Bellas övning: Vända igenom volten – töltövning

Date:

Foto: Tilda Tyrbo

Denna gången fokuserar vi på tölten. I övningen kommer vi vara noggranna med böjning och tempot. Den är krävande för hästen såväl som ryttaren. Varmt välkommen till en ny övning!

Genomförande

För att kunna genomföra övningen på ett bra sätt, är det viktigt att du och din häst har vissa förkunskaper. Ni behöver kunna hålla böjning på en stor volt i tölt i båda varv. Det behöver inte vara mycket böjning, men ni behöver kunna hålla en viss böjning och gärna lite längre sträckor för att den här övningen ska vara lämplig. Vi kommer nämligen börja på en stor volt, men sedan vända igenom volten. Det gör att vi kommer behöva ha mer böjning (böjningen bör ungefär följa volten) under korta sträckor. Vi behöver också kunna hålla ett lågt tempo i tölt, för att kunna genomföra övningen kontrollerat och med lätta fina hjälper. Om det går för fort kommer det bli svårt för både dig och hästen att göra övningen samspelt och med en häst i balans, som varken glider inåt eller utåt på volten.

Vi börjar med att rida vägen i skritt. Den ser ut såhär:

Börja med att rida på en stor volt i skritt. Sätt gärna ut 4 koner som kan markera varje kvart av volten. De kan också hjälpa dig när du ska börja vända igenom volten. När du ridit vägen, börja hitta böjningen. Använd en lätt innerskänkel för böjningen. Om du behöver använda tygeln för ställning, höj innerhanden någon centimeter, och sänk handen igen direkt när hästen tittar inåt. Ge efter på innerskänkeln när hästen är böjd. Lägg till igen vid behov.

Prova sedan att vända igenom volten i skritt. Kom ihåg att precis innan du byter böjning, alltså mitt i volten, bör hästen titta nästan rakt ned mot kortsidan (om du rider övningen som visad på bilden) och vara rak ca 2 steg innan du byter böjning. Här krävs lågt tempo, hög koncentration och att ryttaren är tydlig men lätt i hjälperna för att guida hästen. När du är i de mindre bågarna, behöver hästen också vara lite mer böjd för att kunna följa spåret. Använd din sits (vrid axlarna lätt åt det hållet du ska) och din innerskänkel för böjning. När det är dags att vända – var noga med att få med yttersidan, till exempel genom en lätt ytterskänkel (om det ens behövs – ibland räcker det med att du riktar din sits). Om du upplever att hästen faller utåt, prova att ha mindre böjning och istället följa upp mer med ytterskänkeln och en lätt kontakt på yttertygeln. Om hästen istället faller inåt, kan du flytta bogen utåt, bromsa upp något, och be om böjning igen.

Foto: Tilda Tyrbo

Gör sedan en övergång till tölt på volten, och rid på samma sätt som i skritt. Rid ett par varv tills du upplever att du har ett rimligt tempo, balans och böjning för att kunna vända igenom. Förbered genom lite mer böjning, och vänd in. Rid varje del för sig och fokusera inte för långt fram i övningen. Var noga med att hinna rakställa 2 steg mitt i volten, innan ny sida. Det är helt okej om volten blir lite större när du börjar vända igenom. Ge din häst den platsen den behöver.

Var gärna uppmärksam på om det är någon sida som är lättare att gå över till – är böjningen lättare åt något håll? Faller hästen in/ut åt något håll? Vad händer med takten i tölten i de olika varven och på de olika spåren?

När det känns bra – tölta ut på större spår, ta en paus eller avsluta övningen. Som alltid så ska man inte nöta en övning för länge, oavsett hur bra den är. Variera gärna med att låta hästen sträcka ut i en annan gångart på större spår – skritt, trav eller galopp.

Foto: Tilda Tyrbo

Varför gör vi övningen?

Jag ser många fördelar med denna övningen. När jag använder övningen på lektion, tycker jag att den största fördelen är att ryttaren måste planera sin ridning och samtidigt vara helt med i stunden. Som ryttare behöver du ha bra kontroll på din kropp hela tiden så att du kan berätta för hästen vad du vill och ge eftergift så fort hästen följer. Det är endast om du kan använda små, lätta hjälper som övningen faktiskt kommer ge dig en känsla av ”flyt”. Övningen kan, om utförts rätt, ge ryttaren ”rätt” känsla, av att använda små hjälper.

Övningen ställer stora krav på ekipagets förmåga att ta ned tempot men samtidigt behålla balansen och att kunna ställa och böja i ett lägre tempo. Det kräver både kroppskontroll men också styrka hos hästen, som tar tid att bygga upp.

Vanliga fel och problem

Det vanligaste problemet som jag ser är att man rider för fort. Då hinner man helt enkelt inte med, och hästen kommer försöka springa ikapp sin balans. Så det är viktigt att du kan ta ned tempot innan du börjar med allt annat, och att du kan göra det på en lätt tygelkontakt.

Det andra felet jag ser är att man slarvar med vägen. Man rider vändningen igenom volten för ”rak”, och får då inte öva på mer böjning eller kontrollerade bågar. Föreställ dig att du ska rida som en åttvolt i volten, så brukar det bli bättre! Och rid gärna vägen i skritt några ridpass först.

Nu hoppas jag att du har riktigt roligt med övningen och tillsammans med din häst! Lycka till!

Om skribenten

Jag heter Bella Rinaldo och är Hippolog och Ridlärare level II. Jag driver Bella Rinaldo Häst- och Ryttarutbildning i Göteborg där jag undervisar privatelever, har kurser, clinics med mera. Jag lägger stor vikt vid att utbilda häst och ryttare från grunden så att vi förstår varandra och kan använda så fin kommunikation som möjligt. Mitt mål är alltid att skapa starka, hållbara hästar som mår bra tillsammans med sin ryttare. Vi ska ha en enkel och rolig vardag tillsammans!

Hos Ishestnews delar jag mina övningar som jag även använder mig av i min undervisning. Det är både övningar på grundläggande nivå och övningar som kräver lite mer av häst och ryttare. Hoppas att du ska tycka om dem!

Om du vill veta mer om mig, hittar du mig på www.bellahastochryttare samt @bellahastochryttare. Eller om du vill komma i kontakt med mig, info@bellahastochryttare.se

Share post:

Related articles

SM, både sport och GK, flyttas till nya banor 2025

Tanken var, som de flesta av oss vet, att Sport-SM 2025 skulle gå av stapeln under SM-veckan i...

Intervju med Steinar Sigurbjörnsson – glädje, lekfullhet och coaching ger hästen kraft

  Steinar Sigurbjörnsson, som är uppvuxen i en häst- och tävlingsfamilj har valt en annan väg att träna hästar...

Wångens islandshästdagar invigs av Islands ambassadör

Wången välkomnar alla islandshästentusiaster till årets islandshästdagar 18–20 oktober 2024. Årets evenemang får en extra högtidlig start när...

Sommarcupen, ett givande samarbete mellan fyra lokalföreningar

Under sommaren har fyra lokalföreningar tillsammans anordnat Sommarcupen, en tävling med fyra uttagningstävlingar som i helgen kulminerat med...