Dags för Mästarcupen igen – spännande startfält till morgondagens T2

Jakob Svavar Sigurdsson och Julia frá Hamarsey vann T2 klassen i mästarligan 2018. 
Foto: Töltaren/Sofie Lahtinen Carlsson

I morgon kväll (20.00 svensk tid) är det dags för omgång nr. 2 i isländska mästarligan och det är T2 som står på programmet. Tävlingen kommer i vanlig ordning livestreamas och kvällens expertkommentatorer är Julie Christiansen och Valdimar Bergstað. 
Här följer ett pressmeddelade och startlistan:

Tomorrow at 19:00 o’clock Icelandic time an exciting tölt T2 competition will be held at Sprettur but the competition is a part of the Champions League in Iceland. Some of the best horses in Iceland are registered on the starting list so don’t miss out on one of the strongest competition there is in Iceland.

The World Champion Julie Christiansen will be commentating with Valdimar Bergstað at our live broadcast ! Julie was the World Champion in five gait at WC2015 and in tölt T2 at WC2013. Valdimar Bergstað has a great experiences competing in tölt T2 and was an Icelandic Champion FIVE times for example.

 

1          Teitur Árnason           Brúney frá Grafarkoti Grettir frá Grafarkoti Surtsey frá Gröf Vatnsnesi           Brúnn  13        Top Reiter

2          Sigursteinn Sumarliðason     Háfeti frá Hákoti        Hnokki frá Fellskoti    Óðsbrá frá Hákoti       Bleikál. 10        Lífland

3          Villiköttur                                                                  Auðsholtshjáleiga

4          Sigurður Sigurðarson Magni frá Þjóðólfshaga 1       Tindur frá Varmalæk  Bjalla frá Hafsteinsstöðum  Móál.  12        Gangmyllan

5          Jakob Svavar Sigurðsson       Júlía frá Hamarsey     Auður frá Lundum II   Hviða frá Ingólfshvoli           Bleikurfífilstj.  10        Lífland

6          Elin Holst        Frami frá Ketilsstöðum          Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum            Framkvæmd frá Ketilsstöðum          Brúnn  12        Gangmyllan

7          Siguroddur Pétursson Eldborg frá Haukatungu Syðri 1        Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum  Mynd frá Haukatungu Syðri 1           Jarpur 8          Hrímnir/Export hestar

8          Ragnhildur Haraldsdóttir       Þróttur frá Tungu       Þokki frá Kýrholti       Sól frá Tungu Brúnn  12        Ganghestar/Margrétarhof

9          Árni Björn Pálsson      Flaumur frá Sólvangi  Gaumur frá Auðsholtshjáleigu            Fluga frá Breiðabólsstað       Jarpur 10        Top Reiter

10        Sylvía Sigurbjörnsdóttir         Roði frá Margrétarhofi          Tjörvi frá Sunnuhvoli            Hrefna frá Austvaðsholti 1    Rauðnös         11        Auðsholtshjáleiga

11        Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir        Óskar frá Breiðstöðum          Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum    Fantasía frá Breiðstöðum      Jarpur 8            Ganghestar/Margrétarhof

12        Helga Una Björnsdóttir         Þoka frá Hamarsey     Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum    Þruma frá Hólshúsum Bleíkál 8          Hrímnir/Export hestar

13        Hinrik Bragason         Hrókur frá Hjarðartúni          Dagur frá Hjarðartúni Hryðja frá Margrétarhofi       Rauðbles        8          Hestvit/Árbakki/Sumarliðabær

14        Viðar Ingólfsson         Sómi frá Kálfsstöðum Gaumur frá Auðsholtshjáleigu            Æsa frá Neðra-Ási      Jarpur 13        Hrímnir/Export hestar

15        Arnar Bjarki Sigurðarson       Hrafnfaxi frá Skeggsstöðum  Gammur frá Steinnesi            Irpa frá Skeggsstöðum           Brúnn  12        Torfhús

16        Bergur Jónsson          Goði frá Ketilsstöðum Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum            Vænting frá Ketilsstöðum     Brúnn  9          Gangmyllan

17        John Sigurjónsson      Æska frá Akureyri       Kappi frá Kommu       Hrönn frá Búlandi           Jarpur 9          Torfhús

18        Matthías Leó Matthíasson    Taktur frá Vakurstöðum        Smári frá Skagaströnd   Líra frá Vakurstöðum Brúnn  8          Top Reiter

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 652 times, 1 visits today)