Dags för Mästarcupen – spännande startfält till morgondagens fyrgång

I morgon, den 31 februari, är det dags för första deltävlingen i Mästarcupen för södra Island. Tävlingarna börjar 19.00 isländsk tid, det är 20.00 hos oss.Först in på banan är Thórarinn Ragnarsson med Leikur frá Vesturkoti. Förra årets vinnare, Jakob Svavar Sigurdsson rider en för honom ny häst, Hákon frá Ragnheidarstödum. Vi kommer också att få se den isländske mästaren, Árni Björn Pálsson med Flaumur frá Sólvangur. 

Det går att se tävlingarna på OZ.COM där du kan se både livesändning eller titta senare.

Startlista

 

Nr.                 Rider            Horse           Father          Mother         Color            Team

1  Þórarinn Ragnarsson      Leikur frá Vesturkoti       Spuni frá Vesturkoti       Líf frá Þúfu í Landeyjum  Jarpur           Hrímnir/Export hestar

2   Bergur Jónsson       Glampi frá Ketilsstöðum                     Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum        Ör frá Ketilsstöðum                      Rauðnös      Gangmyllan

3   Matthías Leó Matthíasson         Taktur frá Vakurstöðum Smári frá Skagaströnd    Líra frá Vakurstöðum      Brúnn           Top Reiter

4       Janus Halldór Eiríksson   Selma frá Auðsholtshjáleigu              Gaumur frá Auðsholtshjáleigu           Gígja frá Auðsholtshjáleigu                      Brúnn           Auðsholtshjáleiga

5       Ólafur Ásgeirsson         Glóinn frá Halakoti        Sædynur frá Múla            Glóð frá Grjóteyri             Rauðbles.                      Hestvit/Árbakki/Sumarliðabær

6        Sigursteinn Sumarliðason       Háfeti frá Hákoti             Hnokki frá Fellskoti        Óðsbrá frá Hákoti            Bleikálstj.                      Lífland

7     Viðar Ingólfsson          Maístjarna frá Árbæjarhjáleigu II      Óskar frá Blesastöðum 1A                   Móa frá Skarði                 Brúnn                      Hrímnir/Export hestar

8           Ólafur Andri Guðmundsson        Gerpla frá Feti                 Dugur frá Þúfu í Landeyjum                 Svartafjöður frá Feti        Brúnn                      Ganghestar/Margrétarhof

9       Arnar Bjarki Sigurðarson      Hrafnfaxi frá Skeggsstöðum                Gammur frá Steinnesi    Irpa frá Skeggsstöðum   Brúnn                      Torfhús

10       Elin Holst    Frami frá Ketilsstöðum     Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum   Framkvæmd frá Ketilsstöðum             Brúnn                      Gangmyllan

11     Hulda Gústafsdóttir       Sesar frá Lönguskák       Ágústínus frá Melaleiti  Hugdís frá Lækjarbotnum                    Jarpur                      Hestvit/Árbakki/Sumarliðabær

12       Árni Björn Pálsson          Flaumur frá Sólvangi      Gaumur frá Auðsholtshjáleigu           Fluga frá Breiðabólsstað                     Jarpur                      Top Reiter

13       Ragnhildur Haraldsdóttir      Úlfur frá Mosfellsbæ      Gjafar frá Hvoli                Ösp frá Kollaleiru           Brúnn                      Ganghestar/Margrétarhof

14     Eyrún Ýr Pálsdóttir           Kjarval frá Blönduósi      Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum   Aríel frá Höskuldsstöðum                   Grár                      Top Reiter

15      John Sigurjónsson           Æska frá Akureyri            Kappi frá Kommu             Hrönn frá Búlandi           Jarpur           Torfhús

16        Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir        Óskar frá Breiðstöðum    Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum        Fantasía frá Breiðstöðum                      Jarpur           Ganghestar/Margrétarhof

17     Hinrik Bragason              Hrókur frá Hjarðartúni      Dagur frá Hjarðartúni     Hryðja frá Margrétarhofi                      Rauðbles.                      Hestvit/Árbakki/Sumarliðabær

18         Olil Amble    Rauðka frá Ketilsstöðum                     Skýr frá Skálakoti            Spes frá Ketilsstöðum    Rauður         Gangmyllan

19      Siguroddur Pétursson     Steggur frá Hrísdal          Þristur frá Feti                  Mánadís frá Margrétarhofi                 Bleikálskjóttur                      Hrímnir/Export hestar

20     Jakob Svavar Sigurðsson            Herkúles frá Ragnheiðarstöðum        Álfur frá Selfossi             Hending frá Úlfsstöðum                      Rauður         Lífland

21        Ásmundur Ernir Snorrason                  Frægur frá Strandarhöfði                     Hnokki frá Fellskoti        Framtíð frá Árnagerði                      Rauður         Auðsholtshjáleiga

22           Hanne Oustad Smidesang                  Roði frá Hala                    Mídas frá Kaldbak           Fiðla frá Hala                   Rauður                      Torfhús

23     Þórdís Erla Gunnarsdóttir                    Sproti frá Enni                  Orri frá Þúfu í Landeyjum                     Sending frá Enni              Brúnn                      Auðsholtshjáleiga

24     Hanna Rún Ingibergsdóttir             Grímur frá Skógarási       Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum        Lind frá Ármóti                      Jarpbles      Lífland

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 897 times, 1 visits today)