Resultat från Vallholts Gaedingakeppni

Bilden är tagen vid ett annat tillfälle Foto: Yvonne Benzian

Här är resultaten från Norrlands allra första gaedingakeppni som anordnades av Vallholts Gaedingakeppni are as follows:

Vallholt på Umåker den 31-1/4 2012

T1 – Tölt – Uttagning

01  Sylvia Huuva / Demantur frá Minni-borg  6,27

02  Elin Kämpeback / Fjalladis frá Feti     5,87

03  Linda-Marie Jonsson / Audur frá Austurkoti  5,50

04  Mariah Bergqvist / Jarl från Nöddegården 5,40

05  Maria Nilsson / Týr från Agersta 5,10

06  Sthina Lindberg / Órka från Vindäng II  5,00

07  Jennie Lindberg / Grunsemd frá Hjara 4,93

08  Susanna Hermansson / Álfadis frá Hellatúni4,80

09  Marielle Hed / Nattrún från Kambo  4,73

10 Natali Sundkvist / Hugur frá Feti  4,67

11  Caroline Strömdahl / Stormur från Pilekull    4,37

12   Anna Hedqvist / Bór från Grönåker   4,17

13    Mona-lis Eriksson / Yrpa frá Laekjarbotnum   3,90

T1 – Tölt – B-Final

06                            Jennie Lindberg / Grunsemd frá Hjara                                     5,61

07                            Marielle Hed / Nattrún från Kambo                                           5,28

08                            Sthina Lindberg / Órka från Vindäng II                                     5,22

09                            Susanna Hermansson / Álfadis frá Hellatúni                             4,50

T1 – Tölt – A-final

01                            Sylvia Huuva / Demantur frá Minni-borg                                  6,11

02                            Maria Nilsson / Týr från Agersta                                               5,83

03                            Linda-Marie Jonsson / Audur frá Austurkoti                             5,72

04                            Jennie Lindberg / Grunsemd frá Hjara                                     5,44

05                            Elin Kämpeback / Fjalladis frá Feti                                          5,28

06                            Mariah Bergqvist / Jarl från Nöddegården                               5,00

T7 – Tölt – Uttagning

01                            Susanna Hermansson / Mist frá Hellatúni                                5,37

02                            Sven Marklund / Gikkur från Fjällgården                                 5,17

03                            Maria Stenmark / Frekja frá Srokkseyri                                    5,10

03                            Anna Niklasson / Lára frá Reydarfirdi                                       5,10

05                            Jennie Lindberg / Rökkvadis från Eifurgården                         4,37

06                            Mattias Adolfsson / Teitur från Norråkern                                 4,10

07                            Mona-lis Eriksson / Birta frá Vindhaeli                                      3,47

T7 – Tölt – A-final

01                            Sven Marklund / Gikkur från Fjällgården                                  5,50

02                            Susanna Hermansson / Mist frá Hellatúni                                  5,17

03                            Maria Stenmark / Frekja frá Srokkseyri                                     4,75

04                            Anna Niklasson / Lára frá Reydarfirdi                                       4,67

05                            Jennie Lindberg / Rökkvadis från Eifurgården                         4,25

T7U – Tölt ungdom – Uttagning

01                            Magdalena  Thurfjell / Merja från Liden                                    5,47

02                            Hanna  Andertun / Sigyn från Fagerlid                                     4,50

03                            Amanda Bergmark / Stina från Vindäng                                   4,10

04                            Johannes Emanuelsson / Bjarkur från Ersnäs                           3,93

T7U – Tölt ungdom – A-final

01                            Magdalena  Thurfjell / Merja från Liden                                    6,00

02                            Johannes Emanuelsson / Bjarkur från Ersnäs                           4,83

03                            Hanna  Andertun / Sigyn från Fagerlid                                     4,59

04                            Amanda Bergmark / Stina från Vindäng                                   4,09

Gæðingakeppni B – Uttagning

01                            Linda-Marie Jonsson / Audur frá Austurkoti                             8,140

02                            Elin Kämpeback / Fjalladis frá Feti                                          8,047

03                            Marielle Hed / Nattrún från Kambo                                          7,963

04                            Susanna Hermansson / Álfadis frá Hellatúni                           7,847

05                            Jennie Lindberg / Grunsemd frá Hjara                                   7,840

06                            Mariah Bergqvist / Jarl från Nöddegården                             7,787

07                            Matilda Eriksson / Grim från Björnforsen                               7,740

08                            Maria Stenmark / Frekja frá Srokkseyri                                   7,623

09                            Jennie Lindberg / Rökkvadis från Eifurgården                      7,613

10                            Caroline Strömdahl / Stormur från Pilekull                            7,517

11                            Mattias Adolfsson / Teitur från Norråkern                              7,473

12                            Maria Nilsson / Týr från Agersta                                              7,453

13                            Sven Marklund / Gikkur från Fjällgården                                7,430

14                            Anna Hedqvist / Bór från Grönåker                                         7,423

15                            Anna Niklasson / Lára frá Reydarfirdi                                     7,313

16                            Mona-lis Eriksson / Yrpa frá Laekjarbotnum                          7,213

Gæðingakeppni B Flokk – B-final

08                            Maria Nilsson / Týr från Agersta                                              8,142

09                           Anna Niklasson / Lára frá Reydarfirdi                                     7,570

10                           Anna Hedqvist / Bór från Grönåker                                         7,542

11                           Jennie Lindberg / Rökkvadis från Eifurgården                       7,317

12                           Sven Marklund / Gikkur från Fjällgården                                7,224

13                           Maria Stenmark / Frekja frá Srokkseyri                                   7,142

14                           Mattias Adolfsson / Teitur från Norråkern                               7,008

15                           Carolin Strömdahl / Stormur från Pilekull                              6,942

Gæðingakeppni B Flokk – A-final

01                            Maria Nilsson / Týr från Agersta                                              8,195

02                           Linda-Mari Jonsson / Audur frá Austurkoti                              8,080

03                           Jennie Lindberg / Grunsemd frá Hjara                                   8,028

04                           Elin Kämpeback / Fjalladis frá Feti                                          7,976

05                           Mariah Bergkvist / Jarl från Nöddegården                              7,838

06                           Marielle Hed / Nattrún från Kambo                                          7,619

07                           Susanna Hermansson / Álfadis frá Hellatúni                         7,567

08                           Matilda Eriksson / Grim från Björnforsen                               7,519

Gæðingakeppni A Flokk – Uttagning

01                            Sylvia Huuva / Demantur frá Minni-borg                                8,210

02                            Natali Sundkvist / Hugur frá Feti                                             7,560

03                            Emma Ferdén / Dalla frá Laugavöllum                                    7,407

04                            Susanna Hermansson / Mist frá Hellatúni                              7,303

05                            Mona-lis Eriksson / Birta frá Vindhaeli                                    7,230

06                            Caroline Haglind / Jónina från Slätterne                                6,937

07                            Anders Ahlenius / Gormur frá Hóli                                          6,867

08                            Anna-Lena Andersson / Vilma från Grönåker                        6,777

Gæðingakeppni A Flokk – A-final

01                           Sylvia Huuva / Demantur frá Minni-borg                                8,355

02                           Emma Ferdén / Dalla frá Laugavöllum                                    7,959

03                           Natali Sundkvist / Hugur frá Feti                                             7,525

04                            Anders Ahlenius / Gormur frá Hóli                                          7,437

05                           Carolin Haglund / Jónina från Slätterne                                 6,948

Gæðingakeppni Young Adults Class – Uttagning

01                            Sthina Lindberg / Órka från Vindäng II                                   7,607

02                            Hanna  Andertun / Sigyn från Fagerlid                                   7,280

03                            Amanda Bergmark / Stina från Vindäng                                 7,220

04                            Johannes Emanuelsson / Bjarkur från Ersnäs                        6,880

GDC – Gæðingakeppni  Barn klass – Uttagning

01     Hanna Norgren / Rút från Grönåker                                        7,207

GDT – Gæðingakeppni  tonåringar – Uttagning

01   Magdalena  Thurfjell / Merja från Liden                                  7,510

GDU – Gæðingakeppni ungdomar A-final

01         Magdalena Thurfjell / Merja från Liden                                                      7,992

02         Sthina Lindberg / Órka från Vindäng II                                                      7,984

03         Amanda Bergmark / Thöll frá Fellsmula                                                    7,691

04         Hanna Norgren / Rut från Grönåker                                                           7,460

05         Johannes Emanuelsson / Bjarkur från Ersnäs                                          7,442

06          Hanna Andertun / Sigyn från Fagerlid                                                      7,087

Källa: www.vallholt.se