Resultat från Östgötacupen

emil
Två glada pristagare från i dag: Monica Rasmussen med Emil frá Efri-Mýrum och Sara Broms med Máni frá Kilhrauni. Foto: Linnea Rasmussen.

Nu duggar tävlingarna tätt. I dag hölls första deltävlingen i Östgötacupen där ekipagen samlar poäng, både individuellt, som lag och för bästa utklädsel.

 
Resultatlista Firmakeppni 2017-01-08
 
 
Debutantklass:
 
1 Camilla Nilsson Nattfaradis från Granmyra 20
 
2 YR Lisette Fahlstedt Sleipnir Från Kimsta 18
 
3 Monica Rasmussen Emil frá Efri-Mýrum 16
 
4 Per Waller Vildis Från Kristineberg 14
 
5 Veronica Hansson Brangenfeldt Rún frá Framnesi 12
 
6 J Linnéa Starck Hjörtur Frá Kilde, Bonde söker 10
 
Mellanklass Junior/YR:
 
1 YR Susanna Zdolsek Riddari från Kungaskogen Realgymnasiets Sportklass 20
 
2 YR Frida Karlsson Harpa Frá Lýtingsstöðum Realgymnasiets Sportklass 18
 
3 YR Maja Högne Fafnir från Norrhamra Realgymnasiets sportklass 16
 
4 J Rebecca Arkhed Dropi Från Stora Ulveryd Carros Trolls 14
 
Elit:
 
1 Anneli Nordgren Dùfa från Ulveryd 20
 
2 Emma Möller Ljungqvist Krummi Från Stenholmen 18
 
3 Felicia Ferm Fälting Feykir Från Dirhuvud, Bonde söker 16
 
4 Marie Ahlström Mosi Fra Melabergi 14
 
5 YR Elin Runnquist María Una Frá Litlu-Asgeirsá 12
 
Ridskoleklass barn/ungdom/vuxen:
 
1 YR Hedvig Kraft Ára från Smedbygget, Realgymnasiets Sportklass 20
 
2 J Alva Linder Brodir frá Bakkakoti 18
 
3 J Saga Strindlund Löwenmark Tjaldur Stora Ålö 16
 
4 J Hedvig Fingal Laukur Häringe 14
 
5 YR Olivia Wiktorsson Aegir från Yttringe 12
 
6 J Selma Bastviken Fjalar från Spjut Stenholmen 10
 
Mellanklass Senior
 
1 Emilia Petrini Leó Från Rån, Bonde söker
 
2 Sara Broms Mani fra Kilhrauni, Kilhrauni
 
3 Melinda Hultman Elja Frá Tyse, Bonde söker
 
4 Annika Lundsten Blà Moli Från Björnhovda gård
 
5 Katinka Ingves Sýn fra Meldgaard
 
Featherprize J/YR: Lisette Fahlstedt Sleipnir från Kimsta
 
Featherprize Senior: Camilla Nilsson Nattfaradis från Granmyra
 
Bästa Junior: Linnéa Starck Hjörtur Frá Kilde
 
Bästa ridskoleelev: Hedvig Kraft Ára från Smedbygget
 
Bästa utklädsel individuell: Hedvig Fingal Laukur från Häringe
 
Bästa lagutklädsel: Bonde söker
 
Bästa lagprestation: Realgymnasiets Sportklass