Fina ritter på Léttir´s hösttävling

Þytur efter Ypsilon frá Holtsmúla
Foto: Elka Gudmundsdóttir

I helgen avslutades årets sista sporttävling på Island och den hölls i Akureyri.
Trots att det är slutet på tävlingssäsongen var det över 150 anmälningar på denna sporttävling och kanonfina ritter och poäng.
Mette Mannseth red hem de flesta segrarna men även Líney María Hjálmarsdóttir gjorde mycket bra ritter. B la på Kraftur frá Bringu dottern  Sprunga  frá Bringu som fick 8:or i korta tempot i T1. Líney plockade även 8:or för passmomentet på Gustur frá Hóli dottern Gola frá Olafsfirdi som hon red upp från B-final till en tredje placering i F1.  Líney vann även V1 på Ypsilon frá Holtsmúla sonen Þytur frá Húsavík. Både Kraftur och Ypsilion finns ju som bekant i Sverige.

Foto: Elka Gudmundsdóttir

Här finns video från ärevarvet i femgång, ökade tölt momentet i T1-finalen samt resultat.


T1, A-final:

1 Mette Mannseth / Friður frá Þúfum 7,67
2 Líney María Hjálmarsdóttir / Sprunga frá Bringu 7,56
3 Stefán Birgir Stefánsson / Gletting frá Árgerði 7,33
4 Birgir Árnason / Ósk frá Yzta-Gerði 7,00
5 Atli Sigfússon / Krummi frá Egilsá 6,83
5 Anna Kristín Friðriksdóttir / Glaður frá Grund 6,83

V1, A-final:

1 Líney María Hjálmarsdóttir / Þytur frá Húsavík 7,20
2 Anna Kristín Friðriksdóttir / Glaður frá Grund 6,93
3 Hulda Lily Sigurðardóttir / Prýði frá Hæli 6,57
41004 Valgeir Bjarni Hafdal / Kvika frá Glæsibæ 2 6,53
41004 Birgir Árnason / Týr frá Ysta-Gerði 6,53
6 Jón Páll Tryggvason / Úlfur frá Kommu 6,47
7 Andrea Þórey Hjaltadóttir / Logi frá Akureyri 6,30
8 Mette Mannseth / Friður frá Þúfum 0,00

F1, A-final:

1 Mette Mannseth / Hnokki frá Þúfum 7,33
2 Vignir Sigurðsson / Spói frá Litlu-Brekku 6,76
3 Líney María Hjálmarsdóttir / Gola frá Ólafsfirði 6,71
4 Sæmundur Sæmundsson / Þyrill frá Djúpadal 6,38
5 Þorbjörn Hreinn Matthíasson / Djásn frá Tungu 6,33
6 Linnéa Kristin Brofeldt / Möttull frá Torfunesi 6,24
7 Bjarni Páll Vilhjálmsson / Freyþór frá Hvoli 5,71

T1, B-final

1 Atli Sigfússon / Krummi frá Egilsá 6,67
2 Jón Páll Tryggvason / Úlfur frá Kommu 6,56
3 Sigmar Bragason / Sigurbjörg frá Björgum 6,44
4 Þorbjörn Hreinn Matthíasson / Smellur frá Bringu 5,89
5 Andreas Bang Kjelgaard / Bylur frá Skriðu 5,56

V1, B-final:
1 Hulda Lily Sigurðardóttir / Prýði frá Hæli 6,47
2 Þorbjörn Hreinn Matthíasson / Blakkur frá Bergsstöðum 6,37
3 Sigmar Bragason / Svalur frá Garðshorni 6,13

F1, B-final:

1 Líney María Hjálmarsdóttir / Gola frá Ólafsfirði 6,60
2 Þór Jónsteinsson / Syrpa frá Hólakoti 6,19
3 Sveinn Ingi Kjartansson / Snerpa frá Naustum III 6,05
4 Birgir Árnason / Ómar frá Yzta-Gerði 5,74