Resultat från Brösarpgårdens lagkamp 2014

image
Tekla 7 år, tävlingens yngsta deltagare.
image
Vinnande laget, Brösarpgården.
image
Prisutdelning.

 

magnus
Idunns ordförande Magnus Liljeroos laddar inför start i femgång med sitt sto Grimkatla från Stall Vitavillan.

I helgen var det äntligen dags för Brösarpgårdens lagkamp i Skåne. På Magnús Skúlasons´s fina gård gick eventet av stapeln i ridhuset tidigt på lördagsmorgonen och stämningen låg på topp.
-Det var en mycket lyckad tävling med många fina ekipage och mycket trevlig ridning. Det fanns flera olika klasser för att passa alla nivåer på ekipagen och för  ryttare i alla åldrar. Den yngsta ryttaren var 7 år gammal och tävlade i barnlaget isipower. Man kunde tävla både individuellt och i lag och de flesta tävlade i något lag vilket var väldigt roligt. Alla lagen hejade glatt på varandra och inför finalerna började lagen tänka taktiskt vem som skulle rida vad för att ha chans till mest poäng. Tävlingen är något vi ska försöka göra till en tradition, säger Josefin Birkebro som är en arrangörerna.

De tävlande lagen var:

 

Barnlaget isipower

Ryttare:

Amanda Nordell u T1, V1

Nellie Thörn (u) V5, T2

Alicia Andersdotter (U) V5 ,T8

Hanna Lundstredt (u) T8  V5

Hilde Klaar (U) T8, F1

Tekla Pettersson (u)T8

Ida Ericson (u) V5

Hästar:

Skeggja från svarthövden

Dis frá Minni-Borg

Oliver frá Eyrarbakka

Jarpur från Väbylund

Svala från Lindgården

Mökkur

Gola fra Vestri-Gardsauka

 

Team Gunnarsson

Ryttare:

Hanna Nilsson T1& V1

Karin Gunnarsson F1

Tanja Zabel Mökkur T2

Alexandra Pettersson V5 &T8

Humlan Milton V1& T1

Hästar:

Uggi fra Hamraendum

Flosi från Rooslunda

Gella från Tulatorp

Silfri från kättilsmåla

 

Team Lendelundens Lantlif/töltprinsessa ridshop

Ryttare:

Anna Stenbeck F1,T1 & T2

Felicia Lindblom (u) V1 & T1

Myelie Lendelund (u) V5 &T8

Emmie Thorstensson V5 & T8

Johanna Ralsmark V5 & T2

Hästar:

Amor fra Dallandi

Orri från Mörtö

Vignir Frá Selfossi

Farri från Killebacken

Loki Frá Efri-Raudaleuk

 

Team Brösarpsgården

Ryttare:

Josefin Birkebro F1, T2, V1

Linda Antonsson T8, V5

Magnus Skulason F1, T2 ,V1, T1

Johannes Uekötter (u) V5 & T8

Hästar:

Simon Frá Efri-Raudaleuk

Thor Frá Kaldbak

Hraunar Frá Efri-Raudaleuk

Noi från Brösarpsgården

Dögun frá Laugarbóli

Tinna frá Poroddsstödum

 

Team Finnur och Gudinnur

Ryttare:

Anna Funni Jonasson T1, V1

Finnur Bessi Svavarsson F1 ,T8

Maria Gustafsson T2

Karin Denckert V5, T8

Josephine Denckert F1

Cornelia Almén (u) V5, T8

Hästar:

Garri frá Fitjum

Hugur från Brösarpgården

Sleipnir frá Þórbergsstöðum

Katla frá Litlalandi

Blida frá Akureyri

Óðinn frá Efri-Hrepp

 

Team Vita Villan

Ryttare:

Illugi G Pálsson, T1, T2, V1

Emilia Lif, (u) V5, T8

Magnus Liljeroos, F1, T2

Yvonne Liljeroos, i V5, T8

Hästar:

Gridur frá Brautarholti

Bliki frá Hofi

Grímkatla från Stall Vitavillan

Efridís från Stall Vitavillan

Sletta från Röde Hus

 

Team Holmkvist

Ryttare:

Emma Holmkvist T2, F1

Ellen Åberg(u) T8, V5

Wilma Kristensson (u) T1, V1

Hästar:

Glampi fra Storu-Asgeirsa

Herkúles frá Fremri-Fitjum

Mimir från Smedjan

 

Team T

Theresia Kristoffersson, V1,T1

Matilda Jeppsson, F1,T1

Matilda Jeppsson, V5 ,T8

Anna von Gross (u) T8

Clara Olsson(u), T2 ,V1

James Faulkner T1

Hästar:

Tristan från Jarde

Saga från Dahlgården

Gustur fra Tjarnarkoti

Eldjarn fra Littlu-Brekku

Iris fra Dalbae

Svördur fra Koltursey

 

Resultatet i lagkampen blev följande:

 

1. Brösarpsgården 47 p

2. Team T 37 p

3. Finnur och Gudinnur 35 p

4. Lendelundens Lantlif/töltprinsessas ridshop. 28 p

5. Team Gunnarsson 17 p

6. Barnlaget Isipower 8 p

7. Stall Vita Villan 4 p

8. Team Holmkvist 3 p

Domarna var: Åsa William, Åsa Nevander Holmen och Sissel Holmen

 

F1 Femgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      142        Magnus Skulason /

                        Hraunar fra Efri-Raudalaek                                                                        7,43

                                      UTTA               7,4 (1)         7,5 (1)        7,4 (1)                                                    

02      143        Josefin Birkebro /

                        Símon fra Efri- Raudalaek                                                                          6,67

                                      UTTA               6,8 (2)         6,7 (2)        6,5 (2)                                                    

03      085        Matilda Jeppsson /

                        Saga från Dahlgården                                                                                5,90

                                      UTTA               6,2 (3)         5,6 (6)        5,9 (3)                                                    

04      012        Anna Stenbeck /

                        Amor f Dallandi                                                                                           5,67

                                      UTTA               5,0 (6)         6,1 (3)        5,9 (3)                                                    

05      124        Ida Persson /

                        Yrsa frá Margretarhofi                                                                                5,60

                                      UTTA               5,5 (4)         5,8 (5)        5,5 (5)                                                    

                                                                                                                                                      

 

B-Final

 

06      137        Karin Gunnarsson /

                        Flosi från Roslunda                                                                                    5,47

                                      UTTA               5,4 (5)         5,9 (4)        5,1 (6)                                                    

07      011        Josephine Denckert /

                        Blida fra Akureyri                                                                                        4,57

                                      UTTA               4,5 (8)         4,7 (7)        4,5 (7)                                                    

08      111        Finnur Bessi Svavarsson /

                        Hugur från Brösarpsgården                                                                      4,27

                                      UTTA               4,6 (7)         4,6 (8)        3,6 (11)                                                  

09      072        Hilde Klar /

                        Svala från Lindgården                                                                                3,83

                                      UTTA               3,7 (9)         3,7 (9)        4,1 (9)                                                    

10      095        Magnus Liljeroos /

                        Grimkatala från Stall Vitavillan                                                                  3,70

                                      UTTA               3,4 (10)       3,6 (10)       4,1 (9)                                                    

                                                                                                                                                      

 

11      099        Emma Holmkvist /

                        Glampi frá Asgeirsa                                                                                    3,67

                                      UTTA               3,1 (11)       3,6 (10)       4,3 (8)                                                    

 

—       141         Alexandra Montan Gray /

Hrói fra Flekkudal                                                                              Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:51:07

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

 

F1 Femgång – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      142        Magnus Skulason /

                        Hraunar fra Efri-Raudalaek                                                                        7,76

                                      TÖLT               8,5 (1)         8,5 (1)        8,5 (1)                                                     8,50

                                      TROT               7,0 (1)         7,5 (1)        7,5 (1)                                                     7,33

                                      WALK              7,0 (1)         7,0 (1)        7,5 (1)                                                     7,17

                                      CANT              7,0 (1)         6,5 (1)        7,0 (2)                                                     6,83

                                      PASS               8,0 (1)         8,0 (1)        8,0 (1)                                                     8,00

02      143        Josefin Birkebro /

                        Símon fra Efri- Raudalaek                                                                          6,74

                                      TÖLT               7,0 (2)         7,0 (3)        7,0 (3)                                                     7,00

                                      TROT               6,5 (2)         7,0 (2)        7,0 (2)                                                     6,83

                                      WALK              5,5 (4)         6,0 (4)        6,5 (3)                                                     6,00

                                      CANT              6,0 (3)         6,5 (1)        6,5 (3)                                                     6,33

                                      PASS               7,0 (2)         7,0 (2)        7,0 (2)                                                     7,00

03      085        Matilda Jeppsson /

                        Saga från Dahlgården                                                                                6,48

                                      TÖLT               7,0 (2)         7,0 (3)        7,0 (3)                                                     7,00

                                      TROT               6,5 (2)         6,5 (3)        6,5 (3)                                                     6,50

                                      WALK              6,5 (2)         7,0 (1)        6,5 (3)                                                     6,67

                                      CANT              5,5 (5)         5,5 (6)        5,5 (6)                                                     5,50

                                      PASS               6,0 (3)         7,0 (2)        6,0 (3)                                                     6,33

04      012        Anna Stenbeck /

                        Amor f Dallandi                                                                                           6,05

                                      TÖLT               6,0 (5)         6,5 (5)        6,5 (5)                                                     6,33

                                      TROT               6,0 (4)         6,0 (4)        6,5 (3)                                                     6,17

                                      WALK              6,5 (2)         6,5 (3)        7,0 (2)                                                     6,67

                                      CANT              5,5 (5)         6,5 (1)        6,5 (3)                                                     6,17

                                      PASS               5,0 (4)         6,0 (4)        5,0 (5)                                                     5,33

05      137        Karin Gunnarsson /

                        Flosi från Roslunda                                                                                    5,38

                                      TÖLT               7,0 (2)         7,5 (2)        7,5 (2)                                                     7,33

                                      TROT               1,0 (6)         0,0 (6)        0,0 (6)                                                     0,33

                                      WALK              4,5 (6)         4,5 (6)        5,0 (6)                                                     4,67

                                      CANT              7,0 (1)         6,0 (4)        8,0 (1)                                                     7,00

                                      PASS               5,0 (4)         5,5 (5)        6,0 (3)                                                     5,50

06      124        Ida Persson /

                        Yrsa frá Margretarhofi                                                                                4,95

                                      TÖLT               6,0 (5)         6,0 (6)        6,0 (6)                                                     6,00

                                      TROT               5,5 (5)         6,0 (4)        5,5 (5)                                                     5,67

                                      WALK              5,5 (4)         5,5 (5)        6,0 (5)                                                     5,67

                                      CANT              6,0 (3)         6,0 (4)        6,0 (5)                                                     6,00

                                      PASS               2,5 (6)         3,0 (6)        2,5 (6)                                                     2,67

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:53:11

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

T2 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

A-final

 

01      142        Magnus Skulason /

                        Hraunar fra Efri-Raudalaek                                                                        7,73

                                      UTTA               7,8 (1)         7,5 (1)        7,9 (1)                                                    

02      128        Josefin Birkebro /

                        Thor frá Kaldbakk                                                                                       7,60

                                      UTTA               7,6 (2)         7,4 (2)        7,8 (2)                                                    

03      029        Maria Gustavsson /

                        Sleipnir f Pórbergsstödum                                                                        7,27

                                      UTTA               7,1 (3)         7,3 (3)        7,4 (3)                                                    

04      089        Clara Olsson /

                        Iris frá Dalbae                                                                                              6,33

                                      UTTA               6,8 (4)         6,0 (4)        6,2 (4)                                                    

05      145        Illugi G Pålsson /

                        Sletta från Röde hus                                                                                   5,87

                                      UTTA               5,6 (5)         6,0 (4)        6,0 (5)                                                    

                                                                                                                                                      

 

B-Final

 

06      094        Johanna Ralsmark /

                        Geysir från Vildmarken                                                                              5,57

                                      UTTA               5,4 (6)         5,9 (6)        5,4 (6)                                                    

07      057        Tanja Zabel /

                        Mökkur f Stóru-àsgerisá                                                                            5,43

                                      UTTA               5,4 (6)         5,5 (7)        5,4 (6)                                                    

08      146        Nellie Thörn (u) /

                        Dís fra Minni-Borg                                                                                      5,23

                                      UTTA               5,4 (6)         5,4 (8)        4,9 (10)                                                  

09      095        Magnus Liljeroos /

                        Grimkatala från Stall Vitavillan                                                                  5,07

                                      UTTA               5,0 (9)         4,9 (9)        5,3 (8)                                                    

10      099        Emma Holmkvist /

                        Glampi frá Asgeirsa                                                                                    4,63

                                      UTTA               4,3 (10)       4,6 (10)       5,0 (9)                                                    

 

—       141         Alexandra Montan Gray /

Hrói fra Flekkudal                                                                              Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:54:18

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                             

 

T2 Tölt – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      142        Magnus Skulason /

                        Hraunar fra Efri-Raudalaek                                                                        7,92

                                      ANY                 9,0 (1)         8,5 (1)        8,5 (1)                                                     8,67

                                      SLOW             7,0 (1)         7,5 (1)        7,5 (1)                                                     7,33

                                      INGE                7,5 (1)         8,0 (2)        8,0 (1)                                                     7,83

02      128        Josefin Birkebro /

                        Thor frá Kaldbakk                                                                                       7,58

                                      ANY                 7,5 (2)         8,0 (2)        8,0 (2)                                                     7,83

                                      SLOW             6,5 (2)         6,5 (2)        6,5 (2)                                                     6,50

                                      INGE                7,5 (1)         8,5 (1)        8,0 (1)                                                     8,00

03      029        Maria Gustavsson /

                        Sleipnir f Pórbergsstödum                                                                        6,96

                                      ANY                 7,5 (2)         7,0 (3)        7,0 (3)                                                     7,17

                                      SLOW             6,0 (3)         6,5 (2)        6,5 (2)                                                     6,33

                                      INGE                7,0 (3)         7,5 (3)        7,0 (3)                                                     7,17

04      089        Clara Olsson /

                        Iris frá Dalbae                                                                                              6,29

                                      ANY                 6,0 (4)         6,5 (4)        6,5 (4)                                                     6,33

                                      SLOW             5,5 (5)         6,0 (4)        6,0 (4)                                                     5,83

                                      INGE                6,5 (4)         7,0 (4)        6,0 (5)                                                     6,50

05      094        Johanna Ralsmark /

                        Geysir från Vildmarken                                                                              5,96

                                      ANY                 5,5 (5)         6,0 (5)        6,0 (5)                                                     5,83

                                      SLOW             5,5 (5)         6,0 (4)        5,5 (5)                                                     5,67

                                      INGE                6,0 (5)         6,0 (6)        6,5 (4)                                                     6,17

06      145        Illugi G Pålsson /

                        Sletta från Röde hus                                                                                   5,84

                                      ANY                 5,5 (5)         6,0 (5)        5,5 (6)                                                     5,67

                                      SLOW             6,0 (3)         5,0 (6)        5,0 (6)                                                     5,33

                                      INGE                6,0 (5)         6,5 (5)        6,0 (5)                                                     6,17

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:55:50

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

T1 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      018        Anna Stenbeck /

                        Orri f Mörtö                                                                                                  7,17

                                      UTTA               7,3 (1)         7,2 (1)        7,0 (1)                                                    

02      069        Magnus Skulason /

                        Noi från Brösarpsgården                                                                           6,87

                                      UTTA               7,0 (2)         6,8 (3)        6,8 (2)                                                    

03      080        Theresia Kristoffersson /

                        Tristan från Järde                                                                                       6,67

                                      UTTA               6,3 (6)         7,0 (2)        6,7 (3)                                                    

04      035        Anna Funni Jonasson /

                        Garri fra Fitjum                                                                                            6,57

                                      UTTA               6,7 (3)         6,8 (3)        6,2 (6)                                                    

04      085        Matilda Jeppsson /

                        Saga från Dahlgården

                           UTTA        6,5        6,5       6,7                                                                                                       6,57

B-Final

                                                                                                                                                      

05      026        Maria Gustavsson /

                        Sibelius v Eischenhof                                                                                 6,33

                                      UTTA               6,7 (3)         6,0 (6)        6,3 (5)                                                    

06      086        James Faulkner /

                        Svördur fra Koltursey                                                                                6,03

                                      UTTA               6,3 (6)         5,8 (7)        6,0 (7)                                                    

07      152        Illugi G Pålsson /

                        Gridur  frá Brautarholti                                                                            5,77

                                      UTTA               6,0 (8)         5,5 (9)        5,8 (8)                                                    

08      136        Hanna Nilsson / Team Gunnarsson

                        Uggi fra Hamraendum                                                                                5,60

                                      UTTA               5,5 (10)       5,8 (7)        5,5 (10)                                                  

09      070        Humlan Milton /

                        Silfri från Kättilsmåla                                                                                  4,50

                                      UTTA               4,5 (11)       4,7 (11)       4,3 (11)                                                  

10      064        Wilma Kristensson (U) /

                        Mimir från Smedjan                                                                                    3,90

                                      UTTA               3,8 (13)       4,2 (12)       3,7 (12)                                                  

10      071        Amanda Nordell (U) /

                        Skeggja från Svarthövden                                                                         3,90

                                      UTTA               4,0 (12)       4,2 (12)       3,5 (13)                                                  

 

—       145         Illugi G Pålsson /

Sletta från Röde hus                                                                          Struken

—       072         Hilde Klar /

Svala från Lindgården                                                                        Struken

—       073         Filippa Montan /

Rökkvi frá Harlaugsstödum                                                                Struken

—       079         Felicia Lindblom (u) /

Vignir frá Selfossi                                                                             Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:57:08

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                           

T1 Tölt – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      018        Anna Stenbeck /

                        Orri f Mörtö                                                                                                  7,17

                                      LÅNG              7,0 (1)         7,0 (2)        7,5 (1)                                                     7,17

                                      STEG               7,0 (1)         7,0 (1)        7,0 (1)                                                     7,00

                                      ÖKAD              7,0 (3)         7,5 (1)        7,5 (1)                                                     7,33

02      069        Magnus Skulason /

                        Noi från Brösarpsgården                                                                           7,00

                                      LÅNG              7,0 (1)         7,5 (1)        7,0 (2)                                                     7,17

                                      STEG               7,0 (1)         7,0 (1)        6,5 (3)                                                     6,83

                                      ÖKAD              7,0 (3)         7,0 (3)        7,0 (2)                                                     7,00

03      080        Theresia Kristoffersson /

                        Tristan från Järde                                                                                       6,89

                                      LÅNG              6,5 (3)         6,5 (3)        6,5 (3)                                                     6,50

                                      STEG               6,5 (3)         7,0 (1)        7,0 (1)                                                     6,83

                                      ÖKAD              7,5 (1)         7,5 (1)        7,0 (2)                                                     7,33

04      035        Anna Funni Jonasson /

                        Garri fra Fitjum                                                                                            6,50

                                      LÅNG              6,5 (3)         6,5 (3)        6,0 (5)                                                     6,33

                                      STEG               6,5 (3)         6,0 (5)        6,0 (5)                                                     6,17

                                      ÖKAD              7,5 (1)         7,0 (3)        6,5 (4)                                                     7,00

05      026        Maria Gustavsson /

                        Sibelius v Eischenhof                                                                                 6,22

                                      LÅNG              6,5 (3)         6,0 (5)        6,5 (3)                                                     6,33

                                      STEG               5,5 (6)         6,0 (5)        6,5 (3)                                                     6,00

                                      ÖKAD              6,5 (5)         6,0 (5)        6,5 (4)                                                     6,33

06      086        James Faulkner /

                        Svördur fra Koltursey                                                                                6,17

                                      LÅNG              6,5 (3)         6,0 (5)        6,0 (5)                                                     6,17

                                      STEG               6,5 (3)         6,5 (4)        5,5 (6)                                                     6,17

                                      ÖKAD              6,0 (6)         6,0 (5)        6,5 (4)                                                     6,17

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 19:08:58

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

 

 

V1 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      018        Anna Stenbeck /

                        Orri f Mörtö                                                                                                  6,93

                                      UTTA               7,1 (1)         6,7 (2)        7,0 (1)                                                    

02      080        Theresia Kristoffersson /

                        Tristan från Järde                                                                                       6,90

                                      UTTA               6,9 (2)         6,9 (1)        6,9 (2)                                                    

03      128        Josefin Birkebro /

                        Thor frá Kaldbakk                                                                                       6,60

                                      UTTA               6,6 (3)         6,7 (2)        6,5 (4)                                                    

04      069        Magnus Skulason /

                        Noi från Brösarpsgården                                                                           6,53

                                      UTTA               6,5 (4)         6,6 (4)        6,5 (4)                                                    

05      079        Felicia Lindblom (u) /

                        Vignir frá Selfossi                                                                                       6,47

                                      UTTA               6,4 (5)         6,4 (6)        6,6 (3)                                                    

                                                                                                                                                      

 

B-Final

 

06      035        Anna Funni Jonasson /

                        Garri fra Fitjum                                                                                            6,40

                                      UTTA               6,3 (6)         6,5 (5)        6,4 (6)                                                    

07      136        Hanna Nilsson /

                        Uggi fra Hamraendum                                                                                5,70

                                      UTTA               6,0 (7)         5,6 (7)        5,5 (8)                                                    

08      089        Clara Olsson /

                        Iris frá Dalbae                                                                                              5,63

                                      UTTA               5,6 (8)         5,6 (7)        5,7 (7)                                                    

09      145        Illugi G Pålsson /

                        Sletta från Röde hus                                                                                   5,17

                                      UTTA               5,3 (9)         5,3 (9)        4,9 (10)                                                  

10      071        Amanda Nordell (U) /

                        Skeggja från Svarthövden                                                                         5,03

                                      UTTA               5,0 (10)       4,8 (10)       5,3 (9)                                                    

                                                                                                                                                      

 

11      064        Wilma Kristensson (U) /

                        Mimir från Smedjan                                                                                    4,77

                                      UTTA               4,7 (11)       4,8 (10)       4,8 (11)                                                  

12      070        Humlan Milton /

                        Silfri från Kättilsmåla                                                                                  4,47

                                      UTTA               4,3 (12)       4,5 (12)       4,6 (12)                                                  

 

—       073         Filippa Montan /

Rökkvi frá Harlaugsstödum                                                                Struken

—       147         Eva-Karin Bengtsson /

Ögri fra Kirkjuferjuhjáleigu                                                                  Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 19:10:40

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                          

V1 Fyrgång – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: A klass

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      080        Theresia Kristoffersson /

                        Tristan från Järde                                                                                       7,17

                                      TÖLT               6,5 (3)         6,5 (2)        6,5 (2)                                                     6,50

                                      TROT               7,5 (1)         7,5 (1)        7,5 (1)                                                     7,50

                                      WALK              7,0 (1)         6,5 (1)        7,0 (2)                                                     6,83

                                      CANT              7,0 (1)         7,5 (1)        7,5 (1)                                                     7,33

                                      TÖLT               7,5 (2)         7,5 (1)        8,0 (1)                                                     7,67

02      018        Anna Stenbeck /

                        Orri f Mörtö                                                                                                  7,00

                                      TÖLT               7,5 (1)         7,0 (1)        7,5 (1)                                                     7,33

                                      TROT               7,0 (2)         6,5 (4)        7,0 (2)                                                     6,83

                                      WALK              6,5 (2)         6,5 (1)        6,5 (4)                                                     6,50

                                      CANT              7,0 (1)         7,0 (2)        7,0 (2)                                                     7,00

                                      TÖLT               8,0 (1)         7,0 (4)        7,0 (3)                                                     7,33

03      035        Anna Funni Jonasson /

                        Garri fra Fitjum                                                                                            6,63

                                      TÖLT               6,0 (4)         6,0 (4)        6,0 (4)                                                     6,00

                                      TROT               6,5 (3)         7,0 (2)        6,5 (5)                                                     6,67

                                      WALK              6,0 (4)         6,5 (1)        7,0 (2)                                                     6,50

                                      CANT              7,0 (1)         6,5 (4)        6,5 (4)                                                     6,67

                                      TÖLT               7,5 (2)         7,5 (1)        7,0 (3)                                                     7,33

04      079        Felicia Lindblom (u) /

                        Vignir frá Selfossi                                                                                       6,57

                                      TÖLT               6,0 (4)         6,5 (2)        6,5 (2)                                                     6,33

                                      TROT               6,5 (3)         6,5 (4)        7,0 (2)                                                     6,67

                                      WALK              6,5 (2)         6,0 (4)        7,5 (1)                                                     6,67

                                      CANT              6,5 (5)         6,5 (4)        6,5 (4)                                                     6,50

                                      TÖLT               7,0 (5)         6,5 (5)        6,5 (5)                                                     6,67

04      128        Josefin Birkebro /

                        Thor frá Kaldbakk                                                                                       6,57

                                      TÖLT               7,0 (2)         6,0 (4)        6,0 (4)                                                     6,33

                                      TROT               6,5 (3)         7,0 (2)        7,0 (2)                                                     6,83

                                      WALK              5,0 (5)         5,5 (5)        5,0 (5)                                                     5,17

                                      CANT              7,0 (1)         7,0 (2)        7,0 (2)                                                     7,00

                                      TÖLT               7,5 (2)         7,5 (1)        7,5 (2)                                                     7,50

 

—       069         Magnus Skulason /

Noi från Brösarpsgården                                                                    Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 19:12:01

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.o

 

T8 Tölt – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      148        Filippa Montan /

                        Kolfinnur från Margaretehof                                                                     6,67

                                      UTTA               7,0 (1)         6,5 (2)        6,5 (1)                                                    

02      100        Mette Lund Lindberg /

                        Àra från Skáneyland                                                                                   6,60

                                      UTTA               6,8 (2)         6,5 (2)        6,5 (1)                                                    

03      102        Alexandra Pettersson /

                        Gella från Tulatorp                                                                                     6,47

                                      UTTA               6,3 (3)         6,8 (1)        6,3 (3)                                                    

04      111        Finnur Bessi Svavarsson /

                        Hugur från Brösarpsgården                                                                      6,13

                                      UTTA               6,3 (3)         5,8 (9)        6,3 (3)                                                    

05      113        Karin Denckert /

                        Katla fra Litlalandi                                                                                       6,10

                                      UTTA               6,3 (3)         6,0 (5)        6,0 (6)                                                    

05      131        Johannes Uekötter /u

                        Dögun frá Laugarbóli                                                                                 6,10

                                      UTTA               6,0 (8)         6,0 (5)        6,3 (3)                                                    

                                                                                                                                                                                                         

 

B-Final

 

07      046        Ulrike Edin /

                        Keillir f Pellagården                                                                                    6,03

                                      UTTA               6,3 (3)         6,0 (5)        5,8 (8)                                                    

08      074        Matilda Jeppsson /

                        Gustur fra Tjarnarkoti                                                                                5,93

                                      UTTA               6,0 (8)         5,8 (9)        6,0 (6)                                                    

08      114        Cornelia Almén (u) /

                        Òdinn Fra Efri-Hrepp                                                                                  5,93

                                      UTTA               6,3 (3)         6,0 (5)        5,5 (10)                                                  

10      124        Ida Persson /

                        Yrsa frá Margretarhofi                                                                                5,70

                                      UTTA               5,3 (15)       6,3 (4)        5,5 (10)                                                  

                                                                                                                                                                                                         

 

11      151        Linda Antonsson /

                        Tinna frá Poroddsstödum                                                                         5,63

                                      UTTA               5,3 (15)       5,8 (9)        5,8 (8)                                                    

12      072        Hilde Klar /u

                        Svala från Lindgården                                                                                5,50

                                      UTTA               5,5 (12)       5,5 (13)       5,5 (10)                                                  

13      103        Tekla Pettersson (u) /

                        Mökkur                                                                                                         5,47

                                      UTTA               5,8 (10)       5,8 (9)        4,8 (18)                                                  

14      036        Hilde Klar /u

                        Draumur f Ekastorp                                                                                    5,43

                                      UTTA               5,5 (12)       5,3 (16)       5,5 (10)                                                  

15      108        Emilia Lif (u) /

                        Bliki fra Hofi                                                                                                 5,33

                                      UTTA               5,5 (12)       5,5 (13)       5,0 (14)                                                  

Hilde Klar / has more than one horse in this final.

 

16      149        Agnes Fehrm. (u) /

                        Amor från Edebygård                                                                                 5,30

                                      UTTA               5,8 (10)       5,3 (16)       4,8 (18)                                                  

17      104        Alicia Andersdotter (u) /

                        Oliver frá Eyrarbakka                                                                                 5,20

                                      UTTA               5,3 (15)       5,3 (16)       5,0 (14)                                                  

17      116        Myelie Lendelund (u) /

                        Farri från Killebacken                                                                                 5,20

                                      UTTA               5,3 (15)       5,5 (13)       4,8 (18)                                                  

19      120        Anna Von Gross (u) /

                        Eldjarn fra Littlu-brekku                                                                             5,10

                                      UTTA               5,3 (15)       5,0 (19)       5,0 (14)                                                  

20      117        Emmie Thorstensson /

                        Loki frá Efri-Raudalaek                                                                              5,00

                                      UTTA               5,0 (20)       5,0 (19)       5,0 (14)                                                  

 

21      107        Nora Borr (u) /

                        Kjarkur från Margaretehof                                                                         4,83

                                      UTTA               5,0 (20)       5,0 (19)       4,5 (21)                                                  

22      127        Hanna Lundstedt (u) /

                        Jarpur från Väbulund                                                                                 4,77

                                      UTTA               5,0 (20)       4,8 (22)       4,5 (21)                                                  

23      121        Julia Haraldsson (u) /

                        Askur från Krogshult                                                                                 4,47

                                      UTTA               4,8 (23)       4,3 (23)       4,3 (23)                                                  

24      123        Birgitta Hallerby /

                        Mosa frá Hrafennagili                                                                                 3,37

                                      UTTA               3,5 (24)       3,3 (24)       3,3 (24)                                                  

 

—       110         Yvonne Liljeroos /

Efridís från Stall Vitavillan                                                                  Struken

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 17 november 2014 18:41:04

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

T8 Tölt – B-Final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

06      114        Cornelia Almén (u) /

                        Òdinn Fra Efri-Hrepp                                                                                  6,08

                                      VÄNS              6,0 (6)         6,0 (6)        5,5 (6)                                                     5,83

                                      HÖGE              6,5 (6)         6,5 (6)        6,0 (6)                                                     6,33

07      046        Ulrike Edin /

                        Keillir f Pellagården                                                                                    5,83

                                      VÄNS              6,0 (6)         6,0 (6)        5,5 (6)                                                     5,83

                                      HÖGE              6,0 (7)         6,0 (7)        5,5 (7)                                                     5,83

08      103        Tekla Pettersson (u) /

                        Mökkur                                                                                                         5,50

                                      VÄNS              6,0 (6)         5,5 (8)        5,5 (6)                                                     5,67

                                      HÖGE              5,0 (9)         5,5 (8)        5,5 (7)                                                     5,33

09      072        Hilde Klar /

                        Svala från Lindgården                                                                                5,42

                                      VÄNS              5,5 (9)         5,5 (8)        5,0 (9)                                                     5,33

                                      HÖGE              5,5 (8)         5,5 (8)        5,5 (7)                                                     5,50

 

—       074         Matilda Jeppsson /

Gustur fra Tjarnarkoti                                                                         Struken

—       124         Ida Persson /

Yrsa frá Margretarhofi                                                                        Struken

—       151         Linda Antonsson /

Tinna frá Poroddsstödum                                                                  Struken

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 17 november 2014 18:43:24

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

 

 

T8 Tölt – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      111        Finnur Bessi Svavarsson /

                        Hugur från Brösarpsgården                                                                      6,42

                                      VÄNS              6,5 (1)         6,0 (3)        6,5 (1)                                                     6,33

                                      HÖGE              6,5 (1)         6,5 (1)        6,5 (1)                                                     6,50

02      113        Karin Denckert /

                        Katla fra Litlalandi                                                                                       6,17

                                      VÄNS              6,0 (4)         6,5 (1)        6,0 (3)                                                     6,17

                                      HÖGE              6,0 (3)         6,5 (1)        6,0 (3)                                                     6,17

02      131        Johannes Uekötter / u

                        Dögun frá Laugarbóli                                                                                 6,17

                                      VÄNS              6,5 (1)         5,5 (5)        6,5 (1)                                                     6,17

                                      HÖGE              6,0 (3)         6,0 (4)        6,5 (1)                                                     6,17

04      114        Cornelia Almén (u) /

                        Òdinn Fra Efri-Hrepp                                                                                  6,09

                                      VÄNS              6,5 (1)         6,0 (3)        5,5 (5)                                                     6,00

                                      HÖGE              6,5 (1)         6,5 (1)        5,5 (5)                                                     6,17

05      102        Alexandra Pettersson /

                        Gella från Tulatorp                                                                                     6,00

                                      VÄNS              6,0 (4)         6,5 (1)        6,0 (3)                                                     6,17

                                      HÖGE              5,5 (5)         6,0 (4)        6,0 (3)                                                     5,83

 

—       100         Mette Lund Lindberg /

Àra från Skáneyland                                                                          Struken

—       148         Filippa Montan /

Kolfinnur från Margaretehof                                                               Struken

                                                                                                                                                                                                         

 

Skapad 17 november 2014 18:44:25

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

 

V5 Fyrgång – Uttagning

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

A-final

 

01      148        Filippa Montan /

                        Kolfinnur från Margaretehof                                                                     6,30

                                      UTTA               6,4 (1)         6,0 (2)        6,5 (1)                                                    

02      131        Johannes Uekötter /u

                        Dögun frá Laugarbóli                                                                                 6,27

                                      UTTA               6,4 (1)         6,1 (1)        6,3 (2)                                                    

03      074        Matilda Jeppsson /

                        Gustur fra Tjarnarkoti                                                                                5,80

                                      UTTA               5,8 (3)         6,0 (2)        5,6 (5)                                                    

04      113        Karin Denckert /

                        Katla fra Litlalandi                                                                                       5,77

                                      UTTA               5,6 (4)         5,8 (5)        5,9 (3)                                                    

05      094        Johanna Ralsmark /

                        Geysir från Vildmarken                                                                              5,57

                                      UTTA               5,5 (5)         5,6 (8)        5,6 (5)                                                    

                                                                                                                                                      

 

B-Final

 

06      036        Hilde Klar /u

                        Draumur f Ekastorp                                                                                    5,53

                                      UTTA               5,4 (7)         5,4 (10)       5,8 (4)                                                    

06      102        Alexandra Pettersson /

                        Gella från Tulatorp                                                                                     5,53

                                      UTTA               5,3 (10)       5,9 (4)        5,4 (9)                                                    

06      114        Cornelia Almén (u) /

                        Òdinn Fra Efri-Hrepp                                                                                  5,53

                                      UTTA               5,4 (7)         5,8 (5)        5,4 (9)                                                    

06      149        Agnes Fehrm. (u) /

                        Amor från Edebygård                                                                                 5,53

                                      UTTA               5,3 (10)       5,8 (5)        5,5 (7)                                                    

10      151        Linda Antonsson /

                        Tinna frá Poroddsstödum                                                                         5,50

                                      UTTA               5,5 (5)         5,5 (9)        5,5 (7)                                                    

                                                                                                                                                      

 

11      116        Myelie Lendelund (u) /

                        Farri från Killebacken                                                                                 5,23

                                      UTTA               5,4 (7)         5,1 (13)       5,2 (11)                                                  

12      146        Nellie Thörn (u) /

                        Dís fra Minni-Borg                                                                                      5,13

                                      UTTA               5,3 (10)       5,0 (14)       5,1 (12)                                                  

13      046        Ulrike Edin /

                        Keillir f Pellagården                                                                                    5,10

                                      UTTA               5,0 (13)       5,4 (10)       4,9 (13)                                                  

14      120        Anna Von Gross (u) /

                        Eldjarn fra Littlu-brekku                                                                             5,03

                                      UTTA               4,9 (15)       5,3 (12)       4,9 (13)                                                  

15      117        Emmie Thorstensson /

                        Loki frá Efri-Raudalaek                                                                              4,87

                                      UTTA               4,8 (17)       5,0 (14)       4,8 (16)                                                  

 

16      150        Ida Ericson (u) /

                        Gola fra Vestri-Gardsauka                                                                         4,83

                                      UTTA               5,0 (13)       4,6 (17)       4,9 (13)                                                  

17      108        Emilia Lif (u) /

                        Bliki fra Hofi                                                                                                 4,80

                                      UTTA               4,8 (17)       5,0 (14)       4,6 (17)                                                  

18      104        Alicia Andersdotter (u) /

                        Oliver frá Eyrarbakka                                                                                 4,60

                                      UTTA               4,9 (15)       4,4 (19)       4,5 (18)                                                  

18      121        Julia Haraldsson (u) /

                        Askur från Krogshult                                                                                 4,60

                                      UTTA               4,8 (17)       4,6 (17)       4,4 (19)                                                  

20      127        Hanna Lundstedt (u) /

                        Jarpur från Väbulund                                                                                 3,83

                                      UTTA               4,0 (20)       4,0 (20)       3,5 (20)                                                  

 

—       040         Ingrid Ebenfelt /

Mysla från Vittskövle                                                                         Struken

—       110         Yvonne Liljeroos /

Efridís från Stall Vitavillan                                                                  Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:47:14

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

V5 Fyrgång – B-Final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

09      116        Myelie Lendelund (u) /

                        Farri från Killebacken                                                                                 5,21

                                      TÖLT               5,0 (10)       5,0 (9)        5,0 (10)                                                   5,00

                                      TROT               5,0 (9)         5,0 (9)        5,5 (9)                                                     5,17

                                      WALK              5,5 (9)         5,5 (9)        4,5 (10)                                                   5,17

                                      CANT              5,5 (9)         5,5 (9)        5,5 (9)                                                     5,50

10      146        Nellie Thörn (u) /

                        Dís fra Minni-Borg                                                                                      5,04

                                      TÖLT               5,5 (9)         5,0 (9)        5,5 (9)                                                     5,33

                                      TROT               5,0 (9)         4,5 (10)       5,0 (10)                                                   4,83

                                      WALK              5,5 (9)         5,0 (10)       5,5 (9)                                                     5,33

                                      CANT              5,0 (10)       4,5 (10)       4,5 (10)                                                   4,67

 

—       151         Linda Antonsson /

Tinna frá Poroddsstödum                                                                  Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:48:49

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org

                              

 

V5 Fyrgång – A-final

Listor Slutresultat

Uttagning: Extra

 

                                                                                                                                                      

POS     #                 RYTTARE/KLUBB                                                                                                                               

                               HÄST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMARE         A                 B                C                                                            SUB                              

 

01      131        Johannes Uekötter /u

                        Dögun frá Laugarbóli                                                                                 6,08

                                      TÖLT               6,0 (1)         6,0 (2)        6,5 (1)                                                     6,17

                                      TROT               5,0 (5)         5,5 (1)        5,5 (2)                                                     5,33

                                      WALK              7,0 (1)         7,0 (1)        7,0 (1)                                                     7,00

                                      CANT              5,5 (3)         6,0 (2)        6,0 (2)                                                     5,83

02      113        Karin Denckert /

                        Katla fra Litlalandi                                                                                       5,96

                                      TÖLT               6,0 (1)         6,5 (1)        6,0 (2)                                                     6,17

                                      TROT               5,0 (5)         5,0 (4)        5,5 (2)                                                     5,17

                                      WALK              6,5 (2)         6,5 (2)        7,0 (1)                                                     6,67

                                      CANT              5,5 (3)         6,0 (2)        6,0 (2)                                                     5,83

03      074        Matilda Jeppsson /

                        Gustur fra Tjarnarkoti                                                                                5,84

                                      TÖLT               6,0 (1)         6,0 (2)        6,0 (2)                                                     6,00

                                      TROT               5,5 (1)         5,5 (1)        5,5 (2)                                                     5,50

                                      WALK              6,0 (3)         6,5 (2)        6,0 (5)                                                     6,17

                                      CANT              6,0 (1)         5,5 (6)        5,5 (4)                                                     5,67

04      094        Johanna Ralsmark /

                        Geysir från Vildmarken                                                                              5,79

                                      TÖLT               5,5 (6)         5,0 (7)        5,0 (7)                                                     5,17

                                      TROT               5,5 (1)         5,0 (4)        6,0 (1)                                                     5,50

                                      WALK              6,0 (3)         6,0 (4)        6,5 (3)                                                     6,17

                                      CANT              6,0 (1)         6,5 (1)        6,5 (1)                                                     6,33

05      036        Hilde Klar /u

                        Draumur f Ekastorp                                                                                    5,67

                                      TÖLT               6,0 (1)         5,5 (4)        6,0 (2)                                                     5,83

                                      TROT               5,5 (1)         5,5 (1)        5,5 (2)                                                     5,50

                                      WALK              5,5 (6)         5,5 (6)        6,0 (5)                                                     5,67

                                      CANT              5,5 (3)         6,0 (2)        5,5 (4)                                                     5,67

06      116        Myelie Lendelund (u) /

                        Farri från Killebacken                                                                                 5,46

                                      TÖLT               6,0 (1)         5,5 (4)        6,0 (2)                                                     5,83

                                      TROT               5,5 (1)         5,0 (4)        5,5 (2)                                                     5,33

                                      WALK              5,5 (6)         5,0 (7)        5,5 (7)                                                     5,33

                                      CANT              5,5 (3)         5,5 (6)        5,0 (7)                                                     5,33

06      149        Agnes Fehrm. (u) /

                        Amor från Edebygård                                                                                 5,46

                                      TÖLT               5,5 (6)         5,5 (4)        5,5 (6)                                                     5,50

                                      TROT               5,0 (5)         4,0 (7)        4,5 (7)                                                     4,50

                                      WALK              6,0 (3)         6,0 (4)        6,5 (3)                                                     6,17

                                      CANT              5,5 (3)         6,0 (2)        5,5 (4)                                                     5,67

 

—       102         Alexandra Pettersson /

Gella från Tulatorp                                                                             Struken

—       114         Cornelia Almén (u) /

Òdinn Fra Efri-Hrepp                                                                         Struken

—       148         Filippa Montan /

Kolfinnur från Margaretehof                                                               Struken

                                                                                                                                                      

 

Skapad 17 november 2014 18:49:26

IceTest 1.1.725 – FEIF – International Federation of Icelandic Horse Associations – www.feif.org