World Tölt: Bilder och resultat från V1-uttagningen

Vignir och Bragi. Foto: Ia Lindholm.
Frauke och Tígull.
Närbild på Freuke och Tígull.
Johann och Snugg.

Fyrgången är just avslutad på WorlTölt i Odense. Vignir och Bragi är uppe i A-final med 7,00 i poäng och leder gör tyskan Frauke Schenzel på sin Tigull vom Kronshof. Ekipaget gjorde en mycket harmonisk visning.

01: 063 Frauke Schenzel – Tigull vom Kronshof 7,80
UDTA 7,7 – 7,9 – 7,8
02: 055 Johanna Beuk – Merkur vom Birkenlund 7,13
UDTA 7,5 – 7,3 – 6,6
03: 004 Søren Madsen – Nemó frá Hlemmiskeiði 2 7,07
UDTA 7,2 – 6,9 – 7,1
04: 029 Vignir Jónasson – Bragi frá Kópavogi 7,00
UDTA 7,1 – 6,8 – 7,1
05: 045 Jóhann Rúnar Skúlasson – Hnokki frá Fellskoti 6,90
UDTA 6,8 – 6,9 – 7,0

B-final
06: 046 Jóhann Rúnar Skúlasson – Snugg fra Grundet Hus 6,87
UDTA 6,9 – 6,7 – 7,0
06: 054 Nils-Christian Larsen – Reyr fra Dalbæ 6,87
UDTA 6,6 – 7,1 – 6,9
06: 104 Martin Rønnestad – Tígull frá Skáney 6,87
UDTA 7,0 – 6,8 – 6,8
09: 064 Frauke Schenzel – Óskadís vom Habichtswald 6,80
UDTA 6,8 – 6,6 – 7,0
10: 069 Steffi Svendsen – Háfeti fra Ågreneset 6,67
UDTA 6,8 – 6,7 – 6,5

11: 019 Sys Pilegaard – Óskar frá Akureyri 6,50
UDTA 6,7 – 6,4 – 6,4
11: 093 Þórður Þorgeirsson – Maxi frá Blesastöðum 1A 6,50
UDTA 6,5 – 6,5 – 6,5
11: 133 Magnus Bragi Magnusson – Kvikur fra Lian 6,50
UDTA 6,5 – 6,5 – 6,5
14: 006 Tine Johansen – Hrímbakur frá Hólshúsum 6,47
UDTA 6,4 – 6,3 – 6,7
14: 081 Mia Eckhoff – Pór fra Ketu 6,47
UDTA 6,6 – 6,3 – 6,5
14: 106 Hanne Smidesang – Vökull fra Kopavogi 6,47
UDTA 6,5 – 6,6 – 6,3

17: 053 Nils-Christian Larsen – Òskar fra Blesastödum 1A 6,43
UDTA 6,4 – 6,6 – 6,3
18: 071 Jolly Schrenk – Kiljan vom Kranichtal 6,37
UDTA 6,5 – 6,2 – 6,4
18: 091 Agnes Helga Helgadóttir – Gná fra Jakobsgården 6,37
UDTA 6,2 – 6,7 – 6,2
20: 021 Annika Skrubbeltrang – Goði frá Hvoli 6,33
UDTA 6,4 – 6,1 – 6,5
20: 043 Unn Kroghen Adalsteinsson – Hrafndynur frá Hákoti 6,33
UDTA 6,4 – 6,1 – 6,5

22: 034 Elias Arnason – Kristall fra Jardbrú 6,27
UDTA 6,3 – 6,4 – 6,1
23: 089 Stian Pedersen – Globus fra Jakobsgården 6,23
UDTA 6,3 – 5,9 – 6,5
24: 051 Mildrid Musdalslien – Tango frá Hjallanesi ll 6,20
UDTA 6,0 – 6,4 – 6,2
25: 114 Thomas Rørvang – Ylur fra Hvitanesi 6,17
UDTA 5,8 – 6,3 – 6,4

26: 129 Jóanis í Hoygarðinium – Sólroði fra Útey 6,03
UDTA 5,9 – 6,1 – 6,1
27: 097 Stymir Árnason – Pjakkur fra Árbæ 5,97
UDTA 5,8 – 6,0 – 6,1
28: 026 Jeanette Holst – Jósep fra Skardi 5,93
UDTA 5,9 – 6,4 – 5,5
29: 017 Elise Lundhaug – Hrynjandi fra Fagerang 5,83
UDTA 5,6 – 6,0 – 5,9
30: 128 Emilie Rosenkranz – Spyrnir frá Sigríðarstöðum 5,47
UDTA 5,4 – 5,7 – 5,3

31: 060 Theresia Kristoffersson – Tristan från Jarde 5,37
UDTA 5,5 – 5,4 – 5,2
32: 127 Caroline Wangen – Viktoríus frá Höfn 2 5,20
UDTA 5,4 – 5,2 – 5,0
33: 013 Ellen Pedersen – Spakur fra Dyrfinnurstödum 4,93
UDTA 4,4 – 5,0 – 5,4

— 015 Emma Johansson – Bjartur frá Mosfellsbæ DISKVALIFICERET
UDTA 0,0 – 0,0 – 0,0
— 036 Ladina Sigurbjörnsson- Foppa – Sörli frá Pjórsarholti DISKVALIFICERET
UDTA 0,0 – 0,0 – 0,0

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 163 times, 1 visits today)