Dyggurs gaedinga SM-kval

Åsa Nevander Holmen och in action! Foto: Caroline Pettersson
Åsa Nevander Holmen och Lykill in action! Foto: Caroline Pettersson

Tack Caroline Pettersson för fin text och bilder!

Idag annordnade Dyggur Gaedingakeppni SM-kval vid Himmelstalund. Vädret var inte på topp och det regnade och blåste hårda vindar om vartannat, men trots det levererade ekipagen många fina program och det var många som lyckades kvala till Gaedingakeppni SM.

A- Flokken
I denna klass var det väldigt jämt i toppen och inför finalen låg Lykill frá Gýgjarhóli och ryttaren Åsa Nevander Holmén med poängen 8,07 i ledning tätt före Njàla från Ulveryd och Anneli Nordgren på Njàla från Ulveryd med poängen 7,90 och trea var Sísí frá Björgum med Emelie Althén i sadeln 7,88

I Finalen behöll  Lykill och Åsa Nevander Holmén sin ledning och tog hem första platsen följt av  Pinni fra Rettarholti och Sarah Hamilton-Widegren som red upp sig 3 placeringar och trea blev Njàla och Anneli Nordgren.

Fullständig resultatlista Uttagning: http://dyggur.se/app/resultat/gda_0.html
Fullständig resultatlista A-final: http://dyggur.se/app/resultat/gda_1.html

arah Hamilton-Widegren på hästen Pinni fra Rettarholti Foto: Caroline Pettersson
Pinni frá Rettarholti och Sarah Hamilton-Widegren
Foto: Caroline Pettersson

 

Anneli Nordgren på Njàla Foto: Caroline Pettersson
Njála och Anneli Nordgren
Foto: Caroline Pettersson
Emelie Althén på Sissi frá Björgum Foto: Caroline Pettersson
Sissi frá Björgum Emelie Althén på 
Foto: Caroline Pettersson

 

B-flokk
I denna klass visades många fina prestationer och 6 ekipage fixade kvalpoängen till SM i ledning inför A-finalen var Stjörnudis från Granmyra och Camilla Andersson Rolfsdotter   med poängen 8.24. På andra plats hittar vi Snerrir Fra Bae och Jenny Göransson  (8,21) och tredje plats Áfangi frá Saudanesi och Isa Gustafsson (8,18)

I finalen var ställningen bland de tre bästa i uttagningen oförändrad, Camilla Andersson Rolfsdotter behöll sin ledning och Jenny Göransson tvåa och Isa Gustafsson trea.
Fullständig resultatlista Uttagning: http://dyggur.se/app/resultat/gdb_0.html
Fullständig resultatlista B-final: http://dyggur.se/app/resultat/gdb_2.html
Fullständig resultatlista A-final: http://dyggur.se/app/resultat/gdb_1.html

Camilla Andersson Rolfsdotter med hästen Stjörnudis från Granmyra Foto: Caroline Pettersson
Stjörnudis från Granmyra och Camilla Andersson Rolfsdotter
Foto: Caroline Pettersson
Jenny Göransson och Snerrir Fra Bae Foto: Caroline Pettersson
Snerrir frá Bae och Jenny Göransson 
Foto: Caroline Pettersson

 

Isa Gustafsson med Áfangi frá Saudanesi Foto: Caroline Pettersson
Áfangi frá Saudanesi och Isa Gustafsson
Foto: Caroline Pettersson

GDC
När ekipagen i denna klass red så regnade det som mest. Vann gjorde Simone Jounot på hästen Stella från Smedbygget med poängen 7,87. På andra plats hittar vi Anna Andersson och Krafla från kulltorp ( 7,74) och tredje plats Marie Paulsson med Erla från Skirö ( 7,59)

Fullständig resultatlista: http://dyggur.se/app/resultat/gdc_0.html

Simone Jounot på Stella från Smedbygget Foto: Caroline Pettersson
Simone Jounot på Stella från Smedbygget
Foto: Caroline Pettersson
Anna Andersson och Krafla från Kulltorp Foto: Caroline Pettersson
Anna Andersson och Krafla från Kulltorp
Foto: Caroline Pettersson
Marie Paulsson med Erla från Skirö Foto: Caroline Pettersson
Marie Paulsson med Erla från Skirö
Foto: Caroline Pettersson

GDK
I denna barnklass var det endast två ryttare men totalt tre hästar, samtliga lyckades komma över kvalpoängen 7,50. Ettan till lika tvåa var Edvin Klerdal på hästarna Hilda från Hillingstad (7,67) och Eirarros från Smedjegården (7,62) och tredje plats hittar vi Elin Norén på hästen Muninn från Smedbygget ( 7,56)

Fullständig resultatlista: http://dyggur.se/app/resultat/gdk_0.html

Edvin Klerdal på hästarna Hilda från Hillingstad Foto: Caroline Pettersson
Edvin Klerdal på hästarna Hilda från Hillingstad
Foto: Caroline Pettersson
Eirarros från Smedjegården och Edvin Klerdal Foto: Caroline Pettersson
Eirarros från Smedjegården och Edvin Klerdal
Foto: Caroline Pettersson
Elin Norén på hästen Muninn från Smedbygget Foto: Caroline Pettersson
Elin Norén på hästen Muninn från Smedbygget
Foto: Caroline Pettersson

GDT
Tonåringarna i denna klass visade upp fina resultat där de fyra bästa lyckades nå upp till kval poängen till SM. På första plats hittar vi Lisa Järmark på Hvinur frá Hamrahóli med poängen 8,00, Kajsa Borg och Bliki från Kvarnbacka (7,80) tog hem andra platsen och på tredje plats hittar vi Lisa Blomdahl och hästen Gauti från äppellunda med poängen 7,71

Fullständig resultatlista: http://dyggur.se/app/resultat/gdt_0.html

Lisa Järmark på Hvinur frá Hamrahóli Foto: Caroline Pettersson
Lisa Järmark på Hvinur frá Hamrahóli
Foto: Caroline Pettersson
Kajsa Borg och Bliki från Kvarnbacka Foto: Caroline Pettersson
Kajsa Borg och Bliki från Kvarnbacka
Foto: Caroline Pettersson
Lisa Blomdahl och hästen Gauti från Äppellunda Foto: Caroline Pettersson
Lisa Blomdahl och hästen Gauti från Äppellunda
Foto: Caroline Pettersson

GDY
I denna klass var det ovanligt få startande ekipage och vann gjorde Rebecca Sandor på Fina från Lillebo med poängen 7,91 vilket också räckte över kvalgränsen

Fullständig resultatlista: http://dyggur.se/app/resultat/gdy_0.html

Rebecca Sandor på Fina från Lillebo Foto: Caroline Pettersson
Rebecca Sandor på Fina från Lillebo
Foto: Caroline Pettersson

Kvalade till SM 29/5-2016
GDA
Lykill frá Gýgjarhóli – Åsa Nevander Holmén, 8,07

GDB
Stjörnudis från Granmyra -Camilla Andersson Rolfsdotter, 8,24
Snerrir Fra Bae – Jenny Göransson, 8,21
Áfangi frá Saudanesi – Isa Gustafsson, 8,18
Hængur frá Jardbrú – Angelica Thuresson 8,18
Spraekur Fra Laugarbökkum – Marlen Karlsson, 8.18
Alfadis från Granmyra – Mats Andersson, 8,11

GDK
Hilda från Hillingstad – Edvin Klerdal, 7,67
Eirarros från Smedjegården – Edvin Klerdal, 7,62
Muninn från Smedbygget- Elin Norén, 7,56

GDT
Hvinur frá Hamrahóli – Lisa Järmark, 8,00
Bliki från Kvarnbacka – Kajsa Borg, 7,80
Gauti från Äppellunda – Lisa Blomdahl, 7,71
Seidur från Rumma gård – Thea Nilsson 7,70

GDY
Fina från Lillebo – Rebecca Sandor 7,91
Bilder från tävlingen kommer komma upp på www.carolinepettersson.se inom kort.