Finalkväll i Meistaradeildin, här är startlistorna

Árni Björn Pálsson leder Meistardeildin individuellt inför kvällen.

Om 45 min (20:00 svensk tid) är det dags för finalkvällen i Meistaradeildin på Island. I kväll rids det två grenar, tölt T1 och speedpass. Det ska bli mycket spännande att se hur det går i kväll och man kan följa Livestreamen på RÚV2 och Alendis.is och Ishestnews rapporterar såklart. 

Här är kvällens startlistor: 

Tölt T1

1 Ásmundur Ernir Snorrason – Auðholtshjáleiga Horseexport – Þokkadís frá Strandarhöfði
2 Eyrún Ýr Pálsdóttir – Top Reiter – Heiður frá Eystra-Fróðholti
3 Jakob Svavar Sigurðsson – Hjarðartún – Skarpur frá Kýrholti
4 Sigurður Sigurðarson – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Rauða-List frá Þjóðólfshaga 1
5 Sigursteinn Sumarliðason – Skeiðvellir / Storm rider – Huld frá Arabæ
6 Arnar Bjarki Sigurðarson – Hrímnir / Hest.is – Stássa frá Íbishóli
7 Hinrik Bragason – Hestvit / Árbakki – Kveikur frá Hrísdal
8 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir – Ganghestar / Margrétarhof – Flóvent frá Breiðstöðum
9 Páll Bragi Hólmarsson – Skeiðvellir / Storm rider – Vísir frá Kagaðarhóli
10 Árni Björn Pálsson – Top Reiter – Kastanía frá Kvistum
11 Þórarinn Eymundsson – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Þrá frá Prestsbæ
12 Helga Una Björnsdóttir – Hjarðartún – Fluga frá Hrafnagili
13 Glódís Rún Sigurðardóttir – Ganghestar / Margrétarhof – Drumbur frá Víðivöllum fremri
14 Þórdís Erla Gunnarsdóttir – Auðholtshjáleiga Horseexport – Laufey frá Ólafsvöllum
15 Gústaf Ásgeir Hinriksson – Hestvit / Árbakki – Skálmöld frá Eystra-Fróðholti
16 Flosi Ólafsson – Hrímnir / Hest.is – Forkur frá Breiðabólsstað
17 Hans Þór Hilmarsson – Hjarðartún – Vala frá Hjarðartúni
18 Mette Mannseth – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Skálmöld frá Þúfum
19 Ragnhildur Haraldsdóttir – Ganghestar / Margrétarhof – Úlfur frá Mosfellsbæ
20 Janus Halldór Eiríksson – Skeiðvellir / Storm rider – Sigur frá Laugarbökkum
21 WILDCARD – Hestvit / Árbakki
22 Sylvía Sigurbjörnsdóttir – Auðholtshjáleiga Horseexport – Rós frá Breiðholti í Flóa
23 Viðar Ingólfsson – Hrímnir / Hest.is – Lilja frá Kvistum
24 Teitur Árnason – Top Reiter – Taktur frá Vakurstöðum
25 Jóhann Kristinn Ragnarsson – Uppboðssæti – Kvarði frá Pulu

Speedpass 

1 Gústaf Ásgeir Hinriksson – Hestvit / Árbakki – Sjóður frá Þóreyjarnúpi
2 Ásmundur Ernir Snorrason – Auðholtshjáleiga Horseexport – Míla frá Staðartungu
3 Sigurður Vignir Matthíasson – Ganghestar / Margrétarhof – Léttir frá Eiríksstöðum
4 Þórarinn Eymundsson – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Röst frá Hólum
5 Viðar Ingólfsson – Hrímnir / Hest.is – Ópall frá Miðási
6 Jakob Svavar Sigurðsson – Hjarðartún – Jarl frá Kílhrauni
7 Konráð Valur Sveinsson – Top Reiter – Kjarkur frá Árbæjarhjáleigu II
8 Páll Bragi Hólmarsson – Skeiðvellir / Storm rider – Vörður frá Hafnarfirði
9 Jóhann Kristinn Ragnarsson – Hestvit / Árbakki – Þórvör frá Lækjarbotnum
10 Sigurður Sigurðarson – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Hnokki frá Þóroddsstöðum
11 Glódís Rún Sigurðardóttir – Ganghestar / Margrétarhof – Blikka frá Þóroddsstöðum
12 Benjamín Sandur Ingólfsson – Hrímnir / Hest.is – Fáfnir frá Efri-Rauðalæk
13 Hans Þór Hilmarsson – Hjarðartún – Vorsól frá Stóra-Vatnsskarði
14 Teitur Árnason – Top Reiter – Drottning frá Hömrum II
15 Sigursteinn Sumarliðason – Skeiðvellir / Storm rider – Krókus frá Dalbæ
16 Þórdís Erla Gunnarsdóttir – Auðholtshjáleiga Horseexport – Óskastjarna frá Fitjum
17 Mette Mannseth – Þjóðólfshagi / Sumarliðabær – Vívaldi frá Torfunesi
18 Flosi Ólafsson – Hrímnir / Hest.is – Rikki frá Stóru-Gröf ytri
19 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir – Ganghestar / Margrétarhof – frá Fremri-Gufudal
20 Hinrik Bragason – Hestvit / Árbakki – Púki frá Lækjarbotnum
21 Árni Björn Pálsson – Top Reiter – Ögri frá Horni I
22 Daníel Gunnarsson – Auðholtshjáleiga Horseexport – Eining frá Einhamri 2
23 Þórarinn Ragnarsson – Hjarðartún – Bína frá Vatnsholti
24 Davíð Jónsson – Skeiðvellir / Storm rider – Glóra frá Skógskoti