Fredrik och Linnéa i toppen

Foto: Dalur.is/Dalland Horsecenter/Facebook

Två svenska ryttare finns med på topp 20-listan över högsta poäng från Landsmótskvalen. Fredrik Sandrberg i B-flokk med sin Vilmundur frá Feti-valack Svali frá Thorlákshöfn, poäng 8.42 och en artonde plats på listan just nu. Linnéa Brofeldt ligger på tjugonde plats i A-flokk med hingsten Möttull frá Torfunesi med 8.34.
En uttagningshelg återstår och sedan är alla Landsmótskval klara, både inom tävlingsgrenarna och avelsklasserna.  På västra Island pågår just nu den sista avelsbedömningen inför Landsmót och där är det över 440 deltagande hästar.

Topp 20, Landsmótskval 2012:

B-flokkur:
1 Guðmundur Björgvinsson Hrímnir frá Ósi 8,99
2 Jakob Svavar Sigurðsson Asi frá Lundum II 8,66
3 Hulda Gústafsdóttir Sveigur frá Varmadal 8,59
4 Viðar Ingólfsson Segull frá Mið-Fossum 2 8,57
5 Berglind Ragnarsdóttir Frakkur frá Laugavöllum 8,51
6 Eyjólfur Þorsteinsson Hlekkur frá Þingnesi 8,5
7 Tryggvi Björnsson Stimpill frá Vatni 8,5
8 Camilla Petra Sigurðardóttir Dreyri frá Hjaltastöðum 8,48
9 Guðmundur Björgvinsson Fáfnir frá Hvolsvelli 8,48
10 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir Bragur frá Seljabrekku 8,47
11 Eyjólfur Þorsteinsson Háfeti frá Úlfsstöðum 8,47
12 Viðar Ingólfsson Stefnir frá Þjóðólfshaga 1 8,47
13 Árni Björn Pálsson Fura frá Enni 8,45
14 Karen Líndal Marteinsdóttir Týr frá Þverá II 8,45
15 Sigurður Vignir Matthíasson Hamborg frá Feti 8,45
16 John Sigurjónsson Þrumufleygur frá Álfhólum 8,44
17 Anna S. Valdemarsdóttir Náttar frá Vorsabæjarhjáleigu 8,43
18 Fredrik Sandberg Svali frá Þorlákshöfn 8,42
19 Ísólfur Líndal Þórisson Kristófer frá Hjaltastaðahvammi 8,42
20 Lena Zielinski Njála frá Velli II 8,42

A-flokkur:
1 Reynir Örn Pálmason Greifi frá Holtsmúla 1 8,64
2 Sigurbjörn Bárðarson Stakkur frá Halldórsstöðum 8,6
3 Guðmundur Björgvinsson Gustur frá Gýgjarhóli 8,59
4 Sigurður Vignir Matthíasson Hringur frá Fossi 8,58
5 Sigurður Vignir Matthíasson Máttur frá Leirubakka 8,56
6 Viðar Ingólfsson Uggi frá Bergi 8,53
7 Jakob Svavar Sigurðsson Alur frá Lundum II 8,52
8 Hinrik Bragason Sturla frá Hafsteinsstöðum 8,5
9 Sindri Sigurðsson Haukur frá Ytra-Skörðugili II 8,49
10 Atli Guðmundsson Sálmur frá Halakoti 8,46
11 John Sigurjónsson Spurning frá Sörlatungu 8,45
12 Teitur Árnason Þulur frá Hólum 8,44
13 Eyjólfur Þorsteinsson Máni frá Hvoli 8,43
14 Sigursteinn Sumarliðason Grunnur frá Grund II 8,43
15 Sigurður Vignir Matthíasson Ómur frá Hemlu II 8,41
16 Haukur Bjarnason Laufi frá Skáney 8,39
17 Viðar Bragason Binný frá Björgum 8,39
18 Agnar Þór Magnússon Svikahrappur frá Borgarnesi 8,38
19 Höskuldur Jónsson Svali frá Sámsstöðum 8,38
20 Linnéa Kristin Brofeldt Möttull frá Torfunesi 8,38