Mästarcupen – Dags för den spännande femgången

Nu finns startlistan för torsdagens femgång. Först in på banan kommer vi att få se Helga Una Björnsdottír som tävlar för Hrimnir/Exporthestar. Jakob S. Sigurdsson vann förra årets femgång tillsammans med Skýr frá Skálakoti och de är anmälda även i år. A-finalisterna från förra året får vi i år se med nya hästar. 

Förbered er på många fina ritter.

 

Tävlingarna startar 19:00 GMT, dvs 20.00 vår tid och du kan se allt på:  https://www.oz.com/meistaradeildin/video/55aef53b-b13e-4379-8c88-bda9a6a5d722

 

Starting list – Five gait F2*

No. Rider Horse Father Mother Team
1 Helga Una Björnsdóttir Hrímnir/Export hestar
2 Sigurður Sigurðarson Gangmyllan
3 Viðar Ingólfsson Hængur frá Bergi Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum Hrísla frá Naustum Hrímnir/Export hestar
4 Bergur Jónsson Spurning frá Syðri-Gegnishólum Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum Mylla frá Selfossi Gangmyllan
5 Olil Amble Álfarinn frá Syðri-Gegnishólum Keilir frá Miðsitju Álfadís frá Selfossi Gangmyllan
6 Ásmundur Ernir Snorrason Kaldi frá Ytra-Vallholti Knár frá Ytra-Vallholti Apríl frá Skeggsstöðum Auðsholtshjáleiga
7 Villiköttur Torfhús retreat 
8 Matthías Leó Matthíasson Galdur frá Leirubakka Glymur frá Flekkudal Skylda frá Leirubakka Top Reiter
9 Þórdís Erla Gunnarsdóttir Hrafnar frá Auðsholtshjáleigu Aron frá Strandarhöfði Gígja frá Auðsholtshjáleigu Auðsholtshjáleiga
10 Teitur Árnason Sjóður frá Kirkjubæ Sær frá Bakkakoti Þyrnirós frá Kirkjubæ Top Reiter
11 Sigurður Vignir Matthíasson Milljarður frá Barká Rökkvi frá Hárlaugsstöðum Þota frá Dalsmynni Ganghestar/Margrétarhof
12 Ragnhildur Haraldsdóttir Þróttur frá Tungu Þokki frá Kýrholti Sól frá Tungu Ganghestar/Margrétarhof
13 Sylvía Sigurbjörnsdóttir Héðinn Skúli frá Oddhóli Grunur frá Oddhóli Folda frá Lundi Auðsholtshjáleiga
14 Hinrik Bragason Byr frá Borgarnesi Hlynur frá Haukatungu Syðri 1 Ísold frá Leirulækjarseli 2 Hestvit/Árbakki/Export hestar
15 Þórarinn Ragnarsson Ronja frá Vesturkoti Spuni frá Vesturkoti Hrafnhetta frá Steinnesi Hrímnir/Export hestar
16 Árni Björn Pálsson Jökull frá Breiðholti í Flóa Huginn frá Haga I Gunnvör frá Miðsitju Top Reiter
17 Guðmundur Björgvinsson Elrir frá Rauðalæk Arnþór frá Auðsholtshjáleigu Elísa frá Feti Lífland
18 Sigurbjörn Bárðarson Flóki frá Oddhóli Ás frá Ármóti Fía frá Oddhóli Torfhús retreat 
19 Gústaf Ásgeir Hinriksson Sproti frá Innri-Skeljabrekku Kvistur frá Skagaströnd Nánd frá Miðsitju Hestvit/Árbakki/Export hestar
20 Jakob Svavar Sigurðsson Skýr frá Skálakoti Sólon frá Skáney Vök frá Skálakoti Lífland
21 Arnar Bjarki Sigurðarson Snillingur frá Íbishóli Vafi frá Ysta-Mó Ósk frá Íbishóli Torfhús retreat 
22 Hanna Rún Ingibergsdóttir Dropi frá Kirkjubæ Kiljan frá Steinnesi Dögg frá Kirkjubæ Lífland
23 Hulda Gústafsdóttir Roði frá Brúnastöðum 2 Alvar frá Brautarholti Evíta frá Litla-Garði Hestvit/Árbakki/Export hestar
24 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir Brimnir frá Efri-Fitjum Hnokki frá Fellskoti Ballerína frá Grafarkoti Ganghestar/Margrétarhof

 

*Eftersom vädret varit riktigt dåligt har inte alla ryttare kunnat träna en sista gång och har kanske inte heller bestämt sig för vilken häst de ska rida, därför finns ryttare utan häst i listan.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 371 times, 1 visits today)