Bilder från Horses on Ice


T.v. Glymur frá Innri-Skeljabrekku/Þórður Narfi vom Panoramahof/Johannes Hoyos och Gabriel/ Sigrurður Marínusson.

 

IsHestNews har varit och grävt i fotografen Henk Peterse´s fotoarkiv och fått tillstånd att publicera dessa fina bilder från helgens stora tävling i Haarlem i Holland. Horses on Ice är den största istävlingen i Europa och deltagarna kom b la från Tyskland, Norge, Danmark, Holland och Schweiz. Resultaten hittar du längst ned.


Fiskur vom Petersberg och Catharina Müller.

Mjölnir frá Hlemmiskeiði och Bernhard Podlech
Jolly Schrenk – Bjalli von Berlar
Johannes Hoyos – Narfi vom Panoramahof, tvåa i både T1 och F1.
Holländskan Irma Schortinghuis – Arthúr frá Hrísum
Holy Moly, Moli frá Skriðu och Nils Christian Larsen.
Överlägsen vinnare i V1, Moli frá Skriðu.
Resultat:
T1 – A-Finale
01: 087 Nils-Christian Larsen – Radius fra Solheimum [PZ] 7,50

02: 088 Johannes Hoyos – Narfi vom Panoramahof 7,50
03: 081 Þórður Þorgeirsson – Maxi frá Blesastöðum 1A 7,11
04: 048 Jens Füchtenschnieder – Klakkur vom Mönchhof 6,95
05: 053 Jolly Schrenk – Kiljan vom Kranichtal 6,83
06: 074 Koki Olason – Gaumur frá Dalsholti 6,67
07: 025 Odette Nijssen – Huld frá Hæli 6,50
08: 079 Styrmir Arnason – Glymur frá Kvistum 6,39
09: 055 Kaspar Holweger – Loftur från Knutshyttan 6,33
10: 032 Yvonne Groven – Roði frá Lágafelli 5,94
11: 021 Matisse Brummel – Brynjar frá Feti 5,83

T2 – A-Finale
01: 014 Irma Schortinghuis – Arthúr frá Hrísum 7,25

02: 052 Jolly Schrenk – Bjalli von Berlar 7,04
03: 031 Yoni Blom – Hrannar van de Logtenburg 6,62
04: 078 Styrmir Arnason – Tinna frá Akurgerði 6,46
05: 083 Anne-Lene Holm – Bjartur von Hof Osterkamp 6,42
06: 097 Dennis Sedda – Ragna vom Barghof 6,29
07: 007 Chris Blom – Fylkir frá Sólssandaldastaðir 6,25
07: 101 Josefin Maier – Tonn von Gut Kempen 6,25
09: 092 Lisa Staubli – Ósk frá Þingnesi 6,09
10: 012 Iris Groenestijn – Drífandi van de Blanke Waal 5,96

V1 – A-Finale
01: 086 Nils-Christian Larsen – Moli frá Skriðu 7,67

02: 081 Þórður Þorgeirsson – Maxi frá Blesastöðum 1A 7,11
03: 100 Josefin Maier – Audur frá Skipaskaga 7,06
04: 096 Styrmir Arnason – Pjakkur frá Árbæ 6,83
05: 084 Elise Lundhaug – Frami vom Hrafnsholt 6,78
06: 042 Catharina Müller – Fiskur vom Petersberg 6,61
07: 005 Bas Cornielje – Vísir frá Syðri-Gróf 1 6,50
08: 038 Angi Wittfeld – Dropi frá Litla-Moshvoli 6,39
09: 025 Odette Nijssen – Huld frá Hæli 6,28
10: 070 Högni Fróðason – Tristan frá Litlu-Sandvík 6,06

F1 – A-Finale
01: 080 Þórður Þorgeirsson – Glymur frá Innri-Skeljabrekku 7,60

02: 088 Johannes Hoyos – Narfi vom Panoramahof 7,47
03: 028 Sigurður Marínusson – Gabriel 7,07
04: 040 Bernhard Podlech – Mjölnir frá Hlemmiskeiði 6,86
05: 024 Noortje de Laat – Ugla frá Nátthaga 6,73
06: 085 Elise Lundhaug – Tindur frá Varmalæk 6,70
07: 047 Heinz Pinsdorf – As fra Visindahofi 6,60
07: 103 Walter Feldmann – Andri fra Lindarbae 6,60
09: 082 Patricia Fleming – Smjörvi frá Stóra-Hofi 6,47
10: 077 Styrmir Arnason – Huginn vom Schloßberg 6,30

Speedpass 70m
01: 027 Sigurður Marínusson – Eilimi vom Lindenhof 5,91″

02: 009 Erik Spee – Heimur 5,93″
03: 059 Melanie Muller – Bjarkar frá Þverá 5,94″
04: 023 Noortje de Laat – Máni frá Innri-Kleif 6,19″
05: 046 Heinz Pinsdorf – Pegasus vom Klausenberg 6,24″
06: 049 Jens Füchtenschnieder – Gaski 6,28″
07: 071 Högni Fróðason – Imynd frá Katulabo 6,34″
08: 035 Achim Kohnle – Gjafar frá Grenstanga 6,51″
08: 051 Johannes Pantelmann – Kopernikus vom Heesberg 6,51″
10: 015 Jaap Groven – Gimsteinn frá Skáney 6,74″

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 746 times, 1 visits today)