250 meter pass avgjord!

Thorvaldur Arnarson och Thyrnir från Knubbo blir sparrade av silvermedaljören Daniel Ingi. 
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson
Elsa Teverud och Bida frá Rip. Svensk Mästare Young Rider och även en fjärdeplats totalt
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

De gjorde det igen, Thorvaldur Arnarson och Thyrnir från Knubbo. Stabild och säkert med tid i alla fyra heaten och bästatiden 22.31. Nu kan han ånyo titulera sig svensk mästare i 250 meter pass P1! Grattis!

Lyssna på en härlig intervju med Thorvaldur här där han berättar hur han började tävla igen.

Daniel Ingi Smárasons häst Hulda från Margaretehof slog upp i galopp några gånger men det lyckade racets tid, 22.61 räckte till en silverplats.

Brons till Åsa Nevander Holmén på Blaengur frá Árbæjarhjáleigu II, 22.83

Svenska mästare Young Rider är rutinerade Elsa Teverud och Bida frá Rip. Tiden 23.65 ger dem även en fjärdeplats i hela tävlingen. 

Brons till Åsa Nevander Holmén och Lykill frá Gýgjarhóli
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

 

 

 

 

 

PLAC. # RYTTARE / HÄST TOT.
01: 126 Thorvaldur Arnason [S] – Thyrnir från Knubbo 22,31″
    HEAT 23,06r  
    HEAT 22,59  
    HEAT 22,66  
    HEAT 22,31  
02: 222 Daníel Smárason [S] – Hulda från Margaretehof 22,61″
    HEAT 22,61  
    HEAT 0,00  
    HEAT 0,00  
    HEAT 0,00  
03: 093 Åsa Nevander Holmén [S] – Blængur frá Árbæjarhjáleigu II 22,83″
    HEAT 22,83  
    HEAT 0,00  
    HEAT 23,59  
    HEAT 0,00  
04: 125 Elsa Teverud [YR] – Bíða frá Ríp 23,65″
    HEAT 0,00  
    HEAT 23,65  
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,43  
05: 059 Reynir Adalsteinsson [S] – Prins från Wreta 23,68″
    HEAT 23,68  
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,04  
    HEAT 25,56  
       
06: 202 Albin Af Klintberg [S] – Nítróglusserín från Hella 23,78″
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,84  
    HEAT 23,78  
    HEAT 0,00  
07: 262 Eyjólfur Thorsteinsson [S] – Spyrna frá Vindási 23,85″
    HEAT 24,36  
    HEAT 23,85  
    HEAT 23,93  
    HEAT 0,00  
08: 134 Sandra Nilsson [S] – Lokkur från Önafors 24,09″
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,09  
    HEAT 24,73  
    HEAT 24,36  
09: 031 Kelly Eriksson [S] – Balthasar från Sundsberg 24,40″
    HEAT 25,50  
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,40  
    HEAT 24,72  
10: 090 Linda Antonsson [S] – Þrá från Dirhuvud 24,49″
    HEAT 0,00  
    HEAT 24,49  
    HEAT 0,00  
    HEAT 26,29  
       
11: 174 Linnéa Brofeldt [S] – Möttull frá Torfunesi 24,83″
    HEAT 0,00  
    HEAT 0,00  
    HEAT 25,37  
    HEAT 24,83  
12: 160 Malin Stang [S] – Assa frá Árbakka 25,14″
    HEAT 26,84  
    HEAT 26,24  
    HEAT 25,14  
    HEAT 25,27  
13: 095 Anna Wahlberg [S] – Ljómi från Sundsberg 25,36″
    HEAT 0,00  
    HEAT 26,45  
    HEAT 0,00  
    HEAT 25,36  
14: 204 Felicia Barchaeus [YR] – Maur frá Fornhaga II 25,63″
    HEAT 25,81  
    HEAT 0,00  
    HEAT 25,66  
    HEAT 25,63  
15: 081 Hampus Tedefalk Nygren [YR] – Sigur från Uranäs 1 26,89″
    HEAT 26,89  
    HEAT 27,52  
    HEAT 0,00  
    HEAT 28,17  
       
16: 228 James Faulkner [S] – Rán från Dahlgården 27,21″
    HEAT 0,00  
    HEAT 27,21  
    HEAT 0,00  
    HEAT 0,00