Standarden sattes direkt i förmiddagens Tölt T1 där täten helt klart är isländsk än så länge

Upp i ledning i sista heatet innan lunch – Gudmundur och Straumur
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

Först ut i dagens uttagning i Tölt T1 var Jóhann R Skúlason och Finnbogi frá Minni-Reykjum och de satte standarden direkt med 8.02. Enda till sista i sista gruppen innan lunch då Gudmundur Fridrik Björgvinsson och kolsvarta Straumur fré Feti  slog till med 8.07 efter en dansant ritt där allt satt förutom att Straumur snubblade till vid första nedtagningen till kort tölt i momentet med tempoväxlingar.

Jóhann R Skúlasom och Finnbogi frá Minni-Reykjum startade storstilat
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

Trea ligger än så längen Ásmundur Ernie Snorrason och Spölur frá Njardvik som fick ojämna poäng från de olika domarna (8,0 – 8,5 – 7,7 – 7,5 – 6,8).

Island torde vara nöjda med morgonen uttagning som fortsätter efter en kort lunchpaus.

Trots hårt hållna tummar fick Pierre Sandsten Hoyos och Geisli frá Svanavatni problem i tempoväxlingarna då Geisli slog upp i galopp. Pierre valde då att utgå från tävlingen.

Än så länge tredje högsta, Ásmundur och Spölur
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
POS # RIDER / HORSE TOT
01: 005 Guðmundur Friðrik Björgvinsson [WC] – Straumur frá Feti 8,07
    PREL 7,8 – 8,0 – 8,5 – 8,2 – 8,0  
02: 010 Jóhann R. Skúlason – Finnbogi frá Minni-Reykjum 8,03
    PREL 8,0 – 8,3 – 7,8 – 7,7 – 8,5  
03: 003 Ásmundur Ernir Snorrason – Spölur frá Njarðvík 7,73
    PREL 8,0 – 8,5 – 7,7 – 7,5 – 6,8  
04: 139 Martin Rønnestad – Yggdrasil fra Midtlund 7,33
    PREL 7,8 – 7,2 – 6,8 – 7,8 – 7,0  
05: 183 Oliver Egli – Dengsi frá Selfossi 7,07
    PREL 6,5 – 6,7 – 7,2 – 7,3 – 7,3  
       
06: 052 Dennis Hedebo Johansen – Kolfaxi frá Blesastöðum 1A 6,77
    PREL 6,7 – 7,2 – 6,8 – 6,8 – 6,7  
07: 061 Rasmus Møller Jensen – Garpur frá Kjarri 6,63
    PREL 6,5 – 6,5 – 6,7 – 6,7 – 6,8  
08: 004 Finnbogi Bjarnason [YR] – Randalín frá Efri-Rauðalæk 6,43
    PREL 6,7 – 6,3 – 6,7 – 6,0 – 6,3  
09: 103 Jana Köthe – Fannar frá Kvistum 6,37
    PREL 6,5 – 6,3 – 6,3 – 6,2 – 6,7  
10: 054 Frederikke Bøgeblad Larsen [YR] – Veigur frá Eystri-Hól 6,33
    PREL 6,3 – 5,8 – 6,2 – 6,5 – 6,7  
       
11: 123 Jemimah Adams – Noi från Brösarpsgården 6,27
    PREL 6,2 – 5,5 – 6,5 – 6,3 – 6,3  
12: 110 Lucie Maxheimer [YR WC] – Krummi frá Dalsholti 5,97
    PREL 6,2 – 6,0 – 5,7 – 5,3 – 6,2  
13: 143 Steinar Clausen Kolnes [YR] – Þráður frá Þúfu í Landeyjum 5,63
    PREL 5,3 – 5,7 – 5,5 – 5,7 – 5,7  
14: 206 Tom Buijtelaar – Hausti van ´t Groote Veld 5,60
    PREL 5,3 – 5,5 – 5,5 – 6,2 – 5,8  
15: 124 Mike Adams – Kafteinn frá Kommu 5,40
    PREL 5,7 – 5,3 – 5,2 – 5,0 – 5,7  
       
16: 040 Cecile Jacobs [YR] – Dugur frá Hjálmholti 5,10
    PREL 4,7 – 5,0 – 4,8 – 5,7 – 5,5