NM2018: 2018 års landslag

Här är gänget som ska representera oss på NM
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

Som traditionen kräver så presenteras de som blivit utvalda till landslaget i år. 

Här är laget och uttagningskommittens motivationer:

 

Gaedingakeppni
Geadingakeppnilaget har tagits ut av Jökull Gudmundsson, Kristjan Magnusson, Sissel Holmén och Agneta Rolf.
De ekipage vi tagit ut är de vi bedömer ha störst medaljchans på årets NM.

A-flokk
Vignir Jonasson Gladur fra Sundabakka,
Fengur från Backome personlig reserv
Josefin Birkebro Tristan frá Hasaeti
Eyjolfur Thorsteinsson Dreki fra Utnyrdingsstödum
Daniel Smárason Felix från Ängshaga
Linda Antonsson Tinna frá Thoroddstödum – RESERV

B-flokk
Eyjolfur Thorsteinsson Neisti frá Holtsmúla 2
Vignir Jonasson Hera från Backome
Berglind Gudmundsdottir Gimli från Fjälastorp
Josefin Birkebro Midas frá Kaldbak

GDY
Hanna Österberg Börkur fra Kleiva
Pierre Sandsten Hoyos Hosias från Engholm
Rebecka Fritzell Hrókur fra Hofi
Elsa Teverud Kopar frá Sunnuhvoli

GDT
Tinna Lindsten Saevar frá Hvammi
Matilda Husbom Sollilja frá Alfholum
Kajsa Lundgren Vinur frá Hjara
Viktor Elgholm Stefnir från Lilla Sträckås
Beatrice von Bodungen Hördur fra Varmadal – RESERV
Alma Jökullsdottir Feykir från Knutshyttan – RESERV

SPORT

Seniorer
Seniorlaget har tagits ut av Agneta Rolf och Sissel Holmen och Anne Fornstedt.

Magnus Skulasson Valsa från Brösarpsgården
Resultat i den absoluta världstoppen i stilpass och fina resultat i T2 och femgång.
Personliga reserver – Hraunar frá Efri-Raudalaek, Skyrnir frá Skipaskaga, Noi från Brösarpsgården

Caspar Hegardt Oddi från Skeppargården
Mycket höga och fina 5-gångsresultat under hela året.

Eyjolfur Thorsteinsson Háfeti frá Ulfsstödum
Mycket starka töltprestationer under säsongen och ett brons här på SM.

Alli Adalsteinsson Tumi Borgarhóli
Mycket snabba passtider upprepade gånger. En av världens snabbaste passhästar 2018. SM-guld i 250 meter pass.

Thorvaldur Árnason Thyrnir från Knubbo
Ett mycket erfaret ekipage med stora medaljchanser i pass 250 m och speedpass.

Kristján Magnússon Oskar från Lindeberg
Ett nytt spännande ekipage med kometkarriär 2018. Svenska mästare i 4-gångskombination.

Jamila Berg Toppur frá Audsholtshjaleigu
Med starkt uppåtgående formkurva och toppresultat här på SM i tölt och 4-gång.
Guld i Tölt och ett hedervärt featherprice.

Linnea Vas Brodir fra Slippen
Svensk mästare i stilpass i år och ett mycket starkt femgångskombinationsekipage.

Vignir Jonasson Viking från Österåker
För övertygande 5-gångsprestation i världsklass tidigare i år. Hittills högsta uttagningspoäng i världen 2018.

Unn Kroghen Adalsteinsson Hrafndynyr frá Hakoti
Ett av Sveriges bästa töltekipage med mycket starka resultat tidigare under säsongen.

Liselott Antonsson Isak från Dirhuvud
Ett rutinerat ekipage med uppåtgående formkurva som resulterade i ett silver i T2 här på SM.

Anna Funni Jonasson Garri fra Fitjum
Ett starkt T2-ekipage under säsongen med brons här på SM.

Albin af Klintberg Nitroglusserin från Hella
Snabba passtider i både 250 meter och speedpass.

Louise Löfgren Dagfari frá Eylandi
Med starka och stabila resultat i tölt och fyrgång.

Reserv
Johanna Asplund Bodi från Åleby
Ett ekipage som haft fina framgångar i femgångskombinationsgrenarna.

Young Rider
Ungdomslaget har tagits ut av Agneta Rolf, Sissel Holmen och Kristjan Magnusson.

Pierre Sandsten Hoyos Sjor frá Oddgeirshólm
Ett mycket starkt töltekipage på hög internationell nivå och ett guld i tölt här på SM.

Nathalie Silverberg Edh Tristan från Jarde
Ett rutinerat ekipage med uppåtgående form. En silver och en brons-medalj här på SM.

Yrsa Danielsson Hector från Sundsby
Ett väletablerat tölt- och 4-gångsekipage. SM-guld i fyrgång.

Jack Eriksson Yggdrasil från Jarde (Milla från Ammor personlig reserv)
För mycket fina prestationer T2 och femgång. SM-guld i T2.

Hannah Österberg Vespa från Bolandet
Ett riktigt snabbt ekipage i passgrenar med flera medaljer på SM. SM-guld i speedpass och stilpass.

Isa Norén Hektor från Bråtorps gård
Ett starkt femgångsekipage med bra prestationer här på SM. Brons i speedpass.

Elsa Teverud Bida frá Rip
Med guld i 250 meter pass, silver i stilpass och silver i speedpass är detta ett starkt passekipage inför NM.

Louise Josefin Tilliander Moi från Smedjan
Ett starkt ekipage med fina resultat i femgång.

Reserv
Ida Lindqvist Vatnadis fra Oruplund
Snabbt passekipage.

Juniorer

Kajsa Lundgren Herakles från Stormsund
Ett mycket starkt femgångsekipage som presterat mycket bra i flera grenar.

Oskar Fornstedt Kiljan från Klockargården
Fina prestationer under året som toppas med ett SM-guld i femgång idag.

Ester Östberg Spói från Häringe
För mycket bra T2-resultat som står sig bra i den internationella

Reserv
Milla Rydström Logan Fiona fra Vinkaergård
Med guld i T1 SM och många starka och fina prestationer under året i tölt och fyrgång.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...