Eyjólfur i topp och nya skyltarna uppe!

Date:

Tävlingsäsongen är i full gång runt om i Europa. Under den gångna helgen hölls Reyjkavik Mästerskapen som är en av Islands allra största sporttävlingar. Nytt för i år är att man även på Island måste kvala enligt kvalgräns till Íslandsmót som förövrigt går av stapeln på Vindheimarmelar i sommar. Det var  jämt på toppen.
I T1 var det Eyjólfur Þorsteinsson och Hinrik Bragason som gjorde upp om segern. De fick båda en slutpoäng på 8.28 på respektive valack. Detta ger en föraning om vad som komma skall till VM i sommar!
Domarna fick sedan avgöra vem som skulle ta hem segern genom att placera ekipagen på första eller andra plats och det blev Eyjólfur på töltkanonen Háfeti frá Ragnheiðarstöðum som vann till slut. Háfeti är bror till stoet Hátíð frá Úlfsstöðum, har erhållit 10.0 för tölt på avelsbedömning.Värt att nämna i sammanhanget är den nya regeln om att domarna kan belöna fin ridning genom att sträcka upp en skylt med ett plustecken tillsammans ”plus-skyltarna” användes flera gånger under tävlingarna. Med dessa skyltar kan domaren lyfta fram fin ridning och får höja poängen en aning p g a god ridning (eller hålla upp skylten med minustecken som tydligt  förklarar poängavdrag för gångarten genom icke god ridning). Sigurður V. Mattíasson (Siggi Matt) ”plussades” av flera domare under helgen för sin fina ridning!

Resultat från A-klasserna:

Mót: IS2012FAK037 – Reykjavíkurmótið

T1:
1-2 Eyjólfur Þorsteinsson / Háfeti frá Úlfsstöðum 8,28
1-2 Hinrik Bragason / Smyrill frá Hrísum 8,28
3 Jakob Svavar Sigurðsson / Árborg frá Miðey 8
4 Hulda Gústafsdóttir / Sveigur frá Varmadal 7,89
5 Reynir Örn Pálmason / Baldvin frá Stangarholti 7,72
6 Berglind Ragnarsdóttir / Frakkur frá Laugavöllum 7,56

V1:
1   Eyjólfur Þorsteinsson / Hlekkur frá Þingnesi 7.97
2   Friðdóra Friðriksdóttir / Jór frá Selfossi 7.33
3-4   Fanney Guðrún Valsdóttir / Fókus frá Sólheimum 7.3
3-4   Jakob Svavar Sigurðsson / Asi frá Lundum II 7.3
Hulda Gústafsdóttir / Sveigur frá Varmadal 7.27
6   Snorri Dal / Gustur frá Stykkishólmi 7.1

F1:
1   Sigurður Vignir Matthíasson / Máttur frá Leirubakka 7.81
2   Viðar Ingólfsson / Már frá Feti 7.4
3-4   John Sigurjónsson / Konsert frá Korpu 7.45
3-4   Jakob Svavar Sigurðsson / Alur frá Lundum II 7.45
5   Haukur Baldvinsson / Falur frá Þingeyrum 7.14
Stilpass:
1   Sigurður Vignir Matthíasson / Hringur frá Fossi 7.33

2   Guðmundur Björgvinsson / Gjöll frá Skíðbakka III 7.02
3   Edda Rún Ragnarsdóttir / Völur frá Árbæ 6.86
4   Lena Zielinski / Patrik frá Reykjavík 6.67
5   Janus Halldór Eiríksson / Barði frá Laugarbökkum 6.57
6   Anna S. Valdemarsdóttir / Sæla frá Skíðbakka III

T2:

1 Valdimar Bergstað   Týr frá Litla-Dal 8.33
2 Ómar Ingi Ómarsson   Örvar frá Sauðanesi 7.71
3 Reynir Örn Pálmason   Greifi frá Holtsmúla 1 7.54
4 Anna S. Valdemarsdóttir   Adam frá Vorsabæjarhjáleigu 6.83

Share post:

Related articles

De kom, de sågs i passage, de segrade! Olil och Glampi vann kvällens gædingalist

Och inte bara passage utan även ökad tölt, samlad tölt, explosiv galopp och tillbaka till samling. I kvällens...

Islandshästens dag är tillbaka den 26 mars i Helsingborg

  Äntligen är det dags för Islandshästens dag i Helsingborg igen. Liksom många andra event fick tävlingen ställas in...

En pratstund med Jenny Mandal om Gædingalist. ”Grenen ska visa islandshästens genuina särart med uttrycksfulla rörelser och bra gångarter!”.

Som vi redan tidigare kunnat läsa har Gædingafimi bytt namn till Gædingalist. Om vi översätter till svenska så...

Sofia Hallin funderar – Känslig, lugn eller bara missförstådd häst och vad är skillnad mellan Sverige och Island?

Jag fick en fråga om vad som är dom största skillnaderna mellan hästarna som kommer från Island och...
sv_SESvenska