Gott Nytt År alla våra följare!

Date:

 

2017 har varit ett fantastiskt år för Ishestnews med rapportering från stort som smått. Under några evenemang så har vi haft något mer än 6000 som följt oss på sidan.

Boende är redan bokat till SM, NM och Landsmót och Elmia står också med på listan för nästa år. Och vi blir så glada över alla rapporter och reportage som kommer till oss. Skriv gärna om olika evenemang och händelser.

Gott Nytt År alla våra följare önskar Sandra, Sofie och Yvonne!

 

 

Foto: Sofie Lahtinen Carlsson/Töltaren
Teamet under VM! Anette Alsterå och Yvonne Benzian. Vem fotograf Sofie Lahtinen Carlsson är ser ni själva!
Foto: Töltaren/just det…Sofie Lahtinen Carlsson

Share post:

Related articles

De kom, de sågs i passage, de segrade! Olil och Glampi vann kvällens gædingalist

Och inte bara passage utan även ökad tölt, samlad tölt, explosiv galopp och tillbaka till samling. I kvällens...

Islandshästens dag är tillbaka den 26 mars i Helsingborg

  Äntligen är det dags för Islandshästens dag i Helsingborg igen. Liksom många andra event fick tävlingen ställas in...

En pratstund med Jenny Mandal om Gædingalist. ”Grenen ska visa islandshästens genuina särart med uttrycksfulla rörelser och bra gångarter!”.

Som vi redan tidigare kunnat läsa har Gædingafimi bytt namn till Gædingalist. Om vi översätter till svenska så...

Sofia Hallin funderar – Känslig, lugn eller bara missförstådd häst och vad är skillnad mellan Sverige och Island?

Jag fick en fråga om vad som är dom största skillnaderna mellan hästarna som kommer från Island och...
sv_SESvenska