Rekordpoäng för Maria och Svartur

Maria Berg & Svartur. Foto: Ulrika Forsstedt

Efter en längre paus från tävlandet är Maria Berg back in business. Och det med besked!
I helgen startade Maria hingsten Svartur vom Hochwald på Krafturs Nationella tävling i Timrå och ekipaget vann både fyrgång V1 och T2 liksom fyrgångskombinationen.
I T2-finalen belönades Maria och Svartur med rekordpoängen 8.46 av en ening domartrio.
Stort grattis till Maria och Svartur!

Resultat Kraftur Nationella 2012 – 25-27 maj 2012

T2 – Tölt – A-final
01 016 Maria Berg / Svartur vom Hochwald 8,46
Any Speed Tölt 8,0 – 8,5 – 8,5 – 8,0 – 8,5 8,33
Slow 8,5 – 8,5 – 8,5 – 8,5 – 8,5 8,50
No Rein Contact 8,0 – 8,5 – 8,5 – 8,5 – 8,5 8,50
02 054 Anne Fornstedt / Putti frá Tungu 6,92
Any Speed Tölt 6,5 – 7,0 – 7,0 – 6,5 – 6,5 6,67
Slow 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
No Rein Contact 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 7,50
03 037 Ida Ljungberg / Græðir frá Dalbæ 6,63
Any Speed Tölt 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 7,0 7,00
Slow 7,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 6,50
No Rein Contact 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,0 6,50
04 044 Marilinn Lauridsen Andersson [u] / Saga från Västanåsen 5,75
Any Speed Tölt 6,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
Slow 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,50
No Rein Contact 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,00
T2 – Tölt – Uttagning
01 016 Maria Berg / Svartur vom Hochwald 7,50
7,6 – 7,5 – 7,1 – 7,9 – 7,4 7,50
02 054 Anne Fornstedt / Putti frá Tungu 6,73
7,1 – 6,4 – 6,6 – 6,5 – 7,3 6,73
03 037 Ida Ljungberg / Græðir frá Dalbæ 6,70
6,8 – 6,9 – 7,1 – 6,4 – 5,9 6,70
04 044 Marilinn Lauridsen Andersson [u] / Saga från Västanåsen 5,90
5,8 – 6,0 – 6,1 – 5,8 – 5,9 5,90
05 043 Marilinn Lauridsen Andersson [u] / Ugla från Björnås 5,47
5,6 – 5,4 – 4,9 – 5,5 – 5,5 5,47
V1 – Fyrgång – A-final

01 016 Maria Berg / Svartur vom Hochwald 7,33
Tölt 7,5 – 8,0 – 8,0 – 7,5 – 8,0 7,83
Trot 5,0 – 7,0 – 6,5 – 7,0 – 7,5 6,83
Walk 7,0 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 6,67
Canter 8,5 – 8,5 – 8,5 – 8,0 – 8,5 8,50
Tölt 7,0 – 7,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,83
02 079 Vignir Jonasson / Berserkur frá Stykkisholmi 7,23
Tölt 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,0 – 7,0 7,33
Trot 8,0 – 7,5 – 7,5 – 7,0 – 7,5 7,50
Walk 6,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 – 5,0 5,33
Canter 8,0 – 8,0 – 8,0 – 7,5 – 8,0 8,00
Tölt 8,0 – 8,5 – 8,0 – 8,0 – 7,5 8,00
03 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,80
Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Trot 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 7,0 6,50
Walk 7,5 – 6,5 – 7,0 – 7,5 – 7,0 7,17
Canter 7,0 – 6,0 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,67
Tölt 7,5 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 7,17
03 014 Ylva Hagander / Lenja från Stykkishólmi 6,80
Tölt 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 7,5 7,17
Trot 7,0 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 6,83
Walk 7,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,17
Canter 7,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 6,67
Tölt 7,5 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 7,0 7,17
03 086 Jessica Johansson / Svipur frá Mosfellsbæ 6,80
Tölt 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,00
Trot 7,0 – 6,5 – 7,0 – 6,0 – 7,0 6,83
Walk 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,0 – 7,5 7,50
Canter 7,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,5 7,00
Tölt 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,67

V1 – Fyrgång – B-Final
06 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,63
Tölt 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,33
Trot 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 7,0 6,50
Walk 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 6,0 7,00
Canter 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Tölt 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 7,00
07 063 Berit Edvardsson / Vordis frá Hofi I 6,40
Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,33
Trot 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,33
Walk 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Canter 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,17
Tölt 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,5 – 7,0 7,17
08 025 Caspar Hegardt / Sveidi från Skeppergården 6,37
Tölt 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,00
Trot 6,0 – 5,5 – 5,0 – 6,0 – 6,0 5,83
Walk 6,5 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,50
Canter 8,0 – 7,5 – 7,0 – 7,0 – 6,5 7,17
Tölt 6,0 – 7,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 6,33
09 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,17
Tölt 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,83
Trot 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,50
Walk 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Canter 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Tölt 7,0 – 6,5 – 7,5 – 7,0 – 7,0 7,00
10 040 Carina Jylebäck / Spói från Häringe 6,13
Tölt 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,00
Trot 6,5 – 6,5 – 5,5 – 6,0 – 6,5 6,33
Walk 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,0 5,17
Canter 6,5 – 7,0 – 7,0 – 6,5 – 7,0 6,83
Tölt 6,5 – 6,0 – 7,0 – 6,5 – 6,0 6,33
11 018 Karin Hultkrantz / Litli-Raudur frá Laekjarbotnum 5,93
Tölt 5,5 – 6,0 – 6,5 – 5,5 – 6,0 5,83
Trot 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,00
Walk 6,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 – 6,0 5,83
Canter 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Tölt 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 – 5,0 5,50
V1 – Fyrgång – Uttagning

01 016 Maria Berg / Svartur vom Hochwald 7,30
7,3 – 7,1 – 7,3 – 7,4 – 7,3 7,30
02 079 Vignir Jonasson / Berserkur frá Stykkisholmi 6,97
7,2 – 6,7 – 7,3 – 6,8 – 6,9 6,97
03 014 Ylva Hagander / Lenja från Stykkishólmi 6,90
6,8 – 6,7 – 6,9 – 7,0 – 7,0 6,90
04 086 Jessica Johansson / Svipur frá Mosfellsbæ 6,80
6,4 – 6,9 – 6,9 – 6,9 – 6,6 6,80
05 029 Jenny Göransson / Snerrir frá Bae 6,70
6,6 – 6,7 – 6,9 – 6,5 – 6,8 6,70
06 024 Caspar Hegardt / Stormur frá Svalbardseyri 6,60
6,4 – 6,6 – 6,5 – 6,8 – 6,7 6,60
07 063 Berit Edvardsson / Vordis frá Hofi I 6,47
6,5 – 6,4 – 6,8 – 6,1 – 6,5 6,47
08 025 Caspar Hegardt / Sveidi från Skeppergården 6,43
5,9 – 6,6 – 6,5 – 6,5 – 6,3 6,43
08 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,43
6,3 – 6,5 – 6,4 – 6,4 – 6,7 6,43
10 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,17
6,3 – 6,2 – 6,0 – 6,0 – 6,4 6,17
11 040 Carina Jylebäck / Spói från Häringe 6,13
6,1 – 6,2 – 6,6 – 6,0 – 6,1 6,13
11 018 Karin Hultkrantz / Litli-Raudur frá Laekjarbotnum 6,13
5,5 – 6,1 – 6,2 – 6,2 – 6,1 6,13
13 071 Åsa Andersson / Alda från Urberg 6,07
6,1 – 6,2 – 6,0 – 6,1 – 5,9 6,07
14 028 Jenny Wiström / Aragon frá Sælukoti 6,00
6,0 – 6,1 – 6,1 – 5,9 – 5,8 6,00
15 069 Erika Vanhanen / Ólyst vom Forstwald 5,90
5,9 – 5,8 – 5,9 – 5,9 – 6,1 5,90
16 021 Marie Carlsson / Aradis från Vita Villan 5,83
5,8 – 5,4 – 5,9 – 5,8 – 6,0 5,83
17 062 Sara Sandqvist / Menja från Karlsro 5,80
5,8 – 5,7 – 5,7 – 5,9 – 5,9 5,80
T1 – Tölt – A-final

01 079 Vignir Jonasson / Berserkur frá Stykkisholmi 7,61
Slow Tölt 7,5 – 7,5 – 8,0 – 7,5 – 7,5 7,50
Lengthen Stride 8,0 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,0 7,50
Fast Tölt 8,0 – 8,5 – 8,0 – 7,5 – 7,5 7,83
02 014 Ylva Hagander / Lenja från Stykkishólmi 7,33
Slow Tölt 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 7,50
Lengthen Stride 7,5 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 7,0 7,17
Fast Tölt 7,5 – 8,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 7,33
03 024 Caspar Hegardt / Stormur frá Svalbardseyri 6,84
Slow Tölt 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 8,0 7,17
Lengthen Stride 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,67
Fast Tölt 6,5 – 7,0 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,67
04 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,78
Slow Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Lengthen Stride 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 7,0 6,83
Fast Tölt 6,5 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 7,00
05 063 Berit Edvardsson / Vordis frá Hofi I 6,61
Slow Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,33
Lengthen Stride 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,50
Fast Tölt 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 6,5 7,00
06 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,50
Slow Tölt 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Lengthen Stride 7,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 6,50
Fast Tölt 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 7,00
T1 – Tölt – B-Final
06 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,39
Slow Tölt 6,0 – 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,83
Lengthen Stride 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,33
Fast Tölt 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 7,00
07 040 Carina Jylebäck / Spói från Häringe 6,28
Slow Tölt 6,0 – 5,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,00
Lengthen Stride 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,33
Fast Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
08 038 Ida Ljungberg / Viðar från Askagården 5,95
Slow Tölt 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Lengthen Stride 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 6,17
Fast Tölt 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 5,67
09 069 Erika Vanhanen / Ólyst vom Forstwald 5,61
Slow Tölt 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,33
Lengthen Stride 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 5,50
Fast Tölt 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
T1 – Tölt – Uttagning
01 079 Vignir Jonasson / Berserkur frá Stykkisholmi 7,37
7,3 – 7,5 – 7,5 – 7,3 – 7,2 7,37
02 014 Ylva Hagander / Lenja från Stykkishólmi 7,10
7,0 – 7,3 – 7,0 – 7,3 – 6,8 7,10
03 024 Caspar Hegardt / Stormur frá Svalbardseyri 6,77
6,7 – 6,8 – 6,7 – 6,8 – 6,8 6,77
04 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,50
6,3 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,8 6,50
04 063 Berit Edvardsson / Vordis frá Hofi I 6,50
6,5 – 6,3 – 6,5 – 6,5 – 6,7 6,50
06 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,23
6,2 – 6,0 – 6,2 – 6,3 – 6,5 6,23
07 040 Carina Jylebäck / Spói från Häringe 6,17
6,3 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,2 6,17
08 048 Johanna Asplund / Gjöf frá Magnússkógum 6,00
5,7 – 6,0 – 5,8 – 6,2 – 6,2 6,00
08 038 Ida Ljungberg / Viðar från Askagården 6,00
6,0 – 6,0 – 6,3 – 6,0 – 6,0 6,00
10 086 Jessica Johansson / Svipur frá Mosfellsbæ 5,93
6,2 – 6,3 – 5,8 – 5,8 – 5,7 5,93
10 068 Robin Haraldsen / Árgeisli från Hästabet 5,93
5,8 – 5,8 – 6,2 – 5,5 – 6,2 5,93
12 069 Erika Vanhanen / Ólyst vom Forstwald 5,83
5,8 – 6,0 – 5,7 – 6,0 – 5,5 5,83
13 021 Marie Carlsson / Aradis från Vita Villan 5,80
5,7 – 6,0 – 6,0 – 5,7 – 5,5 5,80
14 047 Johanna Asplund / Isar frá Keldudal 5,70
5,7 – 5,7 – 5,5 – 5,7 – 5,8 5,70
15 018 Karin Hultkrantz / Litli-Raudur frá Laekjarbotnum 5,57
5,5 – 5,7 – 5,8 – 5,2 – 5,5 5,57
16 028 Jenny Wiström / Aragon frá Sælukoti 5,20
5,5 – 5,2 – 5,2 – 5,2 – 4,8 5,20
T4 – Tölt – Uttagning

01 072 Emmy Samson [u] / Josi från Kullaberg 5,17
4,5 – 4,7 – 5,5 – 5,5 – 5,3 5,17
02 078 Joanna Sätter / Garpur frá Hellatúni 4,47
4,5 – 3,9 – 4,4 – 5,0 – 4,5 4,47
03 064 Karin Gilberg [u] / Hilmir-snær frá Ármóti 4,40
4,1 – 3,9 – 4,8 – 5,0 – 4,3 4,40
V2 – Fyrgång – A-final
01 084 Linda Rós Gudnadotter [u] / Kjarkur från Kåbäckängen 5,50
Tölt 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,0 – 4,5 5,00
Trot 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,0 5,00
Walk 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Canter 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,50
Tölt 6,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,50
02 061 Josefine Denami / Kainn frá Flugumúri II 5,47
Tölt 5,5 – 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,67
Trot 4,0 – 4,5 – 3,0 – 4,5 – 4,0 4,17
Walk 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,83
Canter 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,5 – 5,0 5,50
Tölt 6,0 – 6,5 – 5,5 – 6,0 – 6,5 6,17
03 060 Malin Bengtsson / Orri frá Feti 5,33
Tölt 4,5 – 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,5 4,83
Trot 5,5 – 5,5 – 4,0 – 5,5 – 5,0 5,33
Walk 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 4,5 5,50
Canter 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 5,67
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 4,5 5,33
04 085 Emma Berntsson [u] / Hreimur frá Þufu 5,23
Tölt 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,0 5,00
Trot 5,0 – 5,0 – 5,5 – 4,5 – 6,0 5,17
Walk 5,0 – 4,0 – 5,0 – 4,5 – 4,5 4,67
Canter 5,5 – 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,83
Tölt 5,5 – 5,5 – 4,5 – 5,5 – 5,5 5,50
V2 – Fyrgång – Uttagning
01 061 Josefine Denami / Kainn frá Flugumúri II 5,53
5,5 – 6,0 – 5,3 – 5,6 – 5,5 5,53
02 038 Ida Ljungberg / Viðar från Askagården 5,10
5,5 – 4,9 – 5,0 – 5,4 – 4,8 5,10
03 050 Carina Jylebäck / Láki från Bredhall 5,03
4,9 – 5,0 – 5,1 – 5,0 – 5,5 5,03
04 084 Linda Rós Gudnadotter [u] / Kjarkur från Kåbäckängen 4,83
4,8 – 4,8 – 4,9 – 5,0 – 4,8 4,83
05 085 Emma Berntsson [u] / Hreimur frá Þufu 4,73
4,6 – 4,8 – 4,2 – 4,8 – 5,0 4,73
06 060 Malin Bengtsson / Orri frá Feti 4,40
4,7 – 4,2 – 4,1 – 4,9 – 4,3 4,40
F2 – Femgång – A-final
01 005 Maria Gustafsson / Audan från Hålåsen 4,69
Tölt 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,0 – 4,5 4,83
Trot 4,0 – 4,5 – 4,5 – 4,5 – 4,5 4,50
Walk 4,5 – 4,5 – 3,0 – 3,5 – 5,0 4,17
Canter 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,0 – 4,5 4,83
Racing Pace 4,0 – 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,5 4,83
02 066 Stefanie Macklin [u] / Frakki från Kristineberg 4,26
Tölt 5,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,83
Trot 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,67
Walk 5,0 – 4,0 – 4,0 – 5,5 – 5,0 4,67
Canter 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 6,17
Racing Pace 1,5 – 0,0 – 0,0 – 1,0 – 2,5 0,83
03 078 Joanna Sätter / Garpur frá Hellatúni 3,67
Tölt 5,0 – 5,5 – 4,5 – 5,5 – 4,5 5,00
Trot 4,5 – 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,0 4,83
Walk 5,5 – 5,0 – 6,0 – 5,5 – 4,5 5,33
Canter 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,0 5,50
Racing Pace 0,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0 – 1,0 0,00
F2 – Femgång – Uttagning
01 030 Jenny Göransson / Kostur frá Dalur 5,03
5,2 – 5,3 – 4,6 – 5,4 – 3,9 5,03
02 064 Karin Gilberg [u] / Hilmir-snær frá Ármóti 4,57
4,7 – 5,0 – 4,0 – 4,8 – 4,2 4,57
03 005 Maria Gustafsson / Audan från Hålåsen 4,23
4,0 – 4,3 – 4,3 – 4,5 – 4,1 4,23
04 066 Stefanie Macklin [u] / Frakki från Kristineberg 4,10
4,1 – 4,1 – 4,1 – 4,6 – 4,1 4,10
05 078 Joanna Sätter / Garpur frá Hellatúni 3,27
3,1 – 3,5 – 2,9 – 3,6 – 3,2 3,27
06 006 Lars af Klintberg / Skugga från Vretaberg 3,13
3,1 – 3,2 – 3,1 – 3,6 – 2,6 3,13
V1U – Fyrgång Ungdom – A-final
01 058 Lovisa Enblom [u] / Somi frá Kvistum 6,17
Tölt 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,17
Trot 5,5 – 5,5 – 4,5 – 5,5 – 5,5 5,50
Walk 6,0 – 6,0 – 6,5 – 5,5 – 6,0 6,00
Canter 6,0 – 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 6,50
Tölt 6,5 – 6,5 – 7,0 – 7,0 – 6,5 6,67
02 020 Sofia Larsson [u] / Toppur frá Enni 6,10
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,0 5,17
Trot 5,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Walk 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,67
Canter 6,5 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 7,00
Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,33
03 077 Mikaela Älvenstrand [u] / Fursti frá Hakoti 6,00
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,0 – 6,0 – 5,0 5,33
Trot 5,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 5,83
Walk 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,33
Canter 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Tölt 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 6,17
04 033 Nathalie Wallgren [u] / Hördur från Gröna Gången 5,93
Tölt 4,5 – 6,0 – 4,5 – 5,0 – 6,0 5,17
Trot 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Walk 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 6,17
Canter 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 7,0 6,50
Tölt 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 5,83
05 044 Marilinn Lauridsen Andersson [u] / Saga från Västanåsen 5,77
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 4,5 5,33
Trot 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 6,00
Walk 6,5 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 6,50
Canter 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,83
Tölt 4,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,17
V1U – Fyrgång Ungdom – B-Final
06 036 Jenny Koivisto [u] / Embla frá Boskovhus 5,70
Tölt 6,0 – 5,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Trot 5,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Walk 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 – 5,0 5,33
Canter 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,0 5,50
Tölt 6,0 – 5,0 – 5,0 – 6,0 – 4,5 5,33
07 034 Stella Österback [u] / Leiknir frá Kolsholti 2 5,50
Tölt 4,5 – 3,0 – 3,5 – 5,0 – 4,0 4,00
Trot 5,0 – 4,0 – 5,0 – 5,5 – 6,0 5,17
Walk 6,0 – 6,0 – 7,0 – 6,5 – 7,0 6,50
Canter 6,5 – 6,0 – 5,5 – 6,0 – 7,5 6,17
Tölt 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,67
08 052 Maja Hedin [u] / Yrpa frá Leirulaek 5,47
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,67
Trot 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 – 5,5 5,50
Walk 4,0 – 4,5 – 3,5 – 4,5 – 5,0 4,33
Canter 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 5,83
Tölt 6,0 – 6,0 – 4,5 – 6,0 – 6,0 6,00
09 065 Karin Gilberg [u] / Arður från Mackmyra 5,40
Tölt 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 5,33
Trot 3,5 – 3,5 – 3,0 – 2,0 – 3,5 3,33
Walk 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,00
Canter 6,0 – 6,0 – 5,0 – 6,0 – 5,5 5,83
Tölt 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,5
V1U – Fyrgång Ungdom – Uttagning

01 077 Mikaela Älvenstrand [u] / Fursti frá Hakoti 6,17
6,1 – 6,2 – 6,1 – 6,2 – 6,6 6,17
02 020 Sofia Larsson [u] / Toppur frá Enni 6,13
5,9 – 6,0 – 6,2 – 6,2 – 6,3 6,13
03 058 Lovisa Enblom [u] / Somi frá Kvistum 5,97
5,8 – 6,0 – 6,0 – 5,9 – 6,4 5,97
04 049 Hannah Steele [u] / Hrapi frá Häglinge 5,90
5,3 – 5,6 – 6,0 – 6,1 – 6,1 5,90
05 032 Charlotta Rydin [u] / Baron frá Strandarhöfdi 5,77
5,8 – 5,7 – 5,8 – 5,7 – 6,0 5,77
05 044 Marilinn Lauridsen Andersson [u] / Saga från Västanåsen 5,77
5,5 – 5,6 – 5,8 – 5,9 – 6,2 5,77
07 033 Nathalie Wallgren [u] / Hördur från Gröna Gången 5,73
5,7 – 5,7 – 5,8 – 5,7 – 6,3 5,73
08 036 Jenny Koivisto [u] / Embla frá Boskovhus 5,63
5,8 – 5,6 – 5,8 – 5,5 – 5,4 5,63
09 052 Maja Hedin [u] / Yrpa frá Leirulaek 5,50
5,6 – 5,5 – 5,6 – 5,4 – 5,4 5,50
09 034 Stella Österback [u] / Leiknir frá Kolsholti 2 5,50
5,9 – 5,5 – 5,2 – 5,7 – 5,3 5,50
11 065 Karin Gilberg [u] / Arður från Mackmyra 5,37
5,4 – 5,4 – 5,3 – 5,5 – 5,3 5,37
12 067 Chelsea Borell [u] / Blika från Berget 4,97
5,0 – 5,1 – 4,7 – 5,0 – 4,9 4,97
T3 – Tölt – A-final
01 061 Josefine Denami / Kainn frá Flugumúri II 5,72
Slow Tölt 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 – 5,0 5,50
Lengthen Stride 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 – 5,5 5,50
Fast Tölt 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 6,17
02 084 Linda Rós Gudnadotter [u] / Kjarkur från Kåbäckängen 5,11
Slow Tölt 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,5 5,17
Lengthen Stride 5,0 – 4,5 – 5,0 – 5,0 – 5,0 5,00
Fast Tölt 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,0 5,17
03 060 Malin Bengtsson / Orri frá Feti 4,83
Slow Tölt 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,0 5,00
Lengthen Stride 5,5 – 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,5 5,17
Fast Tölt 4,5 – 4,5 – 4,0 – 4,5 – 4,0 4,33
04 085 Emma Berntsson [u] / Hreimur frá Þufu 4,78
Slow Tölt 4,5 – 4,5 – 5,0 – 5,0 – 5,0 4,83
Lengthen Stride 4,5 – 4,5 – 4,0 – 5,0 – 4,0 4,33
Fast Tölt 4,5 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,0 5,17
05 005 Maria Gustafsson / Audan från Hålåsen 4,50
Slow Tölt 4,5 – 4,0 – 4,5 – 4,5 – 4,5 4,50
Lengthen Stride 4,5 – 4,0 – 4,0 – 5,0 – 4,5 4,33
Fast Tölt 5,0 – 4,0 – 4,0 – 5,0 – 5,5 4,67
T3 – Tölt – Uttagning
01 061 Josefine Denami / Kainn frá Flugumúri II 5,73
5,7 – 6,0 – 5,8 – 5,7 – 5,5 5,73
02 071 Åsa Andersson / Alda från Urberg 5,50
5,5 – 5,7 – 4,3 – 5,3 – 5,7 5,50
03 085 Emma Berntsson [u] / Hreimur frá Þufu 5,13
5,0 – 5,2 – 5,2 – 5,3 – 5,0 5,13
04 084 Linda Rós Gudnadotter [u] / Kjarkur från Kåbäckängen 4,87
4,7 – 4,7 – 4,3 – 5,3 – 5,2 4,87
05 005 Maria Gustafsson / Audan från Hålåsen 4,80
4,7 – 4,5 – 3,8 – 5,2 – 5,2 4,80
06 060 Malin Bengtsson / Orri frá Feti 4,73
4,8 – 4,7 – 4,5 – 4,8 – 4,7 4,73
07 006 Lars af Klintberg / Skugga från Vretaberg 2,93
3,0 – 2,8 – 4,0 – 1,0 – 3,0 2,93
T1U – Tölt ungdom – A-final
01 019 Emma Larsson [u] / Jökull frá Reykjarhóli 6,28
Slow Tölt 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 6,00
Lengthen Stride 6,5 – 6,5 – 5,0 – 6,0 – 6,5 6,33
Fast Tölt 5,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 6,50
02 052 Maja Hedin [u] / Yrpa frá Leirulaek 6,22
Slow Tölt 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 6,33
Lengthen Stride 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Fast Tölt 6,5 – 6,5 – 6,0 – 7,0 – 5,5 6,33
03 077 Mikaela Älvenstrand [u] / Fursti frá Hakoti 6,05
Slow Tölt 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,83
Lengthen Stride 6,5 – 6,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 6,00
Fast Tölt 6,0 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 6,33
04 032 Charlotta Rydin [u] / Baron frá Strandarhöfdi 6,00
Slow Tölt 6,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,83
Lengthen Stride 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Fast Tölt 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 6,17
T1U – Tölt ungdom – B-Final
07 052 Maja Hedin [u] / Yrpa frá Leirulaek 10,00
Slow Tölt 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 10,00
Lengthen Stride 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 10,00
Fast Tölt 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 – 10,0 10,00
08 015 Johanna Berg [u] / Strákur från Kaggestorp 6,00
Slow Tölt 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Lengthen Stride 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 6,17
Fast Tölt 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 – 5,5 5,83
09 065 Karin Gilberg [u] / Arður från Mackmyra 5,83
Slow Tölt 6,0 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,0 5,33
Lengthen Stride 6,0 – 5,5 – 6,5 – 5,5 – 5,0 5,67
Fast Tölt 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
10 033 Nathalie Wallgren [u] / Hördur från Gröna Gången 5,28
Slow Tölt 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 4,5 5,17
Lengthen Stride 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,0 – 5,5 5,17
Fast Tölt 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
T1U – Tölt ungdom – Uttagning
01 049 Hannah Steele [u] / Hrapi frá Häglinge 6,57
6,5 – 6,5 – 6,8 – 6,5 – 6,7 6,57
02 077 Mikaela Älvenstrand [u] / Fursti frá Hakoti 6,03
6,5 – 5,8 – 5,8 – 6,0 – 6,3 6,03
03 058 Lovisa Enblom [u] / Somi frá Kvistum 6,00
6,7 – 6,0 – 6,0 – 5,7 – 6,0 6,00
04 036 Jenny Koivisto [u] / Embla frá Boskovhus 5,93
5,7 – 5,8 – 6,2 – 5,8 – 6,5 5,93
04 019 Emma Larsson [u] / Jökull frá Reykjarhóli 5,93
5,8 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 5,7 5,93
04 032 Charlotta Rydin [u] / Baron frá Strandarhöfdi 5,93
5,8 – 5,7 – 6,0 – 6,0 – 6,0 5,93
07 015 Johanna Berg [u] / Strákur från Kaggestorp 5,87
5,3 – 5,5 – 5,8 – 6,3 – 6,3 5,87
07 052 Maja Hedin [u] / Yrpa frá Leirulaek 5,87
5,8 – 5,7 – 5,8 – 6,2 – 6,0 5,87
09 065 Karin Gilberg [u] / Arður från Mackmyra 5,53
5,7 – 5,2 – 6,0 – 5,7 – 5,2 5,53
10 033 Nathalie Wallgren [u] / Hördur från Gröna Gången 5,50
5,5 – 5,7 – 4,7 – 5,3 – 5,7 5,50
11 004 Albin af Klintberg [u] / Seifur från Rumma Gård 5,47
5,0 – 5,7 – 5,2 – 5,7 – 5,5 5,47
12 067 Chelsea Borell [u] / Blika från Berget 5,27
5,5 – 4,8 – 4,8 – 5,5 – 5,5 5,27
13 020 Sofia Larsson [u] / Toppur frá Enni 5,13
5,2 – 5,2 – 4,8 – 5,0 – 5,7 5,13
14 082 Karin Hellqvist [u] / Krapi frá Litlu-Tungu 2 4,70
4,3 – 4,8 – 3,2 – 5,0 – 5,7 4,70
F1U – Femgång ungdom – A-final
01 008 Michaela Alerius [u] / Gammur frá Reykjavik 6,38
Tölt 6,0 – 6,5 – 6,0 – 5,5 – 6,0 6,00
Trot 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Walk 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,50
Canter 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 5,0 6,17
Racing Pace 6,5 – 7,0 – 6,5 – 7,5 – 7,0 6,83
02 035 Felicia Midthun [u] / Herakles frá Herriðarhóli 5,95
Tölt 5,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 5,5 5,83
Trot 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 7,0 6,00
Walk 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 6,33
Canter 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,0 6,00
Racing Pace 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,83
03 015 Johanna Berg [u] / Strákur från Kaggestorp 5,93
Tölt 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,33
Trot 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 6,00
Walk 5,5 – 6,0 – 6,5 – 5,5 – 6,0 5,83
Canter 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 6,00
Racing Pace 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,50
04 072 Emmy Samson [u] / Josi från Kullaberg 5,74
Tölt 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 5,33
Trot 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
Walk 7,5 – 7,5 – 7,0 – 7,0 – 7,5 7,33
Canter 6,0 – 5,5 – 4,5 – 6,0 – 5,5 5,67
Racing Pace 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
05 082 Karin Hellqvist [u] / Krapi frá Litlu-Tungu 2 5,45
Tölt 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 5,67
Trot 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 5,50
Walk 5,5 – 4,5 – 6,0 – 5,0 – 5,5 5,33
Canter 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 6,00
Racing Pace 4,0 – 5,0 – 4,5 – 6,0 – 5,5 5,00
06 039 Elsa Teverud [u] / Biða frá Ríp 5,14
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,50
Trot 6,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 5,67
Walk 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Canter 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,5 5,67
Racing Pace 4,0 – 3,0 – 4,0 – 5,0 – 3,5 3,83
F1U – Femgång ungdom – B-Final
06 082 Karin Hellqvist [u] / Krapi frá Litlu-Tungu 2 5,47
Tölt 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
Trot 5,0 – 5,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,50
Walk 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,33
Canter 6,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 – 6,0 5,83
Racing Pace 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,33
07 004 Albin af Klintberg [u] / Seifur från Rumma Gård 5,45
Tölt 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 6,00
Trot 5,0 – 5,5 – 4,5 – 5,0 – 5,0 5,00
Walk 6,5 – 7,0 – 7,5 – 7,0 – 6,5 6,83
Canter 5,0 – 5,0 – 6,0 – 5,5 – 5,5 5,33
Racing Pace 4,5 – 4,5 – 5,0 – 4,5 – 4,5 4,50
08 075 Frida Ahlgren [u] / Pegasus frá Sveinatungu 5,38
Tölt 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,0 – 4,5 4,83
Trot 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 5,50
Walk 5,5 – 5,0 – 5,0 – 5,5 – 4,5 5,17
Canter 5,5 – 4,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 5,33
Racing Pace 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 6,00
F1U – Femgång ungdom – Uttagning
01 008 Michaela Alerius [u] / Gammur frá Reykjavik 5,90
5,8 – 5,9 – 5,6 – 6,0 – 6,2 5,90
02 035 Felicia Midthun [u] / Herakles frá Herriðarhóli 5,83
5,7 – 5,9 – 5,5 – 5,9 – 5,9 5,83
03 039 Elsa Teverud [u] / Biða frá Ríp 5,73
5,8 – 5,7 – 5,7 – 6,1 – 5,4 5,73
04 072 Emmy Samson [u] / Josi från Kullaberg 5,57
5,3 – 5,4 – 5,8 – 5,7 – 5,6 5,57
05 015 Johanna Berg [u] / Strákur från Kaggestorp 4,90
5,1 – 4,9 – 4,6 – 4,9 – 4,9 4,90
06 075 Frida Ahlgren [u] / Pegasus frá Sveinatungu 4,73
5,1 – 4,8 – 3,7 – 4,5 – 4,9 4,73
07 004 Albin af Klintberg [u] / Seifur från Rumma Gård 4,70
4,2 – 5,1 – 4,1 – 4,8 – 5,5 4,70
08 082 Karin Hellqvist [u] / Krapi frá Litlu-Tungu 2 4,00
3,9 – 3,9 – 3,1 – 5,1 – 4,2 4,00
F1 – Femgång – Uttagning
01 056 Gudmundur Einarsson / Döggvi frá Ýtri-Baegisá 6,40
6,4 – 6,4 – 6,5 – 6,4 – 6,4 6,40
02 047 Johanna Asplund / Isar frá Keldudal 5,80
5,9 – 5,7 – 5,9 – 5,7 – 5,8 5,80
03 048 Johanna Asplund / Gjöf frá Magnússkógum 4,73
4,8 – 4,4 – 4,9 – 4,5 – 5,0 4,73
PP1 – Stilpass
01 055 Gudmundur Einarsson / Flugar frá Holtsmúla 6,25
1st Heat 5,5 – 7,5 – 8,0 – 0,0 – 9,1″ 5,92
2nd Heat 6,0 – 7,5 – 7,5 – 3,0 – 8,9″ 6,58
02 008 Michaela Alerius [u] / Gammur frá Reykjavik 5,96
1st Heat 6,0 – 6,0 – 6,5 – 5,5 – 9,6″ 6,00
2nd Heat 4,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 9,4″ 5,92
03 083 Anna Wahlberg / Niklas från Wahlberg 5,21
1st Heat 2,5 – 6,5 – 7,0 – 0,0 – 9,2″ 5,00
2nd Heat 2,0 – 7,0 – 7,5 – 0,0 – 8,8″ 5,42
04 015 Johanna Berg [u] / Strákur från Kaggestorp 5,13
1st Heat 4,0 – 6,5 – 6,0 – 5,5 – 10,4″ 5,00
2nd Heat 5,0 – 6,5 – 6,0 – 5,0 – 10,2″ 5,25
05 002 Albin af Klintberg [u] / Nítroglusserín från Hella 4,50
1st Heat 2,0 – 4,0 – 3,0 – 0,0 – 9,4″ 3,67
2nd Heat 0,0 – 6,0 – 7,5 – 0,0 – 8,3″ 5,33
06 056 Gudmundur Einarsson / Döggvi frá Ýtri-Baegisá 4,42
1st Heat 6,5 – 7,5 – 7,5 – 3,0 – 9,4″ 6,25
2nd Heat 7,5 – 8,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0″ 2,58
07 030 Jenny Göransson / Kostur frá Dalur 4,00
1st Heat 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 9,6″ 6,17
2nd Heat 4,5 – 6,5 – 0,0 – 0,0 – 0,0″ 1,83
08 017 Johanna Berg [u] / Eldey frá Akurreyri 3,75
1st Heat 6,0 – 5,5 – 4,0 – 4,0 – 10,9″ 4,17
2nd Heat 4,5 – 5,5 – 4,0 – 0,0 – 10,8″ 3,33
09 035 Felicia Midthun [u] / Herakles frá Herriðarhóli 3,41
1st Heat 5,0 – 5,5 – 6,0 – 6,4 – 10,4″ 5,15
2nd Heat 0,0 – 0,0 – 5,5 – 4,5 – 0,0″ 1,67
10 064 Karin Gilberg [u] / Hilmir-snær frá Ármóti 3,29
1st Heat 0,0 – 4,5 – 5,5 – 4,0 – 11,5″ 2,75
2nd Heat 0,0 – 5,0 – 5,5 – 4,5 – 10,4″ 3,83
11 075 Frida Ahlgren [u] / Pegasus frá Sveinatungu 3,13
1st Heat 6,0 – 6,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0″ 2,00
2nd Heat 4,5 – 5,5 – 5,5 – 4,0 – 10,8″ 4,25
12 072 Emmy Samson [u] / Josi från Kullaberg 2,67
1st Heat 3,5 – 4,5 – 5,0 – 4,0 – 12,3″ 2,83
2nd Heat 3,5 – 4,5 – 4,0 – 3,0 – 13,2″ 2,50
13 005 Maria Gustafsson / Audan från Hålåsen 2,59
1st Heat 3,0 – 4,0 – 4,0 – 3,5 – 12,7″ 2,42
2nd Heat 4,0 – 4,0 – 4,5 – 4,0 – 12,4″ 2,75
14 039 Elsa Teverud [u] / Biða frá Ríp 1,38
1st Heat 4,0 – 5,5 – 0,0 – 0,0 – 0,0″ 1,58
2nd Heat 6,0 – 0,0 – 0,0 – 1,0 – 0,0″ 1,17
P1 – Pace Race 250 m
01 059 Lovisa Enblom [u] / Töfrar från Bolandet 22,36″
1st Heat 0,00″
2nd Heat 24,46″
3rd Heat 22,36″
4st Heat 24,12″
02 002 Albin af Klintberg [u] / Nítroglusserín från Hella 23,35″
1st Heat 23,35″
2nd Heat 0,00″
3rd Heat 0,00″
4st Heat 25,40″
03 055 Gudmundur Einarsson / Flugar frá Holtsmúla 24,13″
1st Heat 24,26″
2nd Heat 24,13″
3rd Heat 0,00″
4st Heat 0,00″
P2 – SpeedPass
01 002 Albin af Klintberg [u] / Nítroglusserín från Hella 7,70″
1st Heat 7,90″
2nd Heat 7,70″
02 059 Lovisa Enblom [u] / Töfrar från Bolandet 7,99″
1st Heat 0,00″
2nd Heat 7,99″
03 055 Gudmundur Einarsson / Flugar frá Holtsmúla 8,02″
1st Heat 8,02″
2nd Heat 0,00″
04 083 Anna Wahlberg / Niklas från Wahlberg 8,13″
1st Heat 8,13″
2nd Heat 8,38″
05 008 Michaela Alerius [u] / Gammur frá Reykjavik 8,74″
1st Heat 8,96″
2nd Heat 8,74″
06 035 Felicia Midthun [u] / Herakles frá Herriðarhóli 9,25″
1st Heat 9,65″
2nd Heat 9,25″
07 030 Jenny Göransson / Kostur frá Dalur 10,20″
1st Heat 10,20″
2nd Heat 0,00″
08 064 Karin Gilberg [u] / Hilmir-snær frá Ármóti 12,27″
1st Heat 12,27″
2nd Heat 0,00″
P3 – Pace Race 150 m
01 083 Anna Wahlberg / Niklas från Wahlberg 15,24″
1st Heat 15,24″
2nd Heat 16,62″
3rd Heat 0,00″
4st Heat 0,00″
02 017 Johanna Berg [u] / Eldey frá Akurreyri 18,15″
1st Heat 18,15″
2nd Heat 0,00″
3rd Heat 0,00″
4st Heat 0,00″
03 064 Karin Gilberg [u] / Hilmir-snær frá Ármóti 19,90″
1st Heat 0,00″
2nd Heat 19,90″
3rd Heat 0,00″
4st Heat 0,00″
Kombination: Fyrgång
01 016 Maria Berg / Svartur vom Hochwald 7,40
02 079 Vignir Jonasson / Berserkur frá Stykkisholmi 7,17
03 014 Ylva Hagander / Lenja från Stykkishólmi 7,00
04 024 Caspar Hegardt / Stormur frá Svalbardseyri 6,69
05 063 Berit Edvardsson / Vordis frá Hofi I 6,49
06 053 Anne Fornstedt / Gumi frá Dallandi 6,47
07 086 Jessica Johansson / Svipur frá Mosfellsbæ 6,37
08 027 Märta Marklund / Kostur frá Vorsabae 2 6,20
09 040 Carina Jylebäck / Spói från Häringe 6,15
10 069 Erika Vanhanen / Ólyst vom Forstwald 5,87
11 018 Karin Hultkrantz / Litli-Raudur frá Laekjarbotnum 5,85
12 021 Marie Carlsson / Aradis från Vita Villan 5,82
13 028 Jenny Wiström / Aragon frá Sælukoti 5,60
Kombination: Pass
01 056 Gudmundur Einarsson / Döggvi frá Ýtri-Baegisá 5,41

Källa: www.kraftur.nu