Finalresultat och bilder från Vintermästerskapen

 

Glada arrangörer tillsammans med en lika glad vinnare i femgång: Eyvindur Mandal.

En glad vinnare till: Johan Häggberg på fina Helga.

 

Johan och Helga vann stort i T3 med 7.50 i poäng. 2:a Julia Ling /
Hamar frá Litla-Hamri och 3:a Jökull Gudmundsson /
Bjartur frá Mosfellsbæ.
Vinnaren i T4 Hjalti Gudmundsson bugar och bockar.
Louise Löfgren och Glói går från klarhet till klarhet. I dag slog de till med personbästa i fyrgång på hela 7.40!
v5u
Vinnare av V5 ungdom blev Sara Högberg pch Gimsteinn från Östra Greda.
Malin Wikander vann T8.
Svenskavlat i topp i T8. Malin Wikander/Bangsi från Örvik, Johanna Elgholm/Háleggur från Hyndevad och Emma Wahlstedt Lilja från Askagården
Vinnare i V5: Fredrik Sandberg /Lancelot frá Vatnsleysu Johanna Elgholm/Háleggur från Hyndevad och Angelica Thuresson/Hængur frá Jardbrú

Nu är det över för i år, detta mästerskap som blivit omåttligt populärt på dessa två år det arrangerats. Dagen bjöd på otroligt fina hästar, poäng upp till 9.0, många leenden och en full läktare. Det flöt på otroligt bra idag, och det blev faktiskt till och med tid för lite pauser här och där. Det märks att arrangörerna har kommit in i rullorna och fått rutin på saker och ting. Mycket bra jobbat allihop! Jag tackar för ett väldigt roligt mästerskap, med allt vad det har burit med sig och hoppas liksom många fler på en repris 2015

Zanna Hofvander Zannasfoto.se

Vintermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

KAF Karin Åberg Femgång Sponsras av Firma Karin Åberg
A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 008 Eyvindur Mandal Hreggvidsson /
Korgur från Smara 6,74
TÖLT 7,0 (1) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,50
TROT 7,0 (1) 7,0 (1) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,67
WALK 6,5 (3) 7,0 (1) 7,0 (1) 6,5 (1) 6,5 (2) 6,67
CANT 6,5 (1) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,50
PASS 7,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (2) 6,5 (1) 7,17
02 034 Vignir Jonasson /
Ísar frá Keldudal 6,71
TÖLT 7,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 7,5 (1) 7,33
TROT 6,5 (2) 7,0 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,00
WALK 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (3) 6,0 (3) 7,0 (1) 6,50
CANT 5,5 (3) 5,5 (4) 6,0 (2) 6,5 (1) 6,0 (2) 5,83
PASS 6,5 (3) 6,5 (3) 6,0 (3) 7,5 (1) 6,5 (1) 6,50
03 002 Elsa Teverud /
Biða frá Ríp 6,12
TÖLT 5,5 (6) 5,5 (6) 6,0 (3) 5,5 (6) 6,0 (5) 5,67
TROT 6,0 (4) 6,0 (5) 6,5 (3) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,00
WALK 6,0 (5) 5,5 (5) 6,5 (3) 6,0 (3) 5,5 (5) 5,83
CANT 6,5 (1) 6,0 (2) 6,0 (2) 6,0 (3) 5,5 (3) 6,00
PASS 7,0 (1) 7,5 (1) 7,0 (2) 6,5 (3) 6,5 (1) 6,83
04 058 Ivar Arnbjörnsson /
Töfri Knutshyttan 5,64
TÖLT 6,0 (4) 6,5 (3) 6,0 (3) 6,0 (4) 6,0 (5) 6,00
TROT 5,0 (6) 4,5 (6) 4,5 (6) 4,5 (6) 4,5 (6) 4,50
WALK 6,0 (5) 5,5 (5) 5,0 (6) 6,0 (3) 5,5 (5) 5,67
CANT 5,0 (5) 4,5 (5) 5,5 (4) 5,5 (4) 5,5 (3) 5,33
PASS 5,5 (4) 6,0 (4) 6,0 (3) 6,0 (4) 6,0 (4) 6,00
05 038 Thérèse Tengelsen /
Kynnir frá Feti 5,57
TÖLT 6,5 (3) 7,0 (2) 6,0 (3) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,50
TROT 6,5 (2) 6,5 (3) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,50
WALK 7,0 (1) 6,5 (2) 7,0 (1) 5,5 (6) 6,0 (4) 6,50
CANT 2,0 (6) 3,5 (6) 2,0 (6) 1,5 (6) 2,0 (6) 2,00
PASS 5,5 (4) 5,5 (5) 6,0 (3) 5,5 (5) 5,5 (5) 5,50
06 044 Ida Larsson /
Næla från Kristineberg 5,26
TÖLT 6,0 (4) 6,5 (3) 6,0 (3) 6,0 (4) 6,5 (2) 6,17
TROT 6,0 (4) 6,5 (3) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,50
WALK 7,0 (1) 6,5 (2) 6,0 (5) 6,5 (1) 6,5 (2) 6,50
CANT 5,5 (3) 6,0 (2) 5,5 (4) 5,5 (4) 5,5 (3) 5,50
PASS 1,5 (6) 2,0 (6) 3,0 (6) 5,0 (6) 4,0 (6) 3,00

— 007 Eyvindur Mandal Hreggvidsson /
Stella från Sanda Struken
— 017 Thérèse Tengelsen /
Efni från Lönneberga Struken
— 019 Alexander Nilson /
Fagur från Snararp Struken
— 043 Vignir Jonasson /
Mozart från Sundsberg Struken

Vintermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

RSV RS Mustang V2 Sponsras av RS Mustang

A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 025 Louise Löfgren /
Glói från Nöddegården 7,40
TÖLT 7,0 (2) 7,5 (1) 7,0 (2) 6,5 (2) 7,5 (1) 7,17
TROT 7,0 (1) 7,5 (1) 8,0 (1) 7,0 (2) 7,5 (2) 7,33
WALK 7,5 (1) 7,0 (1) 7,5 (2) 6,5 (3) 7,5 (1) 7,33
CANT 8,0 (1) 8,0 (1) 8,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,83
TÖLT 6,5 (2) 7,0 (3) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,33
02 035 Vignir Jonasson /
Ivan från Hammarby 7,17
TÖLT 7,5 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 7,5 (1) 7,50
TROT 7,0 (1) 7,0 (3) 7,5 (2) 7,5 (1) 8,0 (1) 7,33
WALK 6,0 (6) 5,5 (9) 6,5 (5) 6,0 (6) 6,0 (7) 6,00
CANT 8,0 (1) 7,5 (2) 7,0 (5) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,50
TÖLT 8,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (2) 7,50
03 020 Pierre Sandsten Hoyos [YR] /
Falki Från Karlsro 6,97
TÖLT 6,5 (3) 6,5 (6) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (4) 6,50
TROT 7,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (2) 7,0 (2) 7,5 (2) 7,33
WALK 6,5 (3) 7,0 (1) 7,0 (4) 7,0 (1) 7,5 (1) 7,00
CANT 7,0 (3) 7,5 (2) 8,0 (1) 7,0 (3) 7,5 (1) 7,33
TÖLT 6,5 (2) 7,0 (3) 7,0 (4) 6,5 (6) 6,5 (6) 6,67
04 021 Fredrik Sandberg /
Félagi frá Varmalaek 6,67
TÖLT 5,5 (6) 7,0 (4) 6,5 (4) 6,5 (2) 7,0 (3) 6,67
TROT 6,5 (4) 6,0 (8) 7,0 (4) 6,5 (4) 7,0 (4) 6,67
WALK 6,0 (6) 6,5 (6) 5,5 (8) 6,5 (3) 6,5 (5) 6,33
CANT 6,5 (4) 7,0 (4) 6,5 (7) 6,5 (6) 7,0 (4) 6,67
TÖLT 6,0 (6) 7,0 (3) 7,0 (4) 7,0 (4) 7,0 (2) 7,00
05 001 Elsa Teverud /
Kopar frá Sunnuhvoli 6,60
TÖLT 4,5 (9) 6,5 (6) 6,0 (6) 6,0 (6) 6,5 (4) 6,17
TROT 6,5 (4) 6,5 (5) 7,0 (4) 6,0 (7) 7,0 (4) 6,67
WALK 7,5 (1) 7,0 (1) 8,0 (1) 6,5 (3) 6,0 (7) 7,00
CANT 6,5 (4) 6,5 (7) 6,0 (9) 6,5 (6) 6,5 (7) 6,50
TÖLT 6,5 (2) 7,5 (1) 7,0 (4) 6,5 (6) 6,5 (6) 6,67
06 046 Louise Sieka /
Ómi frá Ulfljótsvatn 6,57
TÖLT 5,5 (6) 7,5 (1) 6,0 (6) 6,5 (2) 6,5 (4) 6,33
TROT 6,5 (4) 7,0 (3) 7,0 (4) 6,5 (4) 6,5 (7) 6,67
WALK 6,0 (6) 6,5 (6) 5,0 (9) 6,0 (6) 6,0 (7) 6,00
CANT 6,5 (4) 7,0 (4) 7,5 (3) 7,0 (3) 7,0 (4) 7,00
TÖLT 6,5 (2) 7,0 (3) 6,5 (7) 7,5 (1) 7,0 (2) 6,83
07 010 Agneta Camnerus /
Andvari från Snällbyn 6,53
TÖLT 5,0 (8) 6,5 (6) 6,0 (6) 6,0 (6) 6,0 (8) 6,00
TROT 6,0 (7) 6,5 (5) 5,5 (9) 6,5 (4) 6,0 (8) 6,17
WALK 6,5 (3) 7,0 (1) 7,5 (2) 6,0 (6) 7,0 (3) 6,83
CANT 6,5 (4) 7,0 (4) 7,5 (3) 7,0 (3) 7,0 (4) 7,00
TÖLT 6,0 (6) 7,0 (3) 7,5 (1) 6,5 (6) 6,5 (6) 6,67
08 014 Jökull Gudmundsson /
Bjartur frá Mosfellsbæ 6,33
TÖLT 6,0 (5) 6,5 (6) 6,0 (6) 5,5 (9) 6,0 (8) 6,00
TROT 6,0 (7) 6,5 (5) 6,5 (8) 6,0 (7) 7,0 (4) 6,33
WALK 6,0 (6) 6,0 (8) 6,0 (7) 6,0 (6) 7,0 (3) 6,00
CANT 5,5 (9) 6,5 (7) 6,5 (7) 6,5 (6) 6,5 (7) 6,50
TÖLT 6,0 (6) 7,0 (3) 6,5 (7) 7,0 (4) 7,0 (2) 6,83
09 032 Catharina Niklasson /
Hlekkur från Vinkaergård 6,23
TÖLT 6,5 (3) 7,0 (4) 6,5 (4) 6,0 (6) 6,5 (4) 6,50
TROT 6,0 (7) 6,0 (8) 7,0 (4) 6,0 (7) 6,0 (8) 6,00
WALK 6,5 (3) 7,0 (1) 6,5 (5) 7,0 (1) 6,5 (5) 6,67
CANT 6,5 (4) 6,5 (7) 7,0 (5) 6,5 (6) 6,5 (7) 6,50
TÖLT 4,5 (9) 5,5 (9) 6,0 (9) 6,0 (9) 5,0 (9) 5,50

 

V5 Fyrgång Sponsras av Agria
A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 102 Fredrik Sandberg /
Lancelot frá Vatnsleysu 6,71
TÖLT 7,0 (2) 7,0 (1) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (3) 6,83
TROT 7,0 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,00
WALK 7,5 (1) 6,0 (3) 6,5 (1) 6,0 (2) 6,5 (1) 6,33
CANT 6,5 (2) 7,0 (1) 7,0 (1) 6,5 (3) 6,5 (1) 6,67
02 093 Johanna Elgholm /
Háleggur från Hyndevad 6,50
TÖLT 7,5 (1) 6,5 (2) 6,5 (4) 7,0 (1) 7,0 (1) 6,83
TROT 7,0 (1) 7,0 (1) 6,5 (2) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,00
WALK 6,0 (3) 5,0 (7) 3,5 (7) 5,0 (7) 5,5 (5) 5,17
CANT 7,0 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 6,5 (1) 7,00
03 096 Angelica Thuresson /
Hængur frá Jardbrú 6,42
TÖLT 6,5 (3) 6,5 (2) 7,0 (2) 6,5 (2) 7,0 (1) 6,67
TROT 6,5 (3) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (3) 6,5 (4) 6,50
WALK 5,5 (5) 6,0 (3) 6,0 (3) 6,0 (2) 6,0 (3) 6,00
CANT 6,0 (5) 7,0 (1) 6,5 (4) 7,0 (1) 6,0 (3) 6,50
04 109 Sara Gjerdingen /
Pjakkur Från Ekastorp 6,21
TÖLT 6,0 (5) 6,0 (4) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,00
TROT 6,0 (5) 6,5 (3) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,0 (6) 6,00
WALK 6,5 (2) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,0 (3) 6,50
CANT 6,0 (5) 6,5 (5) 6,5 (4) 6,5 (3) 6,0 (3) 6,33
05 117 Magnus Gislason /
Tindur frá Armotí 6,08
TÖLT 6,5 (3) 6,0 (4) 7,5 (1) 6,5 (2) 6,0 (5) 6,33
TROT 6,5 (3) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,5 (3) 7,0 (1) 6,50
WALK 6,0 (3) 6,5 (1) 5,0 (6) 6,0 (2) 5,5 (5) 5,83
CANT 5,5 (7) 5,5 (6) 6,0 (7) 6,5 (3) 5,0 (7) 5,67
06 090 Sofia Kulla /
Garpur från Lermansbo 6,00
TÖLT 5,5 (7) 5,0 (7) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,5 (3) 5,83
TROT 5,5 (7) 6,0 (6) 6,0 (5) 6,0 (5) 6,5 (4) 6,00
WALK 5,5 (5) 5,5 (5) 6,0 (3) 6,0 (2) 6,5 (1) 5,83
CANT 6,5 (2) 5,0 (7) 6,5 (4) 6,5 (3) 6,0 (3) 6,33
07 087 Albin af Klintberg /
Freydís från Engården 5,92
TÖLT 6,0 (5) 5,5 (6) 6,0 (5) 6,0 (5) 5,0 (7) 5,83
TROT 6,0 (5) 5,5 (7) 5,5 (7) 6,0 (5) 5,5 (7) 5,67
WALK 5,5 (5) 5,5 (5) 6,0 (3) 6,0 (2) 5,5 (5) 5,67
CANT 6,5 (2) 7,0 (1) 7,0 (1) 6,0 (7) 6,0 (3) 6,50

— 103 Emma Wahlstedt /
Lilja från Askagården Struken

Vintermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

V5U Fyrgång Ungdom Sponsras av Stall Tängby
A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 091 Sarah Högberg [YR] /
Gimsteinn från Östra Greda 6,00
TÖLT 5,5 (2) 5,5 (4) 5,5 (4) 6,0 (1) 5,5 (2) 5,50
TROT 6,0 (1) 6,5 (1) 7,0 (1) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,50
WALK 5,5 (4) 6,0 (1) 6,5 (1) 5,5 (4) 6,5 (1) 6,00
CANT 6,0 (1) 6,0 (1) 6,0 (2) 6,0 (1) 6,5 (1) 6,00
02 107 Rebecca Määttä Johnson [YR] /
Nótt från Lilla Sträckås 5,87
TÖLT 5,5 (2) 6,0 (1) 6,5 (1) 6,0 (1) 5,5 (2) 5,83
TROT 6,0 (1) 6,0 (3) 6,5 (3) 6,5 (1) 6,5 (1) 6,33
WALK 5,5 (4) 5,5 (5) 5,5 (5) 5,0 (7) 5,0 (6) 5,33
CANT 5,5 (4) 6,0 (1) 6,5 (1) 6,0 (1) 6,0 (2) 6,00
03 071 Matilda Husbom [J] /
Otur fra Lille Nörregård 5,79
TÖLT 5,0 (7) 5,5 (4) 5,5 (4) 5,5 (5) 5,0 (7) 5,33
TROT 5,5 (3) 6,5 (1) 7,0 (1) 6,0 (3) 6,5 (1) 6,33
WALK 6,0 (1) 6,0 (1) 6,5 (1) 6,0 (1) 6,0 (2) 6,00
CANT 4,5 (8) 5,5 (6) 5,5 (8) 5,5 (4) 6,0 (2) 5,50
04 115 Thomas D’Arcy [J] /
Stígur frá Skriðu 5,63
TÖLT 5,0 (7) 5,5 (4) 6,0 (2) 5,5 (5) 6,0 (1) 5,67
TROT 5,5 (3) 5,5 (4) 6,0 (6) 5,5 (6) 5,5 (4) 5,50
WALK 5,5 (4) 5,5 (5) 6,0 (3) 5,5 (4) 6,0 (2) 5,67
CANT 5,5 (4) 6,0 (1) 6,0 (2) 5,5 (4) 5,5 (5) 5,67
05 069 Rebecca Alkesten /
Ásrún frá Ármóti 5,59
TÖLT 5,5 (2) 5,5 (4) 6,0 (2) 6,0 (1) 5,5 (2) 5,67
TROT 5,5 (3) 5,5 (4) 5,5 (7) 6,0 (3) 5,5 (4) 5,50
WALK 5,0 (8) 5,5 (5) 5,0 (6) 5,5 (4) 5,0 (6) 5,17
CANT 6,0 (1) 6,0 (1) 6,0 (2) 5,5 (4) 6,0 (2) 6,00
06 083 Filippa Jansson [YR] /
Eldur från Bodarna 5,58
TÖLT 5,5 (2) 6,0 (1) 5,5 (4) 5,5 (5) 5,0 (7) 5,50
TROT 5,5 (3) 5,5 (4) 6,5 (3) 5,5 (6) 5,5 (4) 5,50
WALK 6,0 (1) 6,0 (1) 6,0 (3) 6,0 (1) 6,0 (2) 6,00
CANT 5,0 (7) 5,5 (6) 6,0 (2) 5,5 (4) 5,0 (8) 5,33
06 106 Nathalie Egarp [YR] /
Moldi Från Toftinge 5,58
TÖLT 5,5 (2) 5,5 (4) 5,5 (4) 6,0 (1) 5,5 (2) 5,50
TROT 5,0 (7) 5,5 (4) 5,0 (8) 6,0 (3) 5,5 (4) 5,33
WALK 5,5 (4) 6,0 (1) 5,0 (6) 6,0 (1) 5,5 (5) 5,67
CANT 6,0 (1) 5,5 (6) 6,0 (2) 6,0 (1) 5,5 (5) 5,83
08 101 Lisa Lantz Cronqvist [YR] /
Kveikur från Svanberga 5,34
TÖLT 6,0 (1) 6,0 (1) 5,5 (4) 5,0 (8) 5,5 (2) 5,67
TROT 5,0 (7) 5,0 (8) 6,5 (3) 5,0 (8) 5,0 (8) 5,00
WALK 6,0 (1) 5,5 (5) 4,5 (8) 5,0 (7) 4,5 (8) 5,00
CANT 5,5 (4) 6,0 (1) 6,0 (2) 5,0 (8) 5,5 (5) 5,67

 

intermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

T3 Tölt Sponsras av Vintermästerskapen och Boett
A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 029 Johan Häggberg /
Helga från Mörtö 7,50
LÅNG 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 7,0 (1) 7,5 (1) 7,33
STEG 7,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 8,0 (1) 7,33
ÖKAD 7,5 (1) 7,5 (1) 8,0 (1) 8,5 (1) 8,0 (1) 7,83
02 027 Julia Ling /
Hamar frá Litla-Hamri 6,61
LÅNG 5,5 (6) 6,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,33
STEG 6,5 (2) 7,0 (2) 6,5 (2) 7,0 (1) 5,5 (6) 6,67
ÖKAD 6,5 (2) 7,0 (2) 7,0 (2) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,83
03 014 Jökull Gudmundsson /
Bjartur frá Mosfellsbæ 6,28
LÅNG 6,5 (2) 6,0 (2) 5,5 (7) 6,0 (4) 5,5 (6) 5,83
STEG 6,5 (2) 6,5 (3) 6,5 (2) 6,0 (5) 6,0 (2) 6,33
ÖKAD 6,5 (2) 7,0 (2) 7,0 (2) 6,5 (4) 6,5 (2) 6,67
04 049 Maria Hedin /
Rökkva fra Leirulaek 6,22
LÅNG 6,0 (4) 6,0 (2) 6,0 (4) 6,0 (4) 5,5 (6) 6,00
STEG 6,0 (4) 6,5 (3) 6,0 (4) 6,5 (3) 5,5 (6) 6,17
ÖKAD 6,5 (2) 6,5 (4) 6,5 (4) 6,5 (4) 5,5 (7) 6,50
05 016 Åsa Nevander Holmén /
Dugur frá Dallandi 6,17
LÅNG 6,5 (2) 6,0 (2) 6,0 (4) 6,0 (4) 6,0 (4) 6,00
STEG 6,0 (4) 6,0 (6) 6,0 (4) 6,0 (5) 6,0 (2) 6,00
ÖKAD 6,5 (2) 6,5 (4) 6,0 (6) 6,5 (4) 6,5 (2) 6,50
05 018 Magnus Gislason /
Eyfirdingur från Kristinero 6,17
LÅNG 5,5 (6) 6,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (2) 6,0 (4) 6,17
STEG 6,0 (4) 6,0 (6) 6,0 (4) 6,0 (5) 6,0 (2) 6,00
ÖKAD 6,0 (6) 6,5 (4) 6,5 (4) 6,0 (7) 6,5 (2) 6,33
07 019 Alexander Nilson /
Fagur från Snararp 6,11
LÅNG 6,0 (4) 6,0 (2) 6,0 (4) 6,0 (4) 6,5 (2) 6,00
STEG 6,0 (4) 6,5 (3) 5,5 (7) 6,5 (3) 6,0 (2) 6,17
ÖKAD 4,5 (7) 6,5 (4) 6,0 (6) 7,0 (2) 6,0 (6) 6,17

— 001 Elsa Teverud /
Kopar frá Sunnuhvoli Struken
— 026 Johan Häggberg /
Grím från Björkmuren Struken
— 035 Vignir Jonasson /
Ivan från Hammarby Struken

 

T4 Tölt Sponsras av Vintermästerskapen och Boett
A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: B klass
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 009 Hjalti Gudmundsson /
Thor från Järsta 8,13
ANY 8,0 (1) 8,5 (1) 8,5 (1) 8,0 (1) 8,0 (1) 8,17
SLOW 8,0 (1) 8,0 (1) 8,0 (1) 8,0 (1) 8,0 (1) 8,00
INGE 8,0 (1) 8,0 (1) 9,0 (1) 8,5 (1) 8,0 (1) 8,17
02 051 Kristjan Magnusson /
Stimbill frá Varmadal 7,46
ANY 7,5 (2) 8,0 (2) 7,5 (2) 7,0 (2) 7,5 (2) 7,50
SLOW 7,0 (2) 7,0 (2) 7,5 (2) 7,5 (2) 7,5 (2) 7,33
INGE 7,5 (2) 6,5 (2) 7,5 (2) 7,5 (2) 7,5 (2) 7,50
03 057 Josefin Hallerby Häggberg /
Tign frá Kópavogi 5,04
ANY 5,5 (3) 4,5 (3) 6,0 (3) 5,5 (3) 6,0 (3) 5,67
SLOW 5,5 (3) 4,5 (3) 6,0 (3) 6,0 (3) 6,0 (3) 5,83
INGE 4,5 (3) 4,0 (3) 4,5 (3) 4,0 (3) 4,5 (3) 4,33

— 025 Louise Löfgren /
Glói från Nöddegården Struken
— 043 Vignir Jonasson /
Mozart från Sundsberg Struken
— 054 Karin Hellqvist [YR] /
Sunna från Myrkarby Struken

 

Vintermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

T8U Tölt Ungdom Sponsras av Agria

Uttagning
Listor Slutresultat
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 105 Emma Larson [YR] /
Lómur frá Stuðlum 6,60
UTTA 7,0 (1) 7,3 (1) 6,5 (1) 6,3 (1) 6,0 (1)
02 069 Rebecca Alkesten /
Ásrún frá Ármóti 5,93
UTTA 6,0 (3) 5,5 (6) 6,0 (2) 5,8 (5) 6,0 (1)
02 083 Filippa Jansson [YR] /
Eldur från Bodarna 5,93
UTTA 6,0 (3) 6,0 (2) 5,8 (4) 6,0 (3) 5,5 (4)
02 091 Sarah Högberg [YR] /
Gimsteinn från Östra Greda 5,93
UTTA 5,8 (6) 6,0 (2) 5,8 (4) 6,3 (1) 6,0 (1)
05 042 Isabelle Hjelte [YR] /
Mimr Från Stenholmen 5,87
UTTA 6,0 (3) 6,0 (2) 5,8 (4) 5,8 (5) 5,5 (4)

06 002 Elsa Teverud /
Biða frá Ríp 5,77
UTTA 6,3 (2) 6,0 (2) 5,0 (15) 5,8 (5) 5,5 (4)
07 101 Lisa Lantz Cronqvist [YR] /
Kveikur från Svanberga 5,70
UTTA 5,8 (6) 5,5 (6) 5,8 (4) 5,8 (5) 5,0 (12)
08 106 Nathalie Egarp [YR] /
Moldi Från Toftinge 5,50
UTTA 5,5 (10) 5,5 (6) 5,5 (8) 6,0 (3) 5,5 (4)
08 115 Thomas D’Arcy [J] /
Stígur frá Skriðu 5,50
UTTA 5,5 (10) 5,5 (6) 6,0 (2) 5,5 (9) 5,5 (4)
10 066 Karin Hellqvist /
Flipi från Myrkarby 5,43
UTTA 5,8 (6) 5,3 (10) 5,5 (8) 5,5 (9) 5,3 (9)

 

Vintermästerskapen sluttävling – 22 mar 2014

T8 Tölt Sponsras av Islandshestkonsult

A-final
Listor Slutresultat
Uttagning: Extra
POS # RYTTARE/KLUBB
HÄST TOT
DOMARE A B C D E SUB

01 012 Malin Wikander /
Bangsi Från Örvik 7,34
VÄNS 7,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,0 (1) 6,5 (1) 7,17
HÖGE 7,5 (1) 7,5 (1) 8,0 (1) 7,5 (1) 7,5 (1) 7,50
02 093 Johanna Elgholm /
Háleggur från Hyndevad 6,83
VÄNS 7,0 (1) 7,0 (2) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,0 (4) 6,83
HÖGE 7,5 (1) 6,5 (2) 7,0 (2) 7,0 (2) 6,5 (3) 6,83
03 103 Emma Wahlstedt /
Lilja från Askagården 6,67
VÄNS 6,5 (3) 7,0 (2) 6,5 (4) 6,0 (5) 6,5 (1) 6,50
HÖGE 7,0 (3) 6,5 (2) 7,0 (2) 6,5 (3) 7,0 (2) 6,83
04 096 Angelica Thuresson /
Hængur frá Jardbrú 6,59
VÄNS 6,5 (3) 7,0 (2) 7,0 (2) 6,5 (2) 6,5 (1) 6,67
HÖGE 6,5 (4) 6,5 (2) 7,0 (2) 6,5 (3) 6,5 (3) 6,50
05 123 Viktoria Östlund /
Rósant frá Votmúla 6,34
VÄNS 6,5 (3) 7,0 (2) 6,5 (4) 6,5 (2) 6,0 (4) 6,50
HÖGE 6,0 (5) 6,5 (2) 6,5 (5) 6,0 (5) 5,5 (7) 6,17
06 064 Ida Larsson /
Mist-Valkyria från Charlottenberg 6,09
VÄNS 6,0 (6) 6,5 (6) 6,5 (4) 5,5 (7) 5,5 (6) 6,00
HÖGE 6,0 (5) 6,5 (2) 6,0 (6) 5,5 (7) 6,5 (3) 6,17
07 114 Sofia Kulla /
Sóldögg frá Aegissidu 6,00
VÄNS 6,0 (6) 6,5 (6) 6,0 (7) 6,0 (5) 5,5 (6) 6,00
HÖGE 6,0 (5) 6,5 (2) 6,0 (6) 6,0 (5) 6,0 (6) 6,00

— 067 Denni Hauksson /
Sjór frá Oddgeirshólum Struken
— 080 Denni Hauksson /
Divar Lindnäs Struken

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...