Bildreportage från prisutdelningen i stilpass

Date:

Ett litet bildreportage från Sverigefesten som det blev under prisutdelningen i stilpass! Återigen stort grattis från oss på IsHestNews till fantastiska prestationer!

En glad Konrad som vann PP1YR! Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Elise som trots att Lilja till och med hade sönder passbanans staket tog brons. Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Världsrekord och VM-guld! Fantastiskt Magnus! Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Fantastiska pass-Gummi! Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Svenska nationalsången i allsångsversion ledd av Johanna Elgholm glatt påhejad av Ylva Hagander. Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Guld, silver och brons till Sverige! Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
”Ge oss det bästa vikinga-fejset!” Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren

Share post:

Related articles

De kom, de sågs i passage, de segrade! Olil och Glampi vann kvällens gædingalist

Och inte bara passage utan även ökad tölt, samlad tölt, explosiv galopp och tillbaka till samling. I kvällens...

Islandshästens dag är tillbaka den 26 mars i Helsingborg

  Äntligen är det dags för Islandshästens dag i Helsingborg igen. Liksom många andra event fick tävlingen ställas in...

En pratstund med Jenny Mandal om Gædingalist. ”Grenen ska visa islandshästens genuina särart med uttrycksfulla rörelser och bra gångarter!”.

Som vi redan tidigare kunnat läsa har Gædingafimi bytt namn till Gædingalist. Om vi översätter till svenska så...

Sofia Hallin funderar – Känslig, lugn eller bara missförstådd häst och vad är skillnad mellan Sverige och Island?

Jag fick en fråga om vad som är dom största skillnaderna mellan hästarna som kommer från Island och...
sv_SESvenska