gyda

                        Auður Forsen                                                                                              5,03

                                      UTTA               5,5 (9)         4,8 (10)       4,8 (11)                                                  

 

11      040        Moa Karlsson B / Eir

                        Teitur Bäsna                                                                                                4,73

                                      UTTA               4,7 (12)       4,3 (11)       5,2 (8)                                                    

12      020        Elsa Hellqvist U / Eir

                        Dottla Myrkarby                                                                                          4,53

                                      UTTA               5,0 (11)       3,8 (12)       4,8 (11)                                                  

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 07:26:16

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

V2 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

 

01      031        Carina Jylebäck / Idunn

                        Láki Bredhall                                                                                               5,73

                                      UTTA               5,8 (1)         5,8 (1)        5,6 (3)                                                    

02      029        Sofie Fältsjö / Gladur

                        Gassi Audsholtshjalegu                                                                             5,57

                                      UTTA               5,6 (2)         5,2 (2)        5,9 (2)                                                    

03      037        Sebastian Nordlander / Gladur

                        Kempa Lillebo                                                                                             5,53

                                      UTTA               5,4 (3)         5,2 (2)        6,0 (1)                                                    

04      045        Amanda Strandberg U /

                        Fjola Forsen                                                                                                 5,27

                                      UTTA               5,3 (4)         5,2 (2)        5,3 (4)                                                    

05      018        Katharina Ekman / Gyda

                        Auður Forsen                                                                                              4,83

                                      UTTA               4,9 (5)         4,8 (5)        4,8 (5)                                                    

 

06      021        Karin Hellqvist U / Eir

                        Sunna Myrkarby                                                                                          4,73

                                      UTTA               4,9 (5)         4,6 (6)        4,7 (6)                                                    

07      020        Elsa Hellqvist U / Eir

                        Dottla Myrkarby                                                                                          4,13

                                      UTTA               4,1 (7)         4,1 (8)        4,2 (7)                                                    

08      013        Vilma Sivars u / Járnhestur

                        Aesa Basna                                                                                                  3,93

                                      UTTA               3,5 (8)         4,2 (7)        4,1 (8)                                                    

 

—       032         Emma Jylebäck U / Idunn

Mergur Wahlberg                                                                               Struken

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 07:30:11

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

F2 Femgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

01      044        Pierre Sandsten Hoyos / Gladur

                        Tota Audsholtshjaleigu                                                                              5,73

                                      UTTA               5,2 (2)         6,5 (1)        5,5 (2)                                                    

02      027        Hreggvidur Eyvindsson / Gladur

                        Vaka Smara                                                                                                  5,17

                                      UTTA               5,4 (1)         4,9 (3)        5,2 (3)                                                    

03      046        Elin Segerbäck /

                        Asa Segerbäck                                                                                            4,90

                                      UTTA               4,6 (3)         4,3 (5)        5,8 (1)                                                    

04      007        Emmy Ahnfelt / Stormur

                        Bliki Skarpäng                                                                                             4,37

                                      UTTA               3,9 (4)         4,6 (4)        4,6 (4)                                                    

05      002        Amanda Strandberg U / Edda

                        Gjóla Forsen                                                                                                4,27

                                      UTTA               3,7 (5)         5,4 (2)        3,7 (5)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 07:32:42

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

F1 Femgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

01      039        Sigfus Sigfusson / Eir

                        Edall fra Lytingsstödum                                                                             5,93

                                      UTTA               6,1 (1)         6,0 (1)        5,7 (2)                                                    

02      019        Thorvaldur Arnason / Stormur

                        Frisk Knubbo                                                                                               5,70

                                      UTTA               5,4 (2)         5,9 (2)        5,8 (1)                                                    

03      030        Carina Jylebäck / Idunn

                        Hárekur Vinteråsen                                                                                     4,80

                                      UTTA               4,7 (3)         5,3 (3)        4,4 (3)                                                    

04      024        Inga-Lill Westberg / Stormur

                        Solfari Höög                                                                                                4,10

                                      UTTA               4,1 (5)         4,1 (4)        4,1 (4)                                                    

05      001        Felicia Barchaeus U / Sleipnir

                        Gledi Smara                                                                                                 4,07

                                      UTTA               4,2 (4)         4,1 (4)        3,9 (5)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

T4 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: B klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

 

01      021        Karin Hellqvist U / Eir

                        Sunna Myrkarby                                                                                          4,83

                                      UTTA               5,1 (1)         4,5 (1)        4,9 (1)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

T5 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

 

01      036        Anna Möller /

                        Abbadis Stenholmen                                                                                  4,87

                                      UTTA               4,8 (1)         5,0 (1)        4,8 (1)                                                    

02      033        Helén Ekström Emnerud / Eir

                        Fjalar Vestra-Geldingaholti                                                                        4,47

                                      UTTA               4,8 (1)         4,3 (2)        4,3 (2)                                                    

03      013        Vilma Sivars u / Járnhestur

                        Aesa Basna                                                                                                  3,70

                                      UTTA               3,8 (3)         3,8 (3)        3,5 (3)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 08:25:42

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

T8 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      035        Anette Jangborg / Eir

                        Arndís Barghof                                                                                           4,87

                                      UTTA               5,0 (1)         4,8 (2)        4,8 (2)                                                    

02      002        Amanda Strandberg U / Edda

                        Gjóla Forsen                                                                                                4,70

                                      UTTA               4,8 (3)         5,0 (1)        4,3 (8)                                                    

03      017        Rolf Stenström / Eir

                        Svarti-Pétur Búd                                                                                         4,67

                                      UTTA               4,5 (5)         4,5 (3)        5,0 (1)                                                    

04      022        Britt-Marie Nilsson / Eir

                        Huginn Odensicke                                                                                      4,33

                                      UTTA               5,0 (1)         3,5 (8)        4,5 (3)                                                    

05      011        Emilia Seth B / Eir

                        Bangsi Agersta                                                                                           4,27

                                      UTTA               4,5 (5)         3,8 (5)        4,5 (3)                                                    

05      015        Ida Svensson Skog B / Eir

                        Aleiga Hill                                                                                                     4,27

                                      UTTA               4,5 (5)         3,8 (5)        4,5 (3)                                                    

05      038        Maria Wahlström / Gyda

                        Thokkadís Snällbyn                                                                                    4,27

                                      UTTA               4,8 (3)         4,0 (4)        4,0 (10)                                                  

                                                                                                                                                                                                         

 

08      023        Leif Nilsson / Eir

                        Nökkvi Övergran                                                                                         4,20

                                      UTTA               4,5 (5)         3,8 (5)        4,3 (8)                                                    

09      025        Moa Rabe U / Eir

                        Glodafeykir Östergården                                                                           3,93

                                      UTTA               4,0 (9)         3,3 (9)        4,5 (3)                                                    

10      042        Julia Eriksson B / Gyda

                        Mori Kilängen                                                                                              3,67

                                      UTTA               4,0 (9)         2,5 (10)       4,5 (3)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 08:32:51

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

 

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

T8 Tölt – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      017        Rolf Stenström / Eir

                        Svarti-Pétur Búd                                                                                         4,92

                                      VÄNS              5,0 (1)         5,0 (1)        5,0 (1)                                                     5,00

                                      HÖGE              5,0 (1)         4,5 (2)        5,0 (1)                                                     4,83

02      035        Anette Jangborg / Eir

                        Arndís Barghof                                                                                           4,84

                                      VÄNS              5,0 (1)         5,0 (1)        5,0 (1)                                                     5,00

                                      HÖGE              5,0 (1)         4,5 (2)        4,5 (2)                                                     4,67

03      002        Amanda Strandberg U / Edda

                        Gjóla Forsen                                                                                                4,59

                                      VÄNS              5,0 (1)         4,5 (3)        4,5 (3)                                                     4,67

                                      HÖGE              4,5 (3)         5,0 (1)        4,0 (3)                                                     4,50

04      038        Maria Wahlström / Gyda

                        Thokkadís Snällbyn                                                                                    4,25

                                      VÄNS              4,5 (4)         4,5 (3)        4,0 (5)                                                     4,33

                                      HÖGE              4,5 (3)         4,0 (4)        4,0 (3)                                                     4,17

05      022        Britt-Marie Nilsson / Eir

                        Huginn Odensicke                                                                                      4,00

                                      VÄNS              3,5 (5)         4,0 (5)        4,5 (3)                                                     4,00

                                      HÖGE              4,5 (3)         3,5 (5)        4,0 (3)                                                     4,00

 

—       011         Emilia Seth B / Eir

Bangsi Agersta                                                                                 Struken

—       015         Ida Svensson Skog B / Eir

Aleiga Hill                                                                                         Struken

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 08:34:14

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval 23 apr 2013

 

V5 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      040        Moa Karlsson B / Eir

                        Teitur Bäsna                                                                                                5,50

                                      UTTA               5,3 (2)         5,4 (1)        5,8 (1)                                                    

02      033        Helén Ekström Emnerud / Eir

                        Fjalar Vestra-Geldingaholti                                                                        5,33

                                      UTTA               5,3 (2)         5,3 (3)        5,4 (2)                                                    

03      010        Gunilla Jakobsson / Járnhestur

                        Embla Basna                                                                                               5,20

                                      UTTA               5,1 (4)         5,4 (1)        5,1 (5)                                                    

04      034        Tilda Eriksson U / Eir

                        Arndís Barghof                                                                                           5,17

                                      UTTA               5,5 (1)         4,8 (7)        5,2 (4)                                                    

05      017        Rolf Stenström / Eir

                        Svarti-Pétur Búd                                                                                         5,07

                                      UTTA               5,0 (6)         4,9 (4)        5,3 (3)                                                    

 

06      036        Anna Möller /

                        Abbadis Stenholmen                                                                                  4,97

                                      UTTA               5,1 (4)         4,8 (7)        5,0 (6)

 

———————————————————————————————————————————————————————————————–                           

07      026        Felicia Allfjord U / Eir

                        Alfa-Ylfa Uddenäs                                                                                       4,77

                                      UTTA               4,9 (7)         4,9 (4)        4,5 (7)                                                    

08      012        Johanna Svensson / Eir

                        Bangsi Agersta                                                                                           4,73

                                      UTTA               4,9 (7)         4,9 (4)        4,4 (8)                                                    

09      038        Maria Wahlström / Gyda

                        Thokkadís Snällbyn                                                                                    4,53

                                      UTTA               4,6 (9)         4,7 (9)        4,3 (9)                                                    

10      014        Matilda Jansson U / Eir

                        Lilja Gronagangen                                                                                      4,20

                                      UTTA               4,3 (10)       4,3 (10)       4,0 (10)                                                  

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 08:35:23

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

 

 

 

 

Tolt.nu Kvällskval  23 apr 2013

 

V5 Fyrgång – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      040        Moa Karlsson B / Eir

                        Teitur Bäsna                                                                                                5,38

                                      TÖLT               5,0 (2)         4,5 (6)        5,5 (2)                                                     5,00

                                      TROT               5,0 (1)         5,5 (1)        5,5 (1)                                                     5,33

                                      WALK              5,5 (2)         5,5 (2)        5,5 (3)                                                     5,50

                                      CANT              5,5 (1)         6,0 (1)        5,5 (1)                                                     5,67

02      010        Gunilla Jakobsson / Járnhestur

                        Embla Basna                                                                                               5,04

                                      TÖLT               5,0 (2)         5,5 (1)        6,0 (1)                                                     5,50

                                      TROT               5,0 (1)         4,5 (3)        5,0 (3)                                                     4,83

                                      WALK              4,5 (5)         5,0 (5)        4,0 (6)                                                     4,50

                                      CANT              5,0 (2)         5,5 (2)        5,5 (1)                                                     5,33

02      034        Tilda Eriksson U / Eir

                        Arndís Barghof                                                                                           5,04

                                      TÖLT               5,0 (2)         5,0 (3)        5,0 (4)                                                     5,00

                                      TROT               4,5 (5)         4,5 (3)        4,5 (6)                                                     4,50

                                      WALK              6,0 (1)         6,0 (1)        6,0 (1)                                                     6,00

                                      CANT              5,0 (2)         4,5 (5)        4,5 (4)                                                     4,67

04      017        Rolf Stenström / Eir

                        Svarti-Pétur Búd                                                                                         4,96

                                      TÖLT               5,0 (2)         5,0 (3)        5,0 (4)                                                     5,00

                                      TROT               4,0 (6)         4,0 (6)        5,0 (3)                                                     4,33

                                      WALK              5,0 (4)         5,5 (2)        6,0 (1)                                                     5,50

                                      CANT              5,0 (2)         5,0 (3)        5,0 (3)                                                     5,00

05      033        Helén Ekström Emnerud / Eir

                        Fjalar Vestra-Geldingaholti                                                                        4,79

                                      TÖLT               5,5 (1)         5,5 (1)        5,0 (4)                                                     5,33

                                      TROT               5,0 (1)         4,5 (3)        5,0 (3)                                                     4,83

                                      WALK              5,5 (2)         5,5 (2)        5,5 (3)                                                     5,50

                                      CANT              3,5 (5)         5,0 (3)        2,0 (5)                                                     3,50

06      036        Anna Möller /

                        Abbadis Stenholmen                                                                                  3,71

                                      TÖLT               5,0 (2)         5,0 (3)        5,5 (2)                                                     5,17

                                      TROT               5,0 (1)         5,0 (2)        5,5 (1)                                                     5,17

                                      WALK              4,5 (5)         4,5 (6)        4,5 (5)                                                     4,50

                                      CANT              0,0 (6)         0,0 (6)        0,0 (6)                                                     0,00

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 24 april 2013 08:36:44

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org