B-finaler på eftermiddagen i Tölt på lång tygel T2, Tölt T1 och femgång F1 vuxen och young rider

Katie Sundin Brumpton och Smári från Askagården fick 7.17 i B-finalen i T1.
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

I T2 är det Eyjólfur Thorsteinsson och Darri frá Hjardartúni är det ekipage som går vidare till A-finalen i morgon. De vann B-finalen genom att få fina 7.50 för momentet “lös tygel” där poängen räknas dubbelt.

Andraplatsen till Vigdis Matthiasdóttir på Sörli frá Hárlaugsstödum, 6.63 och tredjeplatsen till Finnur Bessi Svarsson med Tyrfingur frá Midhjáleigusom tävlade utom tävlan för det svenska mästerskapet. Johanna Wingstrand och Herkules fra Pegasus såg ut att ha riktigt kul när de kom på fjärde plats med poängen 6.46.

I B-finalen Tölt T1 var det Katie Sundin Brumpton med Smári från Askagården som tog A-finalsplatsen efter en jämn ritt där framförallt den långsamma tölten utmärkte sig lite extra. De fick poängen 7.17. Tvåa Finnur Bessi Svavarsson som är utom tävlan eftersom han tävlar för Island. Tredje plats till James Faulkner på Flans frá Vidivöllum Fremri, 6.61.

Till A-finalen i femgång F1 seglade Caspar Hegardt och Oddi från Skeppargården in med 7 jämnt. Tvåa Helen Gustafsson på Silfurtoppur frá Kaldbak, 6.50 och trea Eyjólfur Thorsteinsson på Timi frá Efra-Thverá, 6.41.

Till slut B-finalen i femgång Young Rider, där Pierre Sandsten Hoyos och Neisti frá Kálfholti vann men så klart avstår A-finalen eftersom han ska rida Geisli frá Svanavatni där. Tvåa Felicia Barcheus med Maur frá Fornhaga II 5.67 och trea Isa Norén och Hektor från Bråtorps gård 5.26.

Caspar Hegardt och Oddi från Skeppargården går vidare till A-finalen i femgång
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Eyjo och Darri vidare till A-final i T2
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Pierre Sandsten Hoyos är redan i A-final så han avstod platsen när han vann B-finalen i F1 med Neisti
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
PLAC. # RYTTARE / HÄST TOT.
07: 014 Pierre Sandsten Hoyos [YR] – Neisti frá Kálfholti 5,76
    TÖLT 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,00  
    TROT 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    WALK 4,0 – 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,5 = 4,83  
    CANT 5,0 – 5,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 = 6,00  
    PASS 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,5 = 5,50  
08: 204 Felicia Barchaeus [YR] – Maur frá Fornhaga II 5,67
    TÖLT 4,5 – 4,5 – 5,5 – 6,0 – 5,5 = 5,17  
    TROT 5,0 – 5,0 – 5,5 – 5,0 – 5,5 = 5,17  
    WALK 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 7,0 = 6,50  
    CANT 5,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 = 6,00  
    PASS 6,0 – 5,5 – 6,0 – 6,0 – 5,5 = 5,83  
09: 221 Isa Norén [YR] – Hektor från Bråtorps gård 5,26
    TÖLT 5,0 – 5,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 = 5,83  
    TROT 5,5 – 5,0 – 4,5 – 6,0 – 4,5 = 5,00  
    WALK 4,0 – 5,0 – 5,0 – 4,5 – 5,5 = 4,83  
    CANT 5,5 – 5,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 = 5,67  
    PASS 5,0 – 4,5 – 4,0 – 5,0 – 5,5 = 4,83  
10: 183 Paula Ericson [YR] – Arfur frá Steinskoti 1 4,83
    TÖLT 5,0 – 4,0 – 5,0 – 5,5 – 5,0 = 5,00  
    TROT 4,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,0 = 5,17  
    WALK 7,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 = 6,67  
    CANT 5,5 – 5,0 – 5,5 – 5,5 – 5,0 = 5,33  
    PASS 3,0 – 4,0 – 4,0 – 2,5 – 3,0 = 3,33  
       
11: 248 Konrad Gylfason[UT] [YR] – Atlas frá Efri-Hrepp 4,50
    TÖLT 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 = 6,33  
    TROT 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 = 6,00  
    WALK 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,0 – 7,0 = 6,67  
    CANT 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,17  
    PASS 0,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0 = 0,00  

 

 

PLAC. # RYTTARE / HÄST TOT.
06: 108 Caspar Hegardt [S] – Oddi från Skeppargården 7,00
    TÖLT 7,0 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 = 7,50  
    TROT 6,5 – 7,0 – 6,5 – 7,0 – 7,0 = 6,83  
    WALK 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 8,0 = 7,50  
    CANT 7,5 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,5 = 7,33  
    PASS 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 5,5 = 6,17  
07: 062 Helen Gustafsson [S] – Silfurtoppur frá Kaldbak 6,50
    TÖLT 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    TROT 6,5 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 = 7,00  
    WALK 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,5 = 6,50  
    CANT 7,0 – 6,5 – 7,0 – 6,0 – 6,5 = 6,67  
    PASS 5,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,0 = 6,17  
08: 260 Eyjólfur Thorsteinsson [S] – Tími frá Efri-Þverá 6,41
    TÖLT 6,5 – 7,5 – 7,0 – 6,5 – 6,5 = 6,67  
    TROT 5,0 – 5,5 – 5,0 – 6,0 – 5,0 = 5,17  
    WALK 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 5,5 = 6,00  
    CANT 6,0 – 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,0 = 6,33  
    PASS 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 6,5 = 7,00  
09: 076 Katie Sundin Brumpton [S] – Drós fra Kuuma 6,17
    TÖLT 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    TROT 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    WALK 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,0 = 5,50  
    CANT 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 = 6,17  
    PASS 6,0 – 6,0 – 6,0 – 4,0 – 6,0 = 6,00  
10: 303 Louise Löfgren [S] – Hrekkur från Hålåsen 5,98
    TÖLT 6,5 – 7,0 – 6,5 – 6,0 – 7,0 = 6,67  
    TROT 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    WALK 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 = 6,50  
    CANT 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 5,5 = 5,83  
    PASS 5,5 – 4,0 – 5,0 – 3,5 – 6,0 = 4,83  
       
11: 061 Fredrik Rydström [S] – Styrkur från Skomakarns 4,40
    TÖLT 6,5 – 7,0 – 6,5 – 7,0 – 7,0 = 6,83  
    TROT 4,5 – 5,5 – 5,5 – 6,5 – 6,0 = 5,67  
    WALK 5,5 – 5,5 – 5,5 – 5,5 – 6,0 = 5,50  
    CANT 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,00  
    PASS 0,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0 – 0,0 = 0,00  
     

T1 Tölt – B-Final
Sponsras av Alfari Islandshästar/Isirider

 

Resultatlistor

PLAC. # RYTTARE / HÄST TOT.
06: 159 Katie Sundin Brumpton [S] – Smári från Askagården 7,17
    LÅNG 7,5 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,5 = 7,33  
    STEG 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 = 7,00  
    ÖKAD 7,0 – 7,0 – 7,5 – 7,5 – 7,0 = 7,17  
07: 310 Finnur Bessi Svavarsson[UT] [S] – Glitnir frá Margrétarhofi 7,11
    LÅNG 7,0 – 6,5 – 7,0 – 7,0 – 7,0 = 7,00  
    STEG 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 = 7,00  
    ÖKAD 7,5 – 8,0 – 7,0 – 7,5 – 7,0 = 7,33  
08: 217 James Faulkner [S] – Flans frá Víðivöllum fremri 6,61
    LÅNG 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    STEG 7,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    ÖKAD 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 7,0 = 6,83  
09: 294 Malin Graffman [S] – Baron frá Árbæ 6,22
    LÅNG 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,17  
    STEG 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,00  
    ÖKAD 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
     

 

T2 Tölt – B-Final
Sponsras av Djurdesign

 

Resultatlistor

PLAC. # RYTTARE / HÄST TOT.
06: 261 Eyjólfur Thorsteinsson [S] – Darri frá Hjarðartúni 6,88
    ANY 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    SLOW 6,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 6,0 = 6,00  
    INGE 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,5 – 7,0 = 7,50  
07: 290 Vigdis Matthiasdóttir [S] – Sörli frá Hárlaugsstöðum 6,63
    ANY 6,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 = 6,50  
    SLOW 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 = 7,00  
    INGE 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 7,0 = 6,50  
08: 311 Finnur Bessi Svavarsson[UT] [S] – Tyrfingur frá Miðhjáleigu 6,58
    ANY 7,0 – 7,0 – 7,0 – 7,0 – 6,5 = 7,00  
    SLOW 7,0 – 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,5 = 6,67  
    INGE 6,5 – 6,5 – 7,0 – 6,0 – 6,0 = 6,33  
09: 254 Johanna Wingstrand [S] – Herkules fra Pegasus 6,46
    ANY 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 = 6,50  
    SLOW 6,5 – 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,33  
    INGE 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 6,0 = 6,50  
10: 119 Linnea Vas [S] – Framsýn frá Oddhóli 6,33
    ANY 6,5 – 7,0 – 7,0 – 7,5 – 6,5 = 6,83  
    SLOW 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 = 6,50  
    INGE 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,5 – 6,0 = 6,00  
       
11: 182 Sofia Larsson [S] – Lúsía frá Fosshofi 6,04
    ANY 6,0 – 6,5 – 6,5 – 6,5 – 5,0 = 6,33  
    SLOW 6,0 – 6,5 – 6,0 – 6,5 – 6,0 = 6,17  
    INGE 5,5 – 6,0 – 6,0 – 6,0 – 5,0 = 5,83